Genel Başkanımız Akçul Üyelerimizle Yeraltında İftar Yaptı
HABER / DUYURU

Genel Başkanımız Akçul Üyelerimizle Yeraltında İftar Yaptı

Türkiye Maden İş Sendikası -

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ile sendikamız Genel Başkanı Nurettin Akçul ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Park Termik Maden Ocağı J Sektöründe üyemiz işçilerle birlikte oruç açtı. Sendikamız yöneticilerine Orta Anadolu Şube Başkanı Talih Kocabıyık ve Şube Yönetim Kurulu Üyeleri de eşlik etti.

Üyemiz madencilerle aynı masada orucunu açan Atalay, burada yaptığı açıklamada, maden işçilerinin hangi zorluklar altında iftar yaptığını kamuoyuna göstermek için yerin 600 metre altında böyle bir programı gerçekleştirdiklerini söyledi.
Ramazanın başında kağıt toplayıcılarla, ortasında emeklilerle ve bugün de madencilerle iftar yaptığını belirten Atalay, "Görevim toplumun sıkıntılarını ülke gündemine taşımaktır. Bunlarla ilgili ülkeyi idare edenlerden çözüm bulmalarını istemektir. Ben yasama, yürütme ve yargı değilim. Madencilerin evlerinden getirdikleri yiyeceklerle iftar yaptık. Otellerde de bu iftarlar olur ama benim görevim iftarı işçilerle birlikte yapmaktır" diye konuştu.

Kıdem tazminatı konusuna da değinen Atalay, sendikalar olarak kıdem tazminatının mevcut durumundan memnun olduklarını dile getirdi.
Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili de konuşan Atalay: "BES ile zorla tasarruf yaptırılıyor. Bu şekilde yapılan çalışmayı kabul etmiyoruz. İşçiler aldıkları 2 bin 500 lira ile nasıl tasarruf yapacak? Sistemi kursunlar, işçileri serbest bıraksınlar, isteyen, hoşuna giden yapsın. Tasarruf gönüllü olur, emrivaki olmaz. Bizim gönül rızamızın dışında maaşımdan kesmesinler. Asgari ücretin tasarrufu olmaz. Bunu getirenler kendileri asgari ücret ile tasarrufu denesinler eğer oluyorsa sistemi aktif hale getirsinler "dedi.

Sendikamız Genel Başkanı Nurettin Akçul da burada yaptığı açıklamada: “Türk-İş Başkanımız da konulara değindi. Riskli bir işkoluyuz. Kazasız günlerde yaşamak istiyoruz. Farkındalık yaratmak için buraya gelen basınımıza da çok teşekkür ediyorum. Türk-İş Başkanımızın da burada soframızda olması bizim için çok önemli. Kendisine burada olduğu için çok teşekkür ediyorum. Hepimize kazasız belasız günler diliyorum” dedi.

Genel Başkanımız Akçul, Atalay'a madenci bastonu hediye etti.