'DİKİLİ'DE SENDİKAMIZ ÜYESİ MADEN İŞÇİLERİNE KARŞI YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ'
HABER / DUYURU

'DİKİLİ'DE SENDİKAMIZ ÜYESİ MADEN İŞÇİLERİNE KARŞI YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ'

Türkiye Maden İş Sendikası -
TÜRKİYE MADEN İŞÇİLERİ SENDİKASI YÖNETİM KURULU'NUN AÇIKLAMASI: DİKİLİ'DE SENDİKAMIZ ÜYESİ MADEN İŞÇİLERİNE KARŞI YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada Dikili'de geçtiğimiz cumartesi günü yapılan panel sırasında çıkan olaylarda, işletmede çalışan maden işçilerinin olayların tarafı gibi gösterilmeye çalışıldığı ve bu nedenle sendika yönetim kurulu olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için açıklama yapmak zorunda kalındığı belirtilerek Sendikamız üyesi maden işçileri Dikili'deki panel sırasında ne olay çıkartan, ne olayı proveke eden konumunda olmuşlardır. Türkiye Maden İşçileri Sendikası ve maden işçileri her zaman şiddetin ve zorbalığın karşısında olmuş ve mücadele etmiştir. Ülkemizin, yeraltı servetlerini, canı pahasına gün ışığına çıkartarak ekonomiye kazandıran maden işçileri, Dikili'deki olayların mağduru durumundadırlar. Maden işçileri aileleri ile birlikte o gün çalıştıkları işyerlerini yakından ilgilendiren paneli izlemeye gitmişlerdir. Panele girişleri sırasında bazı engellemelerle karşılamışlar ve ardından saldırıya uğramışlardır. Sendikamız üyesi maden işçilerine, eşlerine ve çocuklarına yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz denildi.

Açıklamada, Türkiye Maden İşçileri Sendikası'nın her zaman ülkemizin yeraltı servetlerinin gün ışığına çıkartılarak, ülkemiz ekonomisine kazandırılmasından yana olduğu ifade edilerek Ancak, sendikamız ye altı servetleri ülkemiz ekonomisine kazandırılırken, çevre ve insan sağlığına zarar verecek işletme yöntem ve biçimlerinin de her zaman karşısında olmuştur. Ülkemizde çevre duyarlı kişi ve örgütlerin ülkemiz çapında diğer yerlerindeki çalışmalarını takdirle karşılıyoruz. Ancak, yer altı servetlerinin ekonomiye kazandırılmamasına yönelik bazı çabaların varlığını da gözardı etmek mümkün değildir. Bu nedenle konunun bir panelde, konunun uzmanlarınca tartışılması kamuoyunun doğru bilgilenmesi için çok önemlidir. Ancak, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de işçi işçi sınıfı mücadelesinin, özgürlük ve demokrasi mücadalesinin lokomotifi konumundaki maden emekçilerinin panele girip izlemelerine bile izin verilmemesine yol açan demokratik olgunluk ve hoşgörüden uzak tavrın da açıklanabilir bir gerekçesi yoktur.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Yönetim Kurulu olarak, Dikili'deki panelde olayları çıkartan ve proveke edenleri kınıyor, panele eş ve çocukları ile katılmak üzere gelen maden işçilerinin isminin olaylarda ancak ve ancak mağdur olarak nitelendirilip anılabileceğini bir kez daha belirtiyoruz denildi.