HEYELAN ALTINDAKİ MADENCİLERİ UNUTMADIK
BASIN AÇIKLAMASI

HEYELAN ALTINDAKİ MADENCİLERİ UNUTMADIK

Türkiye Maden İş Sendikası -

Sendikamız Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada Afşin Çöllolar linyit sahasında 6 ve 10 Şubat 2011 tarihlerinde meydana gelen ve 11 maden emekçisinin hayatını yitirmesine yol açan heyelanların üzerinden bir yıl geçtiği belirtilerek Bu süre içerisinde ne heyelan altında kalan madencilerin bedenleri toprak altından çıkarılabilmiş ne de heyelanla ilgili soruşturmalardan bir sonuç elde edilebilmiştir denildi.

Açıklamada heyelan altında kalan madencilerin ailelerinin sabırla bir yıldır kaybettikleri yakınlarının en azından bir mezarları olmasını bekledikleri belirtilerek Geçen bir yıl sürecinde heyelan altındaki madencilerin naaşlarının çıkartılması çalışmaları ne ailelere, ne sendikamıza ne de kamuoyuna tatmin edici ve sürece ilişkin aydınlatıcı herhangi bir açıklama yapılmamıştır. Elbette ki bu konuda çalışmalar yapılmaktadır ancak çalışmaların gelişimi ve naaşların çıkarılıp çıkarılamayacağı konusunda bilgi verilmemesi tepki, kaygı ve endişeleri artırmaktadır. Diğer yandan heyelanın meydana geliş nedenleri ve varsa ihmalin sorumlularının belirlenmesi ile ilgili yürütülen soruşturmalar konusunda herhangi bir bilgilendirme de yapılmamaktadır.

Biz sendika olarak halen heyelan altında yatan maden emekçisi kardeşlerimizi unutmadık ve asla unutturmayacağız. Artık, her şeyin gün ışığına çıkmasını istiyoruz. Bu konuda kimsenin sabrı kalmadı. Yetkili, ilgili ve sorumlu olan herkesi daha fazla çaba sarfetmeye ve sorumluluklarını yerine getirmeye bir kez daha davet ediyoruz denildi.