Türk-İş Başkanı Ergün Atalay Yer Üstü Madencilerinin Sıkıntılarını Dile Getirdi

Haber / Duyuru05 Temmuz 2017 Çarşamba

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, özel bir televizyon kanalına konuk olarak katıldı ve önemli açıklamalarda bulundu. Kamu kesimi toplu iş sözleşmesinin değerlendirmesini yapan Atalay, yer üstünde çalışan madencilere de değinerek, yer üstü madencilerinin sıkıntılarının da bir an önce giderilmesi konusunda umutlu olduğunu söyledi.

Kamu kesimi toplu iş sözleşmesinin imzalanmasının ardından, özel bir TV kanalına konuk olan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, haber spikerinin sorularını yanıtladı. Kamu kesimi toplu iş sözleşmesi hakkındaki düşünceleri sorulan Atalay, ‘ Kamu işçilerine yapılan zamlardan yüzde yüz olmasa da, işçilerimizin yüzde 95’i memnun. Kamu koordinasyon kurulu memnun, sendikalar memnun, ben memnunum. Her şeyden önce tabanımız memnun. Evet bizim istediğimiz rakam olmadı ama istediğimiz rakamlara yakın bir zam oranı aldık’ dedi. Sıkıntılı yerlerin de olduğunu söyleyen Atalay, madenlerde yer üstü çalışanlarının sorunlarına değindi ve ‘ Sıkıntı var mı evet var. Allah rahmet eylesin bu Soma cinayetinin ardından yeni yaptırımlar getirildi. Yer altında iki asgari ücret uygulaması yasalaştı. Ama bizim üçte biri yer üstünde de çalışanlarımız var ve bunlar teknik eleman, operatör. Bu arkadaşlar yer altındaki kadar önemli olmasa da yer üstünde çok önemli işler yapıyorlar. Yer altındakilerle yer üstündekiler arasında haklar konusunda uçurum var. İki sendikamız var madenlerle ilgili. Genel Maden-İş ve T.Maden-İş . Sendikalarımız bu konularla ilgili, kendi işverenleriyle görüşme halindeler. Ufak tefek sıkıntılarımız var. O sıkıntılar da en kısa zamanda çözülür diye umut ediyorum’ dedi.

Kıdem tazminatı hakkında da açıklamalarda bulunan Ergün Atalay, ‘Herkes evine rahatça gidebilir’ dedi ve şöyle konuştu: ‘ Her sene kıdem tazminatı konusu Türkiye’nin gündemine getiriliyor. Çalışma Bakanlığı, işveren ve işçi örgütleriyle bir araya geldik, toplantımızı yaptık. 15 milyon çalışanı ilgilendiren bu kıdem tazminatı konusunda, Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın her platformda söylediği bir şey var ki, taraflar uyuşmadan anlaşmadan bu konu gündeme gelmeyecek. Biz de taraflar olarak kıdem tazminatının bu mevcut durumundan memnunuz. DİSK, TESK, TOBB ve biz Türk İş olarak mevcut durumun devam etmesi, ama kıdem alamayanlarla ilgili bir düzenleme yapılması gerektiğini söylüyoruz. Hepimiz aynı noktadayız. Hak-İş de mevcut durumun sürmesinden yana, ama şöyle bir teklifi var, alamayanlar için belki bir fon düzenlemesi ya da sandık kurulması gibi bir önerisi var. Ben şunu çok rahatlıkla söylüyorum. Kıdem tazminatıyla ilgili bir sıkıntı yok. Böyle bir çalışma da yok. Herkes evine rahatça gitsin’ .

05 Temmuz 2017 Çarşamba

Tasarım / Kodlama : Talha