BASIN AÇIKLAMASI

Madenlerde Ölümler Devam Ediyor

Türkiye Maden İş Sendikası -

18 Şubat 2019 tarihinde Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Sarıkaya’daki Türbe Grup Köylerinin bulunduğu Yumrutaş mevkiinde faaliyet gösteren özel bir maden ocağında meydana gelen iş kazasında, 3 işçi hayatını kaybetti, bir işçi yaralandı.

Maden yasasının yeniden düzenlenmesine, işçi sağlığı ve iş güvenliği alanında yapılan iyileştirmelere rağmen maden işçileri hâla güvenlik yoksunluğu ve tedbirsizlikten dolayı ölmeye devam ediyor. Yapılan uygulamaların ve denetimlerin çok yetersiz olması, gerekli iş ve çevre güvenliğinin oluşturulmaması, iş cinayetlerine davetiye çıkarmaya devam ediyor.

İnsan hayatını, işçi sağlığı ve iş güvenliği uygulamalarını hiçe sayan, sadece kâr odaklı üretim anlayışı devam ettikçe, yasaların uygulama ve denetim süreçlerinde yaşanan aksaklıklar giderilmediği sürece, ölümler son bulmayacaktır.

Madencilik alanının iç hukuku açısından diğer işyerlerinden farklı olarak özel bir disipline ihtiyacı vardır.
Maden sektörü ile ilgili oluşturulan mevzuatın, işçiler ve işverenler açısından, etraflıca düşünülmeden, gerekli akademik çalışmaları yapmadan, piyasa kuralları göz önüne alınmadan, işçi ve işverenin görüşlerine dikkat edilmeden hayata geçirilmesi mümkün olmamalıdır. Maden yasası tekrar gözden geçirilmelidir. Zamanında ve sürekli denetim mutlaka sağlanmalı, caydırıcı yaptırımlar uygulanmalıdır.

Yaşanan bu son üzücü olay artık son olsun. Hayatını kaybeden maden işçilerine Allah’tan rahmet, yaralı emekçimize acil şifa diliyoruz. Kazanın sorumluları ile ilgili soruşturmanın takipçisi olacağız.