Sendikamızdan Soma'da Siyasi Parti Temsilcilerine Ziyaret
HABER / DUYURU

Sendikamızdan Soma'da Siyasi Parti Temsilcilerine Ziyaret

Türkiye Maden İş Sendikası -

Sendikamız Genel Mali sekreteri Zekeriya Aydın, Soma'da bulunan şubelerimizin Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte Soma'da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Soma'da yaşanan maden faciasından sonra, tazminat alamadan işten çıkarılan Soma Kömür İşletmelerine bağlı Atabacası, Işıklar ve Geventepe maden ocakları çalışanlarına kıdem tazminatı alacaklarının ödenmesini sağlayan yasal düzenleme nedeniyle siyasi partilerin Soma temsilcilerine teşekkür ziyaretinde bulunan sendikamız Yöneticileri, önce AK Parti Manisa Milletvekili Mehmet Ali Özkan'ı ofisinde ziyaret etti.
Burada yaptığı konuşmada kıdem tazminatlarının ödenmesinin sevindirici bir haber olduğunu belirten sendikamız Genel Mali Sekreteri Zekeriya Aydın : 'Bu süreçte Türkiye Maden İşçileri Sendikası olarak konunun takibini hiç bırakmadık ve bütün varlığımızla mücadele ettik. Tabi bu dönemde bize yardımcı olan, sesimize kulak veren, işçilerimizin mağduriyetini yürekten hisseden ve çaba gösteren kişiler oldu. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Fatih Dönmez'e, siyasi partilerin temsilcilerine, TKİ yetkililerine, yöre milletvekillerine, bu süreci yakinen takip eden TBMM İç İşleri Komisyonu Başkanı Celalettin Güvenç'e ve Manisa Milletvekili Mehmet Ali Özkan'a çok teşekkür ediyoruz' dedi.

Uyar Madencilik mağduru işçilerin sorunlarının da ivedilikle çözülmesi gerektiğini belirten Aydın: 'Uyar Madencilik mağduru işçilerimizin de sorunlarını yakinen takip ediyoruz ve onların da mağduriyeti giderilene kadar girişimlerimize ve mücadelemize devam edeceğiz' ifadelerini kullandı.

Ege 1 No'lu Şube Başkanı Mehmet Ali Çakır da yaptığı konuşmada "Arkadaşlarımızın tazminatlarını alabilmeleri için TBMM'de yasal düzenleme yapılması gerekiyordu. Yapılan bu düzenleme meclisimizden geçti ve yasalaştı. Burada 13 Mayıs 2014 tarihinden sonra çıkış alan, emekli olan ve halen çalışanlarımızın tazminatları geçen hafta ödenmeye başladı ve ödemeler devam etmektedir. Bizlere bu süreçte destek sağlayıp, her zaman yanımızda olan ve emeği geçen milletvekilimiz Mehmet Ali Özkan'a teşekkür ederiz" dedi.

Heyet daha sonra CHP ve MHP Soma ilçe başkanlıklarını ziyaret ederek, CHP İlçe Başkanı Levent Elbinsoy ve MHP İlçe Başkanı Adem Yıldırım'a partilerinin katkıları nedeniyle teşekkür etti.