1 Mayıs'ta Alanlardaydık
HABER / DUYURU

1 Mayıs'ta Alanlardaydık

Türkiye Maden İş Sendikası -

Türk-İş Başkanlar Kurulunun aldığı karar gereği, Türk-İş'in bu yıl 1 Mayıs kutlaması için merkez olarak seçtiği yer Kocaeli oldu. Kocaeli'de kutlanan  İşçi bayramına, sendikamız Genel Başkanı Nurettin Akçul , Genel Başkan Yardımcı Şeref Zeyrek, Genel TİS ve Mevzuat Sekreteri H.Hüseyin Gürbüz, Orta Anadolu Şube yönetim kurulu üyeleri, Kırka Şube yönetim kurulu üyeleri, Kütahya ve Havalisi Şube yönetim kurulu üyeleri, Batı Anadolu Şube yönetim kurulu üyeleri, Çeltek Şube yönetim kurulu üyeleri  ve üyemiz işçiler katıldı.

İzmir’deki bayram kutlamalarına Genel Sekreter Tamer Küçükgençay, Genel Mali Sekreter Zekeriya Aydın, Ege Bölgesi Şube yönetim kurulu üyeleri, Ege 1 No’lu Şube yönetim kurulu üyeleri, Soma Şube yönetim kurulu üyeleri, Soma 2 No’lu Şube yönetim kurulu üyeleri, Yatağan Şube yönetim kurulu üyeleri, Hisarcık Şube yönetim kurulu üyeleri, Marmara Şube yönetim kurulu üyeleri ve üyemiz işçiler katıldı.

Konya'daki Anıt meydanında düzenlenen kutlamalara Konya Şube yönetim kurulu üyeleri ve üyemiz işçiler katıldı.

Mersin’deki Cumhuriyet meydanında düzenlenen kutlamalara ise Elbistan-Afşin Şube yönetim kurulu üyeleri ve üyemiz işçiler katıldı.

Kocaeli’nde 1 Mayıs kutlamaları, sabah saatlerinden itibaren Türk-İş’e bağlı sendikaların üyeleri ve vatandaşların katılımıyla Doğu Kışla Gençlik Parkı’nda toplanması ile başladı.

15 Temmuz Milli İrade Meydanı'nda düzenlenen kutlama programına saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlandı. Burada bir konuşma yapan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay bütün emekçilerin bayramını kutladı.

Kıdem için Kocaeli'de olduklarını dile getiren Atalay, "Bu alandan Türkiye'yi yönetenlere sesleniyorum. Bu alandan Meclis'e, kamuoyuna sesleniyorum. 3 bin lira brüt ücret alan bir kardeşimiz 250 lira yemek parası, 250 lira yol parası, 3 bin 500 lira. Bu kardeşimiz 25 sene çalışabilirse alacağı kıdem 86 bin lira. TOKİ'den alt gelir grubuyla ilgili en düşük 50 metrekarelik konut 116 bin lira. Kıdem ile ilgili olumsuz bir çalışma yapmayın. Kıdemle ilgili nokta kadar geriye gidecek bir çalışma yapmayın. Kıdem bizim kızımızın çeyiz parası, oğlumuzun düğün parası. Kıdem bizim nefes almamızı sağlıyor, duymamızı sağlıyor. Kıdem bizim görmemizi sağlıyor. Bazı art niyetli işverenler doymak bilmiyor. İyi niyetli olanlara Allah daha da kazandırsın. Kıdemle ilgili 17 milyon çalışan var. Bu ülkede kıdemle ilgili olan insan sayısı 40 milyon. Bu ülkenin yarısıyız. Buradan bir daha sesleniyorum. Kıdemin nokta kadar geri gidişini aklınıza getirmeyin. Mevcut yapıya nokta kadar dokundurmayız. Fon diyorlar, Size de ailenize de buradaki genel başkanlara da bana da fenalık geliyor. Geçmişte fonların akıbetini biliyoruz. Fon lafını ülke gündeminden çıkartın, her ramazan ayı gibi her sene kıdemi ülke gündemine getirmeyin. İş yerlerinde verimimiz düşüyor, evimizde huzurumuz kaçıyor. Huzurumuzu bozmayın, verimimizi düşürmeyin. Buradan ülkeyi idare edenlere sesleniyorum, Kıdem bizim son kalemiz, 'nokta' diyecek başka bir şey yok, haberiniz olsun" dedi.
Ergün Atalay konuşmasında ayrıca emeklilikte yaşa takılanlar, KİT çalışanlarının kadro sorunu, özelleştirme politikaları, kadın ve çocuk işçi sorunları, işçi sağlığı ve iş güvenliği uygulamalarındaki eksiklikler , örgütlenmenin önündeki engeller gibi çalışma hayatının çözüm bekleyen sorunlarına da değindi .
Alandaki kutlamalarda, dans toplulukları gösteri yaptı, halaylar çekildi ve konserler verildi. Program, Ergün Atalay’ın alandaki emekçilere karanfil dağıtmasıyla son buldu.

1 Mayıs bayramının İzmir’deki kutlamaları ise Gündoğu Meydanında oldu.
Kortejler halinde miting alanına giren üyemiz işçiler pankartlar açarak birlik, beraberlik ve mücadele mesajı verdi.
Binlerce emekçinin katıldığı mitingde EYT, kıdem tazminatı, zorunlu BES uygulamasına dikkati çeken sloganlar atıldı.