11 MADEN EMEKÇİSİNİN ARDINDAN
BASIN AÇIKLAMASI

11 MADEN EMEKÇİSİNİN ARDINDAN

Türkiye Maden İş Sendikası -

Sevgili Madenciler,
Şubat ayında çok büyük bir acı yaşadık. EÜAŞ Afşin-Elbistan B santralına kömür veren Çöllolar sahasında meydana gelen 2 heyelanda işçi, teknisyen, mühendis 11 maden emekçisini kaybettik. Öncelikle, heyelanda hayatını yitiren maden emekçisi kardeşlerimize Allah?tan rahmet, yakınlarına derin sabırlar diliyorum, camia olarak hepimizin başı sağolsun.

Sevgili Madenciler,
Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı olarak İlk heyelanın meydana geldiği 6 şubat sabahı Afşin-Elbistan?a gittim ve 3 Mart 2011 tarihine kadar bölgede kaldım. Bilindiği gibi ilk heyelanda bir işçi arkadaşımızı hayatını yitirmişti. Kömür üretim sahasına milyonlarca metre küp heyelan yığılmıştı. Heyelanda hayatını yitiren arkadaşımızın cenazesini defnettik ve olayla ilgili gerek idari, gerekse adli soruşturmanın ivedilikle yapılarak olayda bir işletme hatası varsa ortaya çıkması için ilgili ve yetkili yerlere iletişim içinde çaba sarf ederken, ne yazık ki 10 mart günü ikinci ve daha büyük bir heyelan meydana geldi.

On milyonlarca metre küp kütlenin sahaya aktığı ikinci heyelanda ne yazık ki 10 maden emekçisi daha hayatını yitirdi. Sahanın heyelanla dolması nedeniyle birisi hariç bu kardeşlerimizin cenazelerine çok çeşitli yöntemler denenmesine karşın bir türlü ulaşılamadı. Heyelan altındaki maden emekçilerinin yakınları ve bizler umutla bekledik. Ama zaman geçtikçe heyelan altındakilerin çıkarılsalar bile canlı çıkarılmaları konusunda umutlar tükendi. Biz, sendika olarak, bölgeye gelen ve incelemelerine eşlik ettiğim bütün bakanlarla birlikte heyelan altındaki maden emekçilerinin çıkarılması için her türlü yöntemin araştırılmasını, denenmesini istedik. Ama ne yazık ki, on milyonlarca metre küp heyelan nedeniyle yeni ve daha büyük faciaya yol açma riski yüzünden sahaya makine ve insan sevk edilemedi, yakından tanık olduğum ve denenmeye çalışılan bir çok farklı yöntem de başarılı olamadı. Bu satırlar yazılırken, cenazeler hala yer yüzüne çıkartılamamıştı. Maden emekçilerinin yakınlarının mağdur olmaması için bu emekçi kardeşlerimiz nüfus kütüklerinden düşürüldüler, gıyabı cenaze namazlarını kıldık.

Sevgili Maden İşçisi Kardeşlerim,
Açık ocaklarda heyelanlar çok nadir meydana gelen olaylardır. Ülkemizde herhangi bir açık ocak işletmesinde de bugün kadar böylesine can kaybına yol açan büyük bir heyelan meydana gelmemiştir.4 gün arayla meydana gelen bu iki heyelanda işletme kusurunun olup olmadığı soruşturma sonucu ortaya çıkacaktır. Ben işyerinde örgütlü sendikanın genel başkanı olarak yaklaşık 25 gün boyunca Afşin?de bulundum, yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımız da gruplar halinde bölgeye geldiler. Biz sendika olarak iki heyelanda da kusurları olanlar varsa, belirlenmesi, adaletin karşısına çıkartılarak hak ettikleri cezalarını çekmeleri için sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız, bundan kimsenin şüphesi olmasın.

Bütün maden işçisi arkadaşlarıma sağlıklı ve güvenli iş ortamlarında kazasız, hastalıksız çalışma dileklerimle diyorum ki: Biz sendika olarak iş kazalarının her türlü önlem alınınca yüzde 95 oranında önlenebileceği bilinci içinde sağlıklı ve güvenli iş ortamları oluşturulması mücadelemizi kararlılıkla ve gayretle sürdüreceğiz.

Sevgi ve saygılarımla.