SOMA'DA COŞKULU MİTİNG
HABER / DUYURU

SOMA'DA COŞKULU MİTİNG

Türkiye Maden İş Sendikası -

Soma'da, Ege Bölgesi Şubemiz Eynez Karanlıkdere'nin kapatılmaması, ELİ'ye yeni işçi alınması için yapılan oturma ve yürüyüş eylemlerinin ardından, 15 Mayıs günü bir miting gerçekleştirildi.

Soma'da iktidar partisi dışındaki tüm siyasi partilerin, işçi ve kamu çalışanları sendikaları şubelerinin, esnaf odalarının, kooperatiflerin ve diğer tüm sivil örgüt ve kuruluşların destek verdiği mitinge, maden işçileri, eşleri ve çocukları ile katıldılar. Kadınların yoğun katıldığı ve coşkularının dikkat çektiği mitinge Soma halkı da yoğun ilgi gösterdi.

Mitinge genel merkez yönetiminden Genel Başkan Yardımcısı Murat Bekem ile Genel Sekreter Nayim Sezer katılırken, Balıkesir şubemiz başkanı Engin Okçu ve şube yönetim kurulu üyeleri, sendikamız Ege Bölgesi şubesi eski başkanları ve yönetim kurulu üyeleri de yürüyüş ve mitingte yer aldılar.

Sabah saat 10.00'da Soma Beşyol mevkiinde miting katılımcılarının toplanmasının ardından kortej oluşturuldu ve mitingin yapılacağı İstasyon Meydanı?na doğru yürüyüşe geçildi. Kadınlar başta olmak üzere kortejde yer alanların coşkuları dikkat çekiciydi. Sendika aracından sendika temsilcilerinin attırdığı sloganları coşkuyla yinelediler: Direne direne kazanacağız , Yılgınlık yok direniş var , Madenler vatandır, vatan satılmaz , KPS'siz işçi alınsın , Özelleştirmeye Hayır , Madenler kapatılamaz , Özelleştirme değil, kamulaştırma , Yaşasın Sınıf Dayanışması.

Saat 12.00'ye doğru kortej miting alanına ulaştı. Miting alanında coşku doruğa ulaştı. Bir süre sloganlar atıldıktan sonra, miting programına geçildi. Mitingte ilk konuşmayı Ege Bölgemiz şube başkanı Mehmet Saç yaptı. Saç, maden ocağının kapanmaması ve yeni işçi alımı için günlerdir çeşitli eylemler yaptıklarını, bu konuda kararlılıklarını ortaya koyduklarını belirterek Öncelikle mitingimize çok geniş bir katılım sağlayan, coşkulu, kararlı kadınlarımızın anneler gününü kutluyorum? dedi. Saç, Soma'nın bir madenci-enerji kenti olduğunu, ELİ'nin de hem ülkemizin enerji sektörü hem de bölgenin istihdamı açısından çok önemli yere sahip olduğunu anlatarak Biz istiyoruz ki, ülkemizi ithal enerji kaynaklarına bağımlı kılmak yerine yerli kaynaklar ve özellikle kömürden daha fazla yararlanılsın. Kömür işletmeleri kapatılmak yerine, daha fazla yatırım yapılsın, yeni işçi alınsın, üretim artsın, ülkemiz enerjiyi ucuza üretsin? dedi. Saç, bu çerçevede TKİ'den ELİ'nin ocaklarının kapatılmaması ve yeni işçiler alınmasını istediklerini, bu amaç için günlerdir mücadele ettiklerini belirterek mitinge katılanlara Bu mücadelede sonuna kadar var mısınız? diye sordu. Mitinge katılanlar hep bir ağızdan evet diye haykırdılar. Saç, 8 Haziran?da ihale iptal edilmezse, Ankara'ya yürümek dahil, diğer eylemleri gündeme getireceklerini ifade ederek; Bize 'Mücadele ediyorsunuz ama sonuç alamazsanız' diyorlar. Karınca'nın hacca gitme öyküsünü biliyorsunuz. Karıncaya sen nasıl hacca gidebilirsin ki? demişler. O da 'Bu yolda ölemem de mi?' demiş. Biz şube yönetimi olarak bu kararlılıktayız bundan kimsenin şüphesi olmasın dedi.

