BASIN AÇIKLAMASI

Demokrasimize Sahip Çıkıyoruz

Türkiye Maden İş Sendikası -


Türkiye Cumhuriyeti devletine ve halkın özgür iradesiyle seçilmiş hükümetine karşı 15 Temmuz 2016 tarihinde girişilen darbe hareketini şiddetle ve lanetle kınıyor, Türk Milletine geçmiş olsun diyoruz. Demokrasi savaşı verirken hayatını kaybetmiş tüm polis, asker ve sivil şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa diliyoruz.

Türk halkı büyük bir sınavdan geçmiş, bu sınavı hakkıyla ve başarıyla vermiştir. Hükümete oy veren vermeyen, muhalefeti, esnafı, memuru, işçisi, kadını-erkeği, çoluğu-çocuğu herkes, her olağanüstü koşulda olması gerektiği gibi kenetlenmiş ve darbecilere karşı canı pahasına bir savaş vermiştir. Halk; cumhuriyetine, demokrasisine, iradesine sahip çıkmış ve Türkiye’yi karanlık günlere mahkum olmaktan kurtarmıştır.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin içine sızmış ihanet şebekeleri yüzünden şanlı Türkiye Cumhuriyeti ordusu itibar kaybedecek değildir. Türk halkı sapla samanı ayırmasını iyi bilir. Türk ordusu hiçbir zaman kendi halkına silah doğrultacak kadar şaşırmamıştır. Halka silah doğrultan, masum sivillere ateş eden, meclisi bombalayacak kadar gözü dönen bu hainler maalesef ordumuzun içinde sinsice yuvalanmış ve halkın silahını halka doğrultmuştur. İhanet şebekesi ve destekçileri elbet cezasını en ağır şekilde ödeyecektir.

Demokrasi ülkesinde, yönetimi halk belirler. Eğer yönetimden memnun değilse halk, iradesini kullanır ve istemediğini sandıkla gönderir. Halkın iradesine hükmetmek, cebir kullanmak ve silahla yönetime göz dikmek hiç kimsenin haddi değildir.

Darbeseverler şunu çok iyi bilmelidir ki bu yüzyılda ve bundan sonra demokrasi asla yenilmeyecektir. 15 Temmuz gecesi, bu beklentide olanlara büyük bir ders ve ibret olmuştur. Darbe girişimi, büyük darbe almış ve cuntacıların kendi kabusu olmuştur.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası olarak, sonuna kadar devletimizin yanında olacağımızı ve demokrasi ilkelerine sahip çıkacağımızı belirtiriz. Allah bu milleti haktan, hukuktan, adaletten ve demokrasiden ayırmasın

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Yönetim Kurulu