YATAĞAN ŞUBEMİZDEN ''MEKTUP EYLEMİ''

Haber / Duyuru13 Temmuz 2009 Pazartesi

Sendikamız Yatağan Şubesi, Türkiye Kömür İşletmeleri nde uygulanan taşeronlaştırma uygulamaları ile işçi alımındaki tutumu eleştiren bir mektup hazırlayarak, başbakan ve bakanlara gönderdi.

Lozan Barış Anlaşması nın 86. yıldönümünde gerçekleştirilen 'Mektup Eylemi sırasında bir konuşma yapan sendikamız Yatağan Şube Başkanı ve Türk-İş İl Temsilcisi Süleyman Girgin, özelleştirme ve taşeronlaştırma uygulamalarının Lozan ın ruhuna aykırı olduğunu belirtti. Girgin 'Biz Lozan da ülkemizin bağımsız ve eşit bir devlet olduğunu bütün dünyaya kabul ettirdik. Kapitülasyonların kalkması ile de ekonomik bağımsızlığımıza kavuştuk.

Ancak özelleştirme politikaları da taşeronlaşma politikaları da, kadrolu işçi almayarak kurumlarımızın tasfiye edilmesi de Lozan ın ruhuna aykırıdır. Bu mektubun bugün gönderilmesini konunun önemi açısından daha anlamlı buluyoruz.

Enerji Bakanından randevu alarak, sorunlarını Bakan a iletmek istediklerini ifade eden Girgin öncelikli taleplerini şöyle açıkladı: 'Emekli olan işçilerin yerine en fazla yüzde onu kadar yeni işçi alınacağına dair bakanlar kurulu kararının kaldırılarak emekli olan personel kadar işçi alınır şeklinde yeniden düzenlenmesini istiyoruz.

Bugün sorunlarımızın ana kaynağı olan ve 20 yıldan beri her yıl Bakanlar Kurulu nca yenilenen Genel Yatırım ve Finansman Kararnamelerinin değiştirilmesi için hazırladığımız mektubu Sayın Başbakan ve Bakanlar Kurulu üyelerine gönderiyoruz.

Türkiye nin kaliteli, yetişkin, yetkin üretici işçi yetiştiren TKİ Kurumu nun ve diğer kamu kurumlarının tasfiyesine yol açan bu kararnamelerin değiştirilmesini elzem olarak görüyoruz.

Girgin ayrıca, Taşkömürü üreten TTK nın işçi ihtiyacının belli aralıklarla alınan işçilerle giderilirken, Türkiye Kömür İşletmeleri nin ve GELİ Müessesesi nin şçi açığının giderilmediğine dikkat çekti.
13 Temmuz 2009 Pazartesi

Tasarım / Kodlama : Norm Yazılım