GEÇEN YIL 17, BU YIL YİNE ÜÇ İŞÇİYE MEZAR OLAN OCAKLAR AYNI KİŞİNİN...
BASIN AÇIKLAMASI

GEÇEN YIL 17, BU YIL YİNE ÜÇ İŞÇİYE MEZAR OLAN OCAKLAR AYNI KİŞİNİN...

Türkiye Maden İş Sendikası -

BİNİ GEÇKİN İŞÇİNİN İNSANLIK DIŞI KOŞULLARDA ÇALIŞTIRILDIĞI DURSUNBEY-ODAKÖY'DEKİ OCAKLARDA ÖLÜM KOL GEZİYOR...

MEVCUT MÜFETTİŞ SAYISINA GÖRE BİR İŞYERİNE RUTİN DENETİM 10 YILDA BİR GELİYOR...

ÇALIŞMA BAKANLIĞI'NIN İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ YILI İLAN ETTİĞİ 2007 YILINDA BU ÖLÜM OCAKLARI ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEK Mİ?

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı H.Hüseyin Kayabaşı, Dursunbey?de 24 Şubat Pazar gecesi meydana gelen ve 3 maden işçisinin ölümüne yol açan olayın iş kazası değil, iş cinayeti olduğunu belirterek ?Bu işyerinde iş cinayetlerine, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri hiçe sayıldığı için davetiye çıkartıldı. Bu nedenle 3 işçinin ölümüne yol açan olay bir cinayettir. Ne yazık ki, yeterli denetim yapılmaz ve önlemler alınmazsa, bu ocak toplu ölümlere davetiye çıkartan ocak olmaya devam edecektir.

Genel Başkan Kayabaşı, Odaköy bölgesinde 5 tane kömür ocağı bulunduğunu bu ocakların sahalarının hepsinin Erhan Ortaköylü adlı işverene ait olduğunu ifade ederek Geçen yıl yine Ertan Ortaköylü'ye ait olan ve taşeron tarafından işletilen ocaklardan birisinde meydana gelen grizu patlamasında 17 maden işçisi hayatını yitirmişti.

Geçtiğimiz Cumartesi gecesi üç maden işçisinin ölümüne yol açan göçüğün meydana geldiği maden sahası da yine Erhan Ortaköylü'ye ait ve taşeron tarafından işletiliyor. Erhan Ortaköylü'ye ait olan ve taşeronlar eliyle işletilen bu maden ocaklarında bini aşkın maden işçisi, her türlü denetim ve gözetimden uzak, her türlü işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinden yoksun, insanlık dışı koşullarda ölüm riskiyle yüzyüze çalıştırılmaktadır. Bu ocaklarda, en küçük işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemine bile maliyet unsuru olarak bakılmakta ve ocaklar 21. yüzyılda, ortaçağ ilkelliğinde işletilmektedir.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası olarak geçtiğimiz yıl bu ocaklarda sendikal örgütlenme faaliyetine giriştik. Bu sahadaki ocaklardan Mürsel Yılmaz tarafından işletilen ocakta çalışan maden işçileri Anayasa ve ilgili yasalardan doğan demokratik haklarını kullanarak sendikamıza üye oldular. Ama, işveren, bu işçileri sendikamıza üye oldukları için işten attı. Sendika olarak işçiler adına açtığımız sendikal tazminat davalarını kazandık. Maden ocaklarını ortaçağ ilkelliğinde, derebeyi gibi işletmeye alışmış olan sahaların sahibi Ertan Ortaköylü ve taşeronları işçilerin Anayasal haklarını, işçi sağlığı iş güvenliği ile ilgili tüzük ve yönetmelikleri deyim yerindeyse hiçe saymaktadır.

Genel Başkan Kayabaşı, Ortaköylü?ye ait ocaklarda mevcut durum sürerse, toplu ölümlere yol açan iş kazalarının kaçınılmaz olduğuna dikkati çekerek ?Bu ocaklarda ölüm kol geziyor. İşveren kendisi işçilerle helalleşerek ocağa indirdiğini söylüyor. Kendisi de bir anlamda ocağın ölüm ocağı olduğunu kabul ediyor. Bu ocakların düzenli bir biçimde denetlenmesi gerekiyor. Bu ocaklar ilgili yasa ve tüzüklere uygun biçimde denetleniyor olsa, mevcut koşullarda üretim yaptırılmamaları gerekir. Ne yazık ki, denetlenmiyorlar. Mevcut müfettiş sayısı ve işyeri sayısı gözönüne alındığında, bir işyerine denetim elemanı 10 yılda bir geliyor. Tabii ki, insan hayatını hiçe sayan, en küçük bir önlemi bile maliyet unsuru gören Odaköy maden ocaklarındaki gibi işverenler de bu nedenle, yasaların, tüzüklerin gereklerini hiçbir zaman uygulamıyor. Maden ocakları iş riski , toplu ölümlere yol açan iş kazası riski en yüksek işyerleridir. Bu işyerlerinin sürekli denetim ve gözetim altında olması gerekir. Bu işyerlerinin sendikalaşması sağlıklı, güvenli iş ortamlarının oluşmasını sağlayacak sürekli denetim için en etkili yoldur. Biz sendika olarak bu ocaklardaki taşeron işverenlerin hak-hukuk tanımaz uygulamalarına, yaklaşımlarına karşın sendikal örgütlenme için çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Diğer yandan, 2007 yılını İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yılı ilan eden Çalışma Bakanlığı da bu işyerlerini ilgili tüzük ve yönetmelikler çerçevesinde etkili biçimde denetlemelidir. Görülecektir ki, işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından bu ocaklar kapatılması gereken ocaklardır. Sendika olarak bu işin sonuna kadar takipçisi olacağız dedi.