8 MART EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN
BASIN AÇIKLAMASI

8 MART EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

Türkiye Maden İş Sendikası -

Geçmişi 1857 yılına uzanan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nün kökeni emekçi kadınların sömürü düzenine başkaldırmasına dayanır. 8 Mart 1857'de 40 bin kadın dokuma işçisi, ağır çalışma koşullarını protesto etmek, günlük çalışma süresinin 16 saatten 8 saate düşürülmesi ve en önemlisi, eşit işe eşit ücret ödenmesi talebiyle greve başladı. Bu grev kanla bastırıldı ve 111 kadın işçi yanarak öldü. Ama yanan emekçi kadınlar boş yere ölmediler. O tarihlerde ABD'de toplam 16 bin kişi oldukları sanılan dokuma işçilerinin çalışma saati 8'e indirildi. Eşit işe eşit ücret kabul edildi.

İşte 8 Mart, bu ölen emekçi kadınların anısına, kadınlara armağan edilmiş bir gündür. Ve Dünya Kadınlar Günü değil Dünya Emekçi Kadınlar Günü dür. Bu bilinç önemlidir ve bu değerli günün içinin boşaltılmasına izin verilmemelidir.

1800'lü yıllardan 2000'li yılara ulaştığımız bugünlerde, kadınların eşit ve özgür dünya talepleri hala gündemdedir. Kazanılan hakların kaybedilmemesi ve hala devam eden taleplerin yerine getirilmesi için mücadele devam etmektedir. Bugün de, aynı başlangıçta olduğu gibi, haksızlıklara karşı, daha iyi yaşam ve çalışma koşulları, bağımsız ve sömürünün olmadığı bir düzen ve sınıfların ortadan kalktığı eşit bir toplum için mücadele edilmektedir.

Töre cinayetlerinin, her türlü şiddetin, cinsiyetçi ve ayrımcı yaklaşımların ortadan kalkmış olduğu günlere bir an önce kavuşulması dileklerimizle emekçi kadınlarımızın gününü kutluyoruz.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası
Yönetim Kurulu