Türk-İş Genel Başkanı Atalay Sendikamız Başkanlar Kurulu Toplantısına Katıldı

0
Bu habere ait 0 fotoğraf var.
İlgili Fotoğraf Galerisi için tıklayın
Haber / Duyuru29 Ağustos 2018 Çarşamba

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, sendikamızın 29 Ağustos 2018 tarihinde gerçekleşen Başkanlar Kurulu toplantısına katıldı. Toplantıda sendikamız Genel Başkanı Nurettin Akçul ve Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri ile sendikamız şube başkanları yer aldı.

Toplantıda konuşma yapan Türk-İş Başkanı Atalay, maden iş kolunun en zor sektörlerin başında geldiğini ve bu iş kolunda iş kazalarının yoğun olarak yaşandığını vurguladı. Türkiye'de her gün ortalama beş çalışanın iş kazaları nedeniyle yaşamını yitirdiğini ifade Atalay, kazaların büyük bölümünün sendikal örgütlülüğün olmadığı iş yerlerinde gerçekleştiğini söyledi.

Atalay, Soma’da 301 maden işçisinin şehit olduğu maden faciasına ilişkin olarak da, 22 duruşmanın ardından açıklanan kararın, kamu vicdanını rahatlatmadığını dile getirdi.
Mühürlenmiş maden ocaklarının çalıştırıldığını da vurgulayan Atalay şöyle konuştu: “Yasaya göre mühürlenmiş bir maden ocağını çalıştırmanın cezası hapis ama buna rağmen basında mühürlenmiş bir ocağın işletildiği ve o ocakta iş kazası yaşandığı haberlerini görüyoruz. Buralarda insanlar ölüyor. Madenlerde her gün bir iki kişi can veriyor. Ölümlerin bir bölümü de koruyucu malzeme kullanılmadığı için gerçekleşiyor. Baret, yelek, iş gözlüğü, maske, eldiven, iş ayakkabısı ve emniyet kemerinden oluşan koruyucu malzemelerin toplam fiyatı yaklaşık 300 lira. Bu malzemeler hayat kurtarıyor ama bunları almayan, bunları kullandırtmayan bazı işverenler var. İşverenlerimiz 300 liradan imtina etmemeli ; çünkü insan yaşamında daha önemli hiçbir şey yok".

Kamudaki taşeron işçilere kadro imkanı veren düzenleme kapsamında 800 bin kişinin kadroya geçirildiğini hatırlatan Atalay, buna karşın Kamu İktisadi Teşebbüslerindeki (KİT) taşeron işçilerin kadro sorununun devam ettiğini belirtti.

Hükümet yetkililerinin seçimden önce bu işçilerin kadro taleplerinin karşılanacağı yönünde açıklamalarda bulunduğunu hatırlatan Atalay, "Madende, demiryollarında, PTT'de, şeker fabrikaları gibi birçok işyerinde asıl işi yapan toplam 80 bin kişi hala dışarıda. Seçimden önce söylediklerinizi biran önce yerine getirin. Kamuoyu müjdeli haber bekliyor" dedi.


29 Ağustos 2018 Çarşamba

İlgili Video Galeri
İlgili Foto Galeri
Tasarım / Kodlama : Norm Yazılım