HABER / DUYURU

Kıdem Tazminatı Kırmızı Çizgimizdir

Türkiye Maden İş Sendikası -

Yıllardır ısıtılıp ısıtılıp masaya getirilen kıdem tazminatı konusu yine çalışma hayatının ana gündem maddesi oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak yeni reform paketinde kıdem tazminatına yeni bir düzenleme geleceğini beyan etti.

Kıdem tazminatının, oluşturulacak bir fona aktarılması öngörülürken şartlar ve detaylar henüz net değil ama biz sendika olarak başından beri fon uygulamasına karşıyız; çünkü geçmişteki tecrübelerimizden biliyoruz ki, fon uygulamaları işçiye bir fayda sağlamadığı gibi işçiyi hep mağdur etmiştir.

Kıdem tazminatı konusu konfederasyonumuz Türk-İş’in olduğu gibi bizim de kırmızıçizgimizdir. Haklardan bir adım dahi geriye gidilecek olması işçi sınıfına indirilecek en büyük darbe olur.

Kıdem tazminatı emekçinin güvencesidir, alın teridir, heba ettiği yıllarıdır, yıpranmasıdır, umududur. Emekçinin alacağı üç kuruş kıdem tazminatı kimseyi zengin etmez,  iflah da etmez.

Emekçinin umudunu söndürmeye, alın terine göz dikmeye hiç kimsenin hakkı yoktur. Mevcut kıdem tazminatı uygulamasındaki eksiklikler tabi ki giderilmeli ve herkes kıdem tazminatı alabilmelidir. Kıdem tazminatı alamayanlarla ilgili yapılacak iyileştirmelere, işçi lehine olacak her türlü düzenlemeye elbette destek veririz ama mevcut durumdan bir adım dahi geri gidilmesine de asla göz yummayız, haklarımızdan taviz vermeyiz.

Yargıtay dahi, oluşturulacak fon uygulamasının işçi aleyhine olacağını savunmuşken, fon uygulamasının işçiye fayda sağlayacağı savı asılsızdır.

İşçi sınıfı adına konunun takipçisiyiz ve üzerimize düşen sorumluluk ne ise demokratik yollardan yerine getirecek, işçinin son kalesi kıdem tazminatına dokundurmayacağız.