TÜM MAKAMLARI EN TEMEL HUKUK KURALLARINA, İNSAN HAKLARINA UYMAYA DAVET EDİYORUZ
BASIN AÇIKLAMASI

TÜM MAKAMLARI EN TEMEL HUKUK KURALLARINA, İNSAN HAKLARINA UYMAYA DAVET EDİYORUZ

Türkiye Maden İş Sendikası -

Ergenekon Soruşturması/Davası kapsamında yürütülen operasyonları, yapılan aramaları, gözaltıları, tutuklamaları demokratik, laik, sosyal hukuk devletine sonsuz biçimde bağlı, hukukun üstünlüğüne her şeyin üstünde gören bir sendika olarak kaygı, üzüntü ve endişeyle izliyoruz.

Demokrasimizin, hukuk devleti ilkemizin yara almaması, devletimizin temel kurumlarının güven kaybetmemesi, toplumumuzdaki huzur ve güven ortamının bozulmadan devam etmesi dileği ve isteği ile bu kaygı ve endişemizi, süreçte yetkili olanlar ve kamuoyuyla paylaşma ihtiyacı hissederek bu açıklamayı yapıyoruz.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası olarak, her ne amaçla kurulmuş olursa olsun, kim ve ne adına çalıştığını iddia ederse etsin her türlü hukuk ve yasadışı oluşumların, kısaca tüm çetelerin ortaya çıkartılıp, yargılanmasını, hakkettikleri cezaları almaları en büyük istemimizdir. Ancak, bu süreçte, toplumumuzda hukuka ve temel devlet kurumlarına güveni zedeleyecek, evrensel hukuk ilkelerine ve insan haklarına, Anayasaya ve ilgili yasalara aykırılık düşüncesi uyandıracak, suçsuz/masum insanların, katılımcı demokrasimizin temeli kurumların nedensiz biçimde suçlanmasına yol açacak yaklaşım, uygulama ve tavırlardan özenle kaçınılması gerektiği düşüncesindeyiz.

Bilindiği gibi, en son, 11. dalga olarak belirtilen operasyonda aynı konfederasyon çatısı altında yer aldığımız kardeş sendikamız Türk Metal İş Sendikası genel başkan ve yönetim kurulu üyelerinin de aralarında olduğu değişik meslek gruplarından onlarca kişi gözaltına alındı. Evlerinde aramalar yapıldı. Yine bir televizyon kanalında aramalar yapıldı.

Sendikamız, hukukun üstünlüğüne ve hukuk devletine inanmaktadır. Ancak bu davaya ilişkin soruşturma sürecinde yaşanan gelişmeler bir kaos, belirsizlik, güvensizlik duygusunu her geçen gün güçlendirmektedir. Çünkü, yargılamaya temel olacak soruşturma sürecinde gerekli özen gösterilmemekte, onbinlerce üyesi olan, katılımcı demokrasinin temeli durumundaki kurumlar ve bu kurumların yöneticilerinin yargılanmadan suçlu gösteren görüntüler ortaya çıkmaktadır. Milletin, çalışanların sorunlarını dile getiren, ülkenin sıkıntılarını açık bir şekilde ortaya koyan bir televizyon kanalı kamuoyunda bir suç merkezi olarak gösterilmektedir.

Sendikamız yetkili ve sorumlu tüm makamları Ergenekon olarak nitelendirilen ve ülkemizdeki yasadışı, hukuk dışı oluşumları, çeteleri yakalayıp soruşturup, yargılamayı amaçlayan dava ve soruşturma sürecinde hukukun en temel kurullarına, evrensel ilkelere ve insan haklarına uygun bir şekilde cereyan etmesi için gerekli özeni göstermeye davet etmektedir.
Saygılarımızla.
TÜRKİYE MADEN İŞÇİLERİ SENDİKASI
YÖNETİM KURULU