BİLGE KÖYÜ KATLİAMI EKONOMİK ÇÖKÜNTÜNÜN ESERİ
BASIN AÇIKLAMASI

BİLGE KÖYÜ KATLİAMI EKONOMİK ÇÖKÜNTÜNÜN ESERİ

Türkiye Maden İş Sendikası -

Mardin'in Mazıdağı'na bağlı Bilge Köyü'nde aynı aileden 44 kişinin vahşice katledilmesi, bir anda ülke gündemine yerleşmiş, toplumumuzda büyük bir üzüntüyü neden olmuştur. Altısı çocuk, üçü hamile 16'sı kadın, 44 kişinin baskına uğrayarak, taranarak öldürülmesi dünyada yankı bulmuş, temizlenemeyecek, telafi edilemeyecek bir dram olarak tarihteki yerini almıştır.Türkiye Maden İşçileri Sendikası olarak katliamda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar, hayatını kaybedenlerin yakınlarına ise başsağlığı ve sabır diliyoruz.

Bölgede bugüne kadar ihmal edilen eğitim, sağlık ve istihdam eksikliği, bir noktadan sonra bize, insanlarımıza kan, vahşet ve katliam olarak dönmekte ne yazık ki! Bölgede bugüne kadar yaşanan kan davaları, töre cinayetleri, pek çok kişinin canına, çocukların ortada kalmasına, gözyaşına neden olmaktadır.

Basında Bize ne oldu? soruları soruluyor. Gelir dağılımının son derece bozuk olması ve düzelme eğilimi yerine hızla daha kötüye gitmesi, insanlarımız üzerinde giderek daha çok etkisini göstermektedir. Ekonomik krizle beraber insanların umutları söndükçe, sağduyulu hareket etme yetenekleri de yok olmaktadır.

Bölge ekonomisi için can damarı olan kamu işletmelerinin özelleştirmeler sonucu yitirilmesi ile bölgede kendisini daha derinden gösteren işsizlik ve yoksulluk, bunun yanısıra eğitim ve sağlıkta yetersizlik, yöre insanlarımızı kaybetmemize neden olmaktadır. Uygulanan ekonomik ve sosyal politikalarda ivedilikle değişiklik yapılması ve bölgeye destek verilmesi gerekmektedir.

Bölgede yıllardan bu yana tartışılır durumda olan koruculuk sistemi de, tekrar gözden geçirilmelidir.

Sendika olarak yaraların bir an önce sarılması ve hiçbir bölgemizde böyle bir acının tekrar yaşanmaması en büyük dileğimizdir. Tüm halkımıza başsağlığı ve sabır dileklerimizi iletiyoruz.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası
Yönetim Kurulu