YARDIMLARIN YÜZDE 10'U ADRESE ULAŞMADI

Haber / Duyuru01 Aralık 2008 Pazartesi

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) Başkanı Yahya Arıkan, toplanan yardımların bir kısmının amacına ulaşmadığını açıkladı. İSMMMO tarafından hazırlanan "Sosyalleşemeyen Yardımlar" başlıklı raporu, basın açıklamasıyla duyuruldu.

İSMMMO'nun, raporunda, devletin 2003'ten bu yana 7 milyar 55 milyon 930 bin YTL'lik sosyal yardım yaptığı, bunun en az yüzde 10'unun, yani yaklaşık 705 milyon YTL'sinin doğru adrese ulaşmadığı savunuldu.

En fazla suiistimal edilen kalemlerin gıda ve kömür yardımları olduğu ifade edilen raporda, TBMM'de bekleyen Sosyal Yardımlar ve Primsiz Ödemeler Kanunu Tasarısı'nın yerel seçim öncesi yasalaşmasının sosyal devlet uygulamasına yakışan bir adım olacağı vurgulandı.

Kişi başı 500 kilogram kömürle yapılan yardımların çoğunlukla doğalgaza geçmiş bölgelerde yapılmasının soru işareti yarattığı belirtilen raporda, 500 kilo kömürün Türkiye Kömür İşletmeleri'nden kömür pazarlaması yapan esnafa çıkış fiyatının yaklaşık 600 YTL olduğu ve ihtiyacı olmadığı halde kömür yardımı alanların söz konusu kömürleri 200-250 YTL'ye kömürcülere sattığı öne sürülüyor.

Eğitim yardımlarına da değinilen raporda, birçok ihtiyaç sahibinin eğitim desteğinden habersiz olduğu belirtilerek, "Yardım alan öğrenci ve öğrenci aileleri çoğu kez yardımların devlet tarafından değil de farklı kanallardan sağlandığını düşünüyor" denildi.

Raporda 2003-2008 arası kömür yardımından 2 milyonun üzerinde, sağlık yardımından 3 milyon, eğitim yardımından da 5 milyon kişinin yararlandığı anlatıldı.
01 Aralık 2008 Pazartesi

Tasarım / Kodlama : Norm Yazılım