TEKEL-TARİŞ-YATAĞAN DİRENİŞLERİ PANELDE TARTIŞILDI
HABER / DUYURU

TEKEL-TARİŞ-YATAĞAN DİRENİŞLERİ PANELDE TARTIŞILDI

Türkiye Maden İş Sendikası -

Türkiye İnşaat İşçileri Derneği ile Türkiye Sağlık Derneği nin İzmir Sağlıkçılar Lokali nde düzenlediği panelde 'Tekel, Tariş, Yatağan Direnişleri tartışıldı.

Panelde Yatağan direnişlerini sendikamız Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı ve Türk-İş Muğla İl Temsilcisi Süleyman Girgin anlattı.

Panele, konuşmacı olarak sendikamız Yatağan Şubesi Başkanı Süleyman Girgin in yanısıra Prof. Dr. Alpaslan Işıklı, Tek Gıda-İş Örgütlenme ve Genel Başkan Danışmanı Gürsel Köse, Teksif-İş İzmir Şube Başkanı Faruk Aksoy da katıldı.

Toplantının açış konuşmasını Tüm İnşaat İşçileri Derneği Genel Başkanı Adnan Boğa yaptı. Paneli Tüm Sağlık Derneği Genel Başkanı Hasan Fehmi Mavi yönetti.

Panelde konuşan Yatağan şube başkanımız Süleyman Girgin şimdiye kadar Milas ve Yatağan da taşeronlaşmaya ve özelleştirmeye karşı verdikleri mücadeleyi anlattı. Girgin, 17 Mart ta Milas ta, 18 Mart ta Yatağan da enerji ve maden işçileri olarak mücadele ateşini yaktıklarını, şehitlerimizi anma gününde santrallerin ve madenleri satışa çıkarmasının manidar olduğunu belirterek mücadelenin tüm emek kesiminin birleşmesi ile ivme kazanacağını, Yatağan ve Milas taki bu mücadelelerde tüm demokratik kitle örgütlerinin, esnafın ve halkın yanlarında olduğunu dile getirdi. Girgin, Tekel direnişinde olduğu gibi santral ve maden özelleştirme sürecinin de bir direnişe dönüşeceğini söyledi. Tekel mücadelesine ise destek değil sahip çıktıklarını, çünkü sonuçlarının kendilerini de ilgilendirdiğini belirten Girgin 'Tekel direnişini sahiplenmemiş olsaydık herhalde kendimizden utanırdık dedi.

Prof. Dr. Alpaslan Işıklı ise 'İnsanları kafalarından yakalarsan, kolu gövdesi kendiliğinden gelir. Bu zihniyet yandaş medya ile beyinlerin işgalini sermaye ile gerçekleştiriyor. Küresel düzenin sahipleri sendika düşmanlığını körüklemişlerdir dedi.

Panelin ardından Süleyman Girgin ve sendikamız Yatağan şube yönetim kurulu üyeleri TARİŞ işçilerine destek ziyaretinde bulundular. Girgin burada yaptığı kısa konuşmada işçilere mücadelelerinde başarılar diledi.