1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramını Hatay'da Coşkuyla Kutladık
HABER / DUYURU

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramını Hatay'da Coşkuyla Kutladık

Türkiye Maden İş Sendikası -

Türk-İş Başkanlar Kurulunun aldığı karar gereği, Türk-İş'in bu yıl 1 Mayıs kutlaması için merkez olarak seçtiği yer Hatay İtfaiye Meydanı oldu. İşçi bayramına, sendikamız Genel Başkanı Nurettin Akçul , Genel Eğtm. ve Araş. Sekreteri Ahmet Çümen, Orta Anadolu Şubesi yönetim kurulu üyeleri, Elbistan ve Afşin Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri, Konya ve Havalisi Şubesi yönetim kurulu üyeleri ve üyemiz işçiler katılım sağladı.

Saygı Duruşu, İstiklal Marşı ve 1 Mayıs Marşı’nın ardından program başladı.

İstiklal Marşı ve 1 Mayıs Marşı’nın ardından başlayan programın açılış konuşmasını Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak yaptı.

Konuşmasında çalışma yaşamının güncel sorunlarına değinen Kavlak, “Türk-İş Türkiye emek hareketinin yıkılmaz kalesidir” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “2015’te Soma faciasına dikkat çekmek için Zonguldak’taydık, 2016’te birlik ve beraberliğimize vurgu yapmak amacıyla Çanakkale’ye gittik. Geçen sene ise demokrasi vurgusuyla Ankara’da yaptık 1 Mayıs’ı. Bu sene ise ulusumuzun meşru müdafaa hakkına dikkat çekmek ve Zeytin Dalı Operasyonu’na destek vermek amacıyla Hatay’dayız” dedi. Hatay’ın huzur ve barış kenti olduğunu vurgulayan Atalay, burada kardeşliğin ve bir arada yaşama iradesinin umutları artırdığını söyledi.

Genel Başkan Atalay, şeker fabrikalarının satılması, vergide adaletsizlik, iş cinayetleri, ILO’da temsil, sendikal baskılar, işten çıkarmalar ve taşeronda kadro sıkıntıları olmak üzere birçok konuda görüş ve talepleri seslendirdi.

Kutlamada, Antakya Medeniyetler Korosu ile Mehteran Takımı sahne aldı.