GENEL BAŞKAN AKÇUL'DAN HASTANEDEKİ ETİ GÜMÜŞ İŞÇİLERİNE ZİYARET
HABER / DUYURU

GENEL BAŞKAN AKÇUL'DAN HASTANEDEKİ ETİ GÜMÜŞ İŞÇİLERİNE ZİYARET

Türkiye Maden İş Sendikası -

Sendikamız Genel Başkanı Nurettin Akçul, Genel Mali Sekreter Durmuş Düzgün ile birlikte Siyanür felaketinin yaşandığı Kütahya Eti Gümüş İşletmesi'nde çalışan ve Ankara'da Meslek Hastalıkları Hastanesi'nde tedavi gören işçileri ziyaret etti.

60'a yakın Eti Gümüş işçisinin, meslek hastalığı taramasından geçtiği, meslek hastalığı tespit edilenlerin tedavi gördüğü Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi'nde yönetici ve doktorlardan Eti Gümüş işçilerinin durumu ile bilgi aldı.

Akçul ve Düzgün, daha sonra hastanede yatan Eti Gümüş işçilerini odalarında tek tek ziyaret etti. Geçmiş olsun dileğinde bulunan Akçul Türkiye Maden İşçileri Sendikası olarak üyemiz olsun olmasın, bütün maden işçilerinin sorunlarıyla ilgileniyoruz. Eti Gümüş'te yaşanan facia ve bu faciadan zarar gören ve görme riski olan bütün işçilerle baştan beri ilgileniyoruz, bu işletmede yaşananları yakından takip ediyoruz. İşçilerin iş sağlığı ve güvenliği konusundaki büyük risk ortadan kaldırılmadan çalıştırılmalarına karşı çıkıyoruz. İşverenden ivedilikle, işletmede insan ve çevre sağlığına zarar veren siyanür sızıntısına karşı gerekli önlemleri ivedilikle almasını, iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin bu büyük risk ortadan kalkmadan işçileri çalıştırmamasını istiyoruz. Bugün buraya, hem işçilerimizin durumunu yakından görmek, hem sorunlarını dinlemek, hem de varsa ihtiyaçları bunları karşılamak üzere geldik dedi.

Akçul, Eti Gümüş İşletmesi'nde sendika olarak örgütlenme çalışması içinde olduklarını belirterek Bu işletmede sendikal örgütlülük olsaydı, böyle bir facia bekli de yaşanmayacaktı. Çünkü, sendika işyerinde denetim demektir. Sendika iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması, işçilerin sağlıklı ve güvenli ortamlarda, emeğinin karşılığını alarak çalışması demektir dedi.