ENERJİ BAKANI'INDAN YATAĞAN'A ZİYARET YATAĞAN ŞUBE BAŞKANI GİRGİN RİSK ZAMMI İSTEDİ
HABER / DUYURU

ENERJİ BAKANI'INDAN YATAĞAN'A ZİYARET YATAĞAN ŞUBE BAŞKANI GİRGİN RİSK ZAMMI İSTEDİ

Türkiye Maden İş Sendikası -

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Yeniköy ve Kemerköy'ü ziyaret ederek, burada termik santral ve kömür işletmelerinde incelemelerde bulundu. Taner Yıldız, işletmeleri ziyaretinin ardından Yatağan'a geçerek, Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı Süleyman Girgin ve Tes-İş şube başkanıyla da görüştü.

Tes-İş Sendikası Yatağan şubesinde gerçekleşen görüşmede Türk-İş Muğla İl Temsilcisi Ve Sendikamız Şube Başkanı Süleyman Girgin ve Tes-İş şube başkanı sorun ve talepleri içeren bir dosyayı Bakan'a sundular.

Görüşmede söz alan Süleyman Girgin, dosyalarda enerji santrallarının özelleştirilmesi konusunda ve enerji üretiminde garantör ve stratejik olarak görülen TKİ'nin son yıllarda rödevans ve yaygın taşeronlaşma nedeniyle duydukları kaygılara yer verdiklerini belirterek GELİ müessesemizde 600 kadrolu işçinin 250'si Milas YLİ'de 290 işçiden 90'ı emekliliğini hak etmiş durumdadır. Bundan dolayı acilen vasıflı işgücü ihtiyacımızın karşılanmasını istiyoruz. Taşeron firmalarda çalışan kardeşlerimizin kadroya geçirilmesini istiyoruz. Sanayileşmek ve gelişmek için santral ve kömür ocaklarının devlet eliyle işletilmesini istiyoruz dedi.

Girgin, daha sonra, Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın yakasına madenci rozeti taktıktan sonra şöyle dedi: Bir konuda size teşekkür etmek ve bir isteğimizi dile getirmek istiyorum. İş sağlığı ve güvenliği konusundaki hassasiyetiniz ve çalışmalarınızı genel başkanımızdan duyuyoruz ve sizi bu konuda kutluyoruz. Özellikle son zamanlarda yeraltı ve yerüstü ocaklarında, en son Afşin Elbistan'da madencilerin adı ölümlerle anılmaya başlandı. Madencilik kolu en ağır işkolu. Sizin yetki alanınızda değil ama mevcut toplu iş sözleşmemize olabiliyorsa ek bir protokolle, olamıyorsa, biz sabretmesini biliriz, bir sonraki toplu iş sözleşmesine Madencilik Riski adı altında madenci kardeşlerimiz için ek bir madde konulmasını istiyoruz dedi.

Yıldız, sendikamız ve Tes-İş şube başkanını dinledikten sonra Konuları uzlaşı içinde değerlendirmekten yanayız. Madencilik riski talebiniz de dahil konuları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik'e ileteceğim dedi.