SOMA AÇIKLAMASI
BASIN AÇIKLAMASI

SOMA AÇIKLAMASI

Türkiye Maden İş Sendikası -

ACIMIZ ÇOK BÜYÜK

SOMA'DA KARDEŞLERİMİZİ İŞ CİNAYETİNE KURBAN VERDİK, TEPKİMİZ ÇOK BÜYÜK OLACAK

Sendikamızın Ege Bölgesi Şubesi örgütlülük alanında bulunan Soma Kömürleri AŞ kömür ocağında 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen ve resmi açıklamaya göre 238 maden emekçisi kardeşimizi kaybettik. 80 kardeşimiz de hastanelerde yaralanmış ve tedavi görmektedir. Endişemiz, korkumuz şehit sayımızın henüz tamamına ulaşılamamış panolara ulaşılmasıyla çok daha fazla artmasıdır.

Ülkemiz madencilik tarihinin en büyük faciası, yüreğimize ateş düşürdü. Özelleştirmeler, taşeron, kuralsız çalıştırma, sendikasızlaştırma başta olmak üzere, emek karşıtı politikalar, uygulamalar ne yazık ki bir kez daha bugün yaşadığımız acı tabloyu ortaya çıkarmıştır.

Sendika olarak, şu anki önceliğimiz yeraltında mahsur kalan ve ne yazık ki kesin sayısını bilemediğimiz maden emekçisi kardeşlerimizin bir an önce kurtarılmasıdır.

Ancak, tahlisiye süreci tamamlandıktan sonra tepkimiz çok büyük olacaktır.

Türk-İş yönetim kurulumuz, Soma'daki facia nedeniyle 1 hafta süreyle tüm işyerlerinde yas ilan etmiş, 1 hafta boyunca tüm işyerlerinde üç dakika süreyle işin durdurularak saygı duruşunda bulunulmasını ve bu iş cinayetinin protesto edilmesini kararlaştırmıştır. Ayrıca, 15 Mayıs Perşembe günü (bugün) tüm işyerlerinde işin durdurulması kararını almıştır.

Bizler, Türkiye Maden İşçileri Sendikası üyesi maden emekçileri olarak bugün bu iş cinayetine ve bütün iş cinayetlerine ilk uyarımızı, işyerlerimizin önünde bu bildiriyi okuyarak ve Türk-İş'in aldığı karar doğrultusunda şehit kardeşlerimiz için saygı duruşunda bulunup, gün boyu çalışmama hakkımızı kullanarak gerçekleştiriyoruz.

Ve diyoruz ki;

İŞ CİNAYETLERİ SON BULSUN!

İŞ CİNAYETLERİNE ZEMİN HAZIRLAYAN ÖZELLEŞTİRMELER, TAŞERON UYGULAMALARI VE BÜTÜN EMEK KARŞITI UYGULAMALAR HEMEN DURDURULSUN.

MADENCİNİN KADERİNİN ÖLÜM OLMASINA ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ.