TEKEL DİRENİŞİNE MOLA
HABER / DUYURU

TEKEL DİRENİŞİNE MOLA

Türkiye Maden İş Sendikası -

Ankara da yaklaşık 2 buçuk aydır süren Tekel direnişine 1 Nisan a kadar ara verildi.

Bilindiği gibi, hükümet tarafından 4-C kapsamına alınmak isteyen Tek Gıda-İş Sendikası üyesi binlerce Tekel işçisi Ankara ya gelmiş, AKP genel merkezine yürümüş, buradan polisin zorlamasıyla, Sıhhiye Abdi İpekçi Parkı nda toplanmıştı.Parkta polisin gazlı, coplu sert müdahalesinin ardından Türk-İş in önüne gelmişler, direnişlerine burada devam etmeye başlamışlardı. Türk-İş in önüne ve çevresindeki sokaklara naylon çadırlar kurdular. Açlık grevleri yaptılar.

Tekel işçilerinin direnişi Türkiye işçi sınıfı tarihinin en etkili ve geniş dayanışmasının hayata geçirilmesini sağladı. Tekel işçilerinin mücadelesine önce Türk-İş, ardından KESK, DİSK ve Türk Kamu-Sen sahip çıktı. Konfederasyonlar ortak eylem kararları alarak hayata geçirdi. Bu çerçevede Ankara da son on yılın en geniş kitlesel mitingi gerçekleştirildi, 4 Şubat da ise genel grev yapıldı.Konfederasyonlar 26 Mayıs tarihinde hayata geçirilmek üzere bir genel grev kararı da aldılar.

Tekel işçilerine Türkiye nin her yerinden, hemen her kesiminden, dayanışma ziyaretleri yapıldı, hatta dayanışma uluslararası düzeye de taşındı. Türkiye nin her yerinde Tekel işçileriyle dayanışma için hemen hergün eylem yapılırken, Türk-İş in önü ve civarında oluşan çadır direniş kenti de ziyaretçi/destekçi/dayanışmacı akınına uğruyordu.

Tek Gıda-İş Sendikası Danıştay a 4-C nin iptali için dava açtı. Danıştay ilk kararını hükümetin 4-C ye geçme konusundaki süre sınırlamasını kaldırarak verdi.Bu karar direnişteki Tekel işçileri tarafından sevinçle karşılandı.

Bu gelişme sonrasında, Tek Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türker bir basın toplantısı düzenleyerek direnişe 1 Nisan tarihine kadar ara verildiğini açıkladı.

Tekel işçileri aynı gün öğleden sonra çadırları söktüler. Daha sonra, kendilerine direnişleri boyunca çok büyük destek veren Sakarya esnafını sendika yöneticileriyle ziyaret ederek teşekkür ettiler.