Saç'tan sonra kürsüye Genel Başkan Yardımcısı Murat Bekem geldi. Bekem Bugün anneler günü, ülkeyi yönetenler mesajlarla annelerin gününü kutlayacaklar. Anneler evlatlarının, kardeşlerinin, eşlerinin işi olsun isterler. Evlerinde açlık, yoksulluk olmasın isterler. Annelerin gününü kutlayacaksanız, evlatlarına, eşlerine iş olanağı sağlayın. İşletmeleri kapatmak yerine yerine yeni işçiler alın. İşsizlere iş bulun ki annelerin yüzü gülsün dedi.

Bekem, maden işletmelerinin, diğer işletmelere göre daha emek-yoğun niteliğe sahip olduğunu ve özellikle kömür işletmelerinin, ülkenin yerli enerjinin payını yükseltmek açısından önemli olduğunu belirterek IMF, Dünya Bankası, AB 'Madenlerinizi özelleştirin, kapatın' diyor. Ama gelip, AB KİT'leri gelip ülkemizdeki kömür işletmelerine, enerji santrallerine müşteri oluyor. IMF, AB ve Dünya Bankası'na hayır demeden özelleştirmelere hayır denemez dedi. Bekem Biz bu ülkeyi emperyalistlerden kurtarmak için ulusal kurtuluş savaşı verdik. Bu ülkenin, ekonomik ve siyasi bağımsızlığını korumak için de her türlü mücadeleye hazırız. Emeğin taleplerini iktidara taşıyan siyasi erki başa getirmek zorundayız. Ancak, böyle, bu ülkenin ekonomik ve siyasi bağımsızlığını koruyabilir, emeğin haklarını koruyabiliriz dedi.

Miting'te Bekem'den sonra konuşan CHP Manisa Milletvekili Nuri Çilingir, şimdi CHP?nin Genel Başkanı olan Deniz Baykal döneminde madenlerin devletleştirildiğini hatırlatarak Sizin talepleriniz ancak CHP iktidarı ile gerçekleşir dedi. Çilingir, Cumhurbaşkanı'nın veto ettiği sosyal güvenlik ve genel sağlık sigortası yasasına CHP olarak karşı olduklarını, bu düzenlemeye karşı mücadele edeceklerini, ancak, bu konuda işçi örgütlerinin desteğine ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Miting'te konuşan Genel Sekreter Nayim Sezer ise, AKP milletvekillerinin alanda olmadığını hatırlatarak Size hesap vermesi gerekenler ne yazık ki burada yoklar. Ama unutmayın ki, sizin gür sesiniz sizin, mücadeleniz, sizin çabanız onlara ulaşacak, sağır kulaklarını açacaktır. Şimdi onlar Meclis'in küflü koridorlarında gidecek yer arıyorlar dedi.

Sezer, hükümetin ülkemizin ekonomisini IMF'ye, siyasetini AB'ye havale ederek ülkeyi yönettiğini belirterek Kamu işletmelerini yandaşlarına peşkeş çekmek isteyenlerin bir gün hesap vereceğini hepimiz biliyoruz dedi.

Nayim Sezer, günlerdir maden işçilerinin, Soma halkıyla birlikte Soma?nın işi, aşı için mücadele ettiğini, eylemler yaptığını hatırlatarak Bu çabalarınız sakın ola ki burada kaldı diye düşünmeyin. Bugün Soma'nın kurtuluşu için mücadele eden sizler yarın ülkenin kurtuluşuna parmak basmazsanız, Soma'nın kurtuluşunun da garantisi olamazsınız dedi.

Miting'te ESM Genel Başkanı Kemal Bulut da bir konuşma yaptı. Bulut konuşmasında özelleştirme sonuçlarının emekçiler açısından tam bir yıkım olduğunu söyledi.

Miting konuşmaların ardından sona erdi. Somalı emekçiler, kadınlar, çocuklar yeni bir eylemde buluşmak üzere alandan ayrıldılar.