ENERJİ BAKANI İLK İFTARINI ÜYEMİZ MADENCİLERLE YAPTI
HABER / DUYURU

ENERJİ BAKANI İLK İFTARINI ÜYEMİZ MADENCİLERLE YAPTI

Türkiye Maden İş Sendikası -

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, beraberindeki heyetle ilk iftarını, Amasya Merzifon'da bulunan sendikamızın örgütlü bulunduğu Yeni Çeltek Kömür ve İşletmesi'nde yaklaşık 500 metre derinlikteki kömür ocağında sendikamız üyesi madencilerle yaptı.

Bakan Yıldız ve beraberindeki heyeti sendikamızdan Genel Başkan Nurettin Akçul, Genel Mali Sekreter Durmuş Düzgün, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Hasan Hüseyin Yıldız, Çeltek Şube Başkanı Gülahmet Güven karşıladı,

Baret takarak madenci kıyafetleri giyen Bakan Yıldız'a sendikamız yöneticilerinin yanı sıra Bakan Yardımcısı Hasan Murat Mercan, AK Parti Amasya milletvekilleri Avni Erdemir, Naci Bostancı, Akif Gülle, Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Amasya Valisi A.Celil Öz, MTA Genel Müdürü Mehmet Üzer, Maden İşleri Genel Müdürü Mehmet Hamdi Yıldırım, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Genel Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alabaş ve Genel Mali Sekreteri Muharrem Sarıçam, Yeni Çeltek Kömür İşletmesi Yönetim Kurulu üyeleri ve Türk-İş Amasya İl Temsilcisi eşlik etti.

Rayda ilerleyen bir araçla yaklaşık 500 metre derinliğe inen Yıldız ve beraberindeki heyete maden detaylı bilgi verildi. Şube Başkanı Gülahmet Güven, 1955 yılında kurulan işletmede 1960 ve 1990'da iki büyük grizu patlaması yaşandığını, ilkinde 68, ikinci patlamada 69 maden işçisinin yaşamını yitirdiğini belirtti. Yaşanan iş kazalarına ve üzücü kayıplara rağmen işletmenin bölge için önemli istihdam kaynağı olduğunu ifade eden Güven, yerli üretimin desteklenmesi gerektiğini belirtti.

İşçilerden birinin okuduğu akşam ezanının ardından iftar yapıldı.

Yıldız, iftar sonrası üyemiz maden işçileri ile sohbet etti ve bir süre ocakta yürüdü. Türkiye'nin tabiat ve kültür varlıkları bakımından zengin bir ülke olduğunu ifade eden Yıldız, Buradan çıkartılan kömürü çok daha derinlerde çıkaran ülkeler var. Biz 500 metre yerin altında kömür çıkartırken, 2.500 derinlikten kömür çıkartan ülkeler var. O yüzden bulunduğumuz şartlarda, bunları Türkiye ekonomisine kazandırmamız lazım ancak bütün iş güvenliğini almış olmak kaydı ile şeklinde konuştu.