TERÖRÜN ÜZERİNE KARARLILIKLA GİDİLMELİ SİYASİ İSTİKRAR İÇİN HÜKÜMET BİR AN ÖNCE KURULMALIDIR
BASIN AÇIKLAMASI

TERÖRÜN ÜZERİNE KARARLILIKLA GİDİLMELİ SİYASİ İSTİKRAR İÇİN HÜKÜMET BİR AN ÖNCE KURULMALIDIR

Türkiye Maden İş Sendikası -

Suruç’ta 33 yurttaşımızın hayatını yitirmesine yol açan intihar eylemiyle yeniden yükselişe geçen terör saldırılarıyla neredeyse hemen her gün bir-iki asker veya polisimiz şehit olmaya başlamıştır. En son, birisi üsteğmen üç askerimiz terör örgütü tarafından hain bir saldırıyla şehit edilmişlerdir. Bu hain terör saldırılarını şiddet ve nefretle kınıyoruz.

Özellikle asker ve polislerimizi hedef alan terör saldırıları, kitlesel katliamları hedefleyen muhtemel intihar eylemleri halkımızı korku ve tedirginliğe itmekte, huzursuzluk ve umutsuzluk her geçen gün topluma egemen olmaktadır. Diğer yandan, terör saldırıları ve seçimlerin üzerinden uzun bir zaman geçmesine karşın hükümetin kurulamaması ve kurulması konusunda siyasi partilerin umut veren iradeleri ortaya koyamamaları da ekonomik istikrarsızlığı hızla körüklemektedir. Hükümetin kurulmasının gecikmesi demek ekonomik istikrarsızlığı olduğu kadar siyasi istikrarsızlığın da artarak terör örgütlerini daha da cesaretlendirecek ortamın oluşması demektir.

Bu nedenle, bir yandan terör odakları üzerine kararlılıkla gidilmesi, diğer yandan da parlamentodaki siyasi partilerin sorumlu davranarak bir an önce bir koalisyon hükümetinin kurulmasını sağlamaları, ülkemizin hızla içine girmekte olduğu siyasi, ekonomik istikrarsızlıktan kurtulmasının ve içine itilmek istendiği kargaşa ve terörize ortamdan çıkmasının olmazsa olmaz koşulu olarak ortaya çıkmaktadır.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Yönetim Kurulu olarak bütün şehitlerimize Allah’tan Rahmet, yakınlarına ve milletimize derin sabırlar diliyor; hükümetin kurulması konusunda da parlamentoda grubu bulunan siyasi partileri sorumlu ve daha yapıcı davranmaya çağırıyoruz.