Genel Başkanımız Nurettin Akçul'un Girişimleri ve Üyelerimizin Direnci   Sonuç Verdi
HABER / DUYURU

Genel Başkanımız Nurettin Akçul'un Girişimleri ve Üyelerimizin Direnci Sonuç Verdi

Türkiye Maden İş Sendikası -

Eskişehir Doruk Madencilikte çalışan ve beş gündür açlık grevinde olan üyelerimiz, yeraltında sürdürdükleri açlık grevini yerüstünde oturma eylemine taşıdı. Genel Başkanımız Nurettin Akçul, üyelerimizin sorunlarını çözmek üzere, ilgili bütün makamlarla ve yetkililerle görüşmüş, dün Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ile de bir toplantı gerçekleştirmişti. Bugün de Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ile birlikte grevdeki üyelerimizi ziyaret eden Genel Başkanımız Akçul, yaptığı açıklamada 'Türk İş Genel Başkanımıza desteğinden ötürü teşekkür ediyoruz. Birlikte kanat çırpmanın en güzel örneğini burada yaşadık. Yeraltındaki açlık grevimizi sona erdirip, haklarımız ödeninceye kadar yerüstünde bekleyeceğiz. Buradaki sorunlar çözüldü gibi ama mücadelemiz bitmedi. TMSF'nin yükümlülükleri var. TMSF'den burayla ilgili sorun çözülse bile diğer alacaklarımız var. TMSF'nin yakasından elimizi çekmeyeceğiz. Bize yeni bir sayfa açtırmasınlar, zorlamasınlar ve haklarımızı biran önce versinler. Hepinizden Allah razı olsun. Allah'a emanet olun' dedi.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay da burada yaptığı açıklamada, hem madencilerle hem de işveren tarafıyla görüştüğünü belirtti. Atalay:

"İşverenle telefonla konuştum; 'Ben 5 aydır üretim yapmıyorum. Benim ruhsatımı vermiyorlar' diyor. Şimdi biz ruhsatı falan bilmeyiz ki. Ayın sonunda bakkal para bekliyor, ev sahibi para bekliyor, çocuk, okul para bekliyor. Para götürmemiz lazım. Kıdem tazminatı ile ilgili dediler ki '3 ay içinde size de gidenlere de bu paraları vereceğiz. Ben üretim yapmıyorum. Yer altındaki parayı yukarıda vermem' dedi. Ekim ayı sonuna kadar şu anda çalışanlara da yer altındaki gibi maaş vereceğiz' diye ifade ettiler." Dedi.
Firma yetkililerinin verdikleri sözleri yerine getireceğini söyleyen Atalay, işçilerden açlık grevini bırakıp sorunlar çözülünceye kadar eyleme devam etmelerini istedi.

Firmanın Genel Müdürü Nuri Şerifoğlu da Türk-İş Genel Başkanı ile Yıldızlar SSS Holding Yönetim Kurulu Başkanı'nın görüşmeleri neticesinde mutabakata varıldığını bildirerek, "Çalışan arkadaşlarımız ekim ayı sonuna kadar yer altı ücretiyle çalışmaya devam edecek. Onun haricinde ayrılmak isteyen arkadaşlarımız olursa da 3 taksitle tazminat ödemeleri yapılacak." dedi.