4 ARALIK DÜNYA MADENCİLER GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN
HABER / DUYURU

4 ARALIK DÜNYA MADENCİLER GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

Türkiye Maden İş Sendikası -

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Yönetim Kurulu

4 ARALIK DÜNYA MADENCİLER GÜNÜMÜZKUTLU OLSUN

Sanayinin, enerjinin can damarı olan madencilik zor iştir, meşakkatli iştir. Bütün maden emekçilerinin, bu sektöre emek veren bütün madencilerin madenciler gününü kutluyoruz.

Maden emekçileri, dünyanın en zor ve riskli çalışma koşullarında çalışan emekçilerdir. Göçüklerde, grizularda, heyelanlarda canlarını verir ya da sakatlanırlar. İş kazası yaşamayanlar, meslek hastalıkları ile tanışırlar. Bu zorluk ve risklerle yeraltı servetlerini yeryüzüne çıkarır, bizlerin kullanımına sunarlar.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası olarak, Dünya Madenciler Günü'nde bir kez daha taleplerimizi dile getiriyoruz:

-Maden işyerlerinin güvenli ve sağlıklı işyerleri olması için yaygın ve etkili denetim, caydırıcı yaptırımlar istiyoruz.

- Taşeronun madenlerden çekilmesini istiyoruz.

-Yerinde ve sürekli denetim için maden işyerlerinde sendikal örgütlenmenin yaygınlaşmasının teşvik edilmesini istiyoruz.

-Madenciliğe daha fazla yatırım yapılmasını, madencilik KİT'lerinin araç-gereç-teçhizat, personel ihtiyaçlarının sağlanmasını istiyoruz,

Bu sektöre emek veren, can veren maden emekçilerinin bunları hakkettiğini biliyoruz. Madenciler gününde, maden şehitlerimizi de bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.

Bütün maden emekçilerinin, madenciler gününü kutluyoruz.

TÜRKİYE MADEN İŞÇİLERİ SENDİKASI

YÖNETİM KURULU