Soma 2 No'lu Şubemizin Olağan Genel Kurulu Gerçekleşti

0
Bu habere ait 0 fotoğraf var.
İlgili Fotoğraf Galerisi için tıklayın
Haber / Duyuru07 Ağustos 2018 Salı


Sendikamız Soma 2 No’lu Şube 2. Olağan Genel Kurulunu 4 Ağustos 2018 tarihinde gerçekleştirdi. Mevcut şube başkanımız Erol Kasap başkanlık görevine 4 yıllığına tekrar seçildi.

Sendikamız toplantı salonunda yapılan genel kurula Sendikamız Genel Başkanı Nurettin Akçul, Genel Sekreter Tamer Küçükgençay, Genel Mali Sekreter Zekeriya Aydın, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Yasin Karatay, Genel TİS ve Mevzuat Sekreteri H.Hüseyin Gürbüz, Genel Eğitim ve Araştırma Sekreteri Ahmet Çümen, Ak Parti Manisa Milletvekili M.Ali Özkan, Soma Belediye Başkanı Ali Tulup, sendikamıza bağlı şube başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, çeşitli sendika ve şube temsilcileri ile delegeler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan genel kurulun Divan Başkanlığını sendikamız Genel Başkanı Nurettin Akçul yaptı.

Seçimde şube başkanlığına Erol Kasap, Şube başkan vekilliğine İrfan Uzun, Şube sekreterliğine Fahri Yalçın, Şube mali sekreterliğine Özgür Sayar, Şube teşkilatlandırