TKİ, İMBAT Madencilik ve GLİ'den Depremzedelere Tonlarca Kömür Yardımı
HABER / DUYURU

TKİ, İMBAT Madencilik ve GLİ'den Depremzedelere Tonlarca Kömür Yardımı

Türkiye Maden İş Sendikası -


TKİ, İMBAT Madencilik ve GLİ'den Depremzedelere Tonlarca Kömür Yardımı

Türkiye Kömür İşletmeleri(TKİ) tarafından Soma ilçesindeki maden ocaklarından 30 bin ton kömür Elazığ ve Malatya'daki depremzedelere gönderilmek üzere yola çıktı. İmbat Madencilik tarafından da depremzedeler için 108 ton kömür gönderildi. Kömürlerin nakliyesini Soma Nakliyeciler ve Taşıyıcılar Kooperatifi ücretsiz olarak sağladı. Tunçbilek'ten Garp Linyitleri İşletmesi de 82 ton kömürü kendi vasıtaları ve imkanlarıyla deprem bölgesine gönderdi.

Elazığ merkezli yaşanan ancak tüm ülkeyi yasa boğan 6,8 büyüklüğündeki deprem sonrası Türkiye tek yürek oldu. Soma'da Kamyonlara yüklenen kömürler için Soma Nakliyeciler Kooperatifi önünde uğurlama töreni düzenlendi.

Törene sendikamız Genel Mali Sekreteri Zekeriya Aydın, Ege Bölgesi Şube Başkanı Recep Satır ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Soma Kaymakamı Ahmet Altıntaş, AK Parti Manisa Milletvekili Mehmet Ali Özkan, Türkiye Kömür İşletmeleri Ege Linyitleri İşletmesi Müdürü İsmail Ceren, İmbat Madencilik Genel Koordinatörü Gökalp Büyükyıldız, Soma Nakliyeciler Kooperatifi Başkanı Mehmet Yağcı, Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Ali Aksoy katıldı. Duaların okunduğu törende bir konuşma yapan AK Parti Manisa Milletvekili Mehmet Ali Özkan, "Geçtiğimiz günlerde önce Manisa Akhisar ve Kırkağaç merkezli deprem yaşadık. Hamdolsun orada hiçbir can kaybımız olmadı. Ancak Cuma akşamı Elazığ Sivrice merkezli 6,8'lik bir deprem yaşadık. Tabi oradaki depremin şiddeti Kırkağaç ve Akhisar'a göre maalesef şiddetliydi. Bugün itibariyle arama kurtarma faaliyeti sona erdi ve maalesef 41 vatandaşımız hayatını kaybetti. Depremin gerçekleşmesinden hemen 1-2 saat sonra tüm kamu kurumlarımız sivil toplum kuruluşlarımız koordineli bir şekilde arama kurtarma faaliyetlerine başladı. Gerek kamu kurumlarımız, gerek sivil toplum kuruluşlarımız gerekse bu alanda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarımızın çok güçlü bir dayanışmasını gördük. Bir yandan da Türkiye'nin her yerinden oradaki depremden etkilenen vatandaşlarımıza kardeşlerimize yardım yapmak üzere hızlıca faaliyet içerisinde giren hemşerilerimiz vatandaşlarımız sivil toplum örgütlerimiz oldu. Bunlardan bir tanesini de Soma'dan gerçekleştiriyoruz. Tabi Elazığ ve Malatya'da kış şartları buraya göre çok daha ağır. Geceleri hava sıcaklıkları -10,-15'lere kadar düştüğü oluyor. Bu anlamda orada en büyük ihtiyaç da yiyecek ve barınmanın yanında ısınma ihtiyacı. Soma'dan da İmbat Madencilik firmamız 100 ton kömür hazırladı. Nakliyeciler Kooperatifimiz de nakliyesini üstlendi. İnşallah kamyonlarımızı az sonra yola çıkaracağız. Hızlıca Elazığ'a varacaklar. Orada Sosyal Yardımlaşma Vakfı'na teslim edecekler ve hızlıca bu kömürler oradaki ihtiyaç sahiplerine ulaşmış olacak.Bir yandan da yine devletimiz Türkiye Kömür İşletmeleri(TKİ) tarafından AFAD'ın koordinasyonunda Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığıyla Elazığ ve Malatya'da depremden etkilenen vatandaşlarımıza 30 bin ton kömür gönderme kararı verdi. Bu kömürün 20 bin tonu Soma'dan 10 bin tonu ise Tunçbilek'ten karşılanacak. Şuan kooperatifimizin kamyonları da kömürleri Soma maden ocağından sarmaya başladılar. İnşallah onlarda çok kısa bir süre içerisinde süratle deprem bölgesine ulaşmış olacak" dedi.

İmbat Madencilik A.Ş. Genel Koordinatörü Gökalp Büyükyıldız da: 'Yaşanan üzücü depremde geriye kalan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Bu dayanışma ruhumuzun göstergesidir. Bugün onlarda, yarın bizde. Bu yardımların hep devam etmesini diliyoruz. Elimizden gelen imkanlar doğrultusunda oraya bir nebze faydamız olduysa ne mutlu bize. İnşallah böyle felaketler ve acılar bir daha yaşanmaz' ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından kömür yüklü tırlar Soma'dan Elazığ'a uğurlandı.