TEKEL İŞÇİLERİ ENGELLENDİ
HABER / DUYURU

TEKEL İŞÇİLERİ ENGELLENDİ

Türkiye Maden İş Sendikası -

Tekel işçilerinin Türk-İş önündeki bir günlük oturma eylemi hükümet tarafından engellendi.
78 günlük 4-C eylemi sonrası mola veren TEKEL işçileri, tekrar Ankara'da buluştu. İşçiler Türk-İş önünde oturma eylemi yapmak istediler ancak polis işçileri konfederasyonları Türk-İş ve çevresine zor kullanarak yaklaştırmadı.

Ankara Valiliği oturma eylemine izin vermezken, Tekel işçileri ile onlarla dayanışma içinde hareket eden işçiler, kamu emekçileri biber gazı ve cop kullanılarak Türk-İş önünden uzak tutuldular.

Ankara Valiliğinin bu tavrını onaylayan Başbakan Tayyip Erdoğan işçilerin bir günlük oturma eylemi yapmalarına asla izin vermeyeceklerini açıkladı.Tekel işçilerine destek vermek için kamu çalışanları ile birlikte Türk-İş önüne yürümek isteyen KESK Genel Başkanı Sami Evren, Sanki bu bölgede sıkıyönetim var. Sanki darbe oldu. Tekel işçileri, biz, bu ülkenin insanı değil miyiz? diye konuştu.

Türk-İş Konuyla İlgili Olarak Bir Yazılı Açıklama Yaptı
TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu, TEKEL işçilerinin TÜRK-İŞ Genel Merkezi nin önüne gelmelerinin güvenlik güçlerince engellenmesiyle ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:
'TÜRK-İŞ Konfederasyonu, kendisine üye 35 sendikasıyla, milyonları temsil eden bir kuruluştur. Konfederasyonumuza üye sendikalarımızın önderlik ettiği her mücadele TÜRK-İŞ in mücadelesidir. Bu nedenledir ki, TEKEL işçilerinin 78 gün boyunca TÜRK-İŞ Genel Merkezi nin önünde sürdürdüğü eyleme TÜRK-İŞ Konfederasyonu, üye sendikalarıyla birlikte her türlü desteği vermiş ve bu süre içinde sorunun çözümü için her türlü girişimde bulunulmuştur.

TEKEL işçileri TÜRK-İŞ in önünde geçirdikleri 78 gün boyunca asayiş sorunu yaratacak hiçbir olaya neden olmamış, disiplinli ve sağduyulu davranışları ile Türkiye ye olduğu kadar dünyaya da örnek bir mücadele hayata geçirmiştir.

TEKEL işçileri Tek Gıda-İş Sendikası nın aldığı karar doğrultusunda 1 Nisan 2010 tarihinde, yani bugün TÜRK-İŞ in önünde bir gün süreyle gecelemek üzere Ankara ya gelmiştir. Ancak bugün sabah saatlerinden itibaren işçilerin TÜRK-İŞ in önüne gelmeleri güvenlik güçlerince engellenmektedir. Bu durum Ankara nın çeşitli yerlerinde gerginliğe sebep olmaktadır.

TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu, güvenlik güçlerinden, hak arama yollarının açık tutularak TÜRK-İŞ in önüne gelmek isteyen TEKEL işçilerine koyduğu engeli kaldırmasını istemekte, yaşanabilecek olumsuzlukların önüne ancak bu yolla geçilebileceğine inanmaktadır. TÜRK-İŞ, tüm işçilerin olduğu gibi TEKEL işçilerinin de evidir. TEKEL işçilerinin TÜRK-İŞ Genel Merkezi ni ziyareti engellenmemelidir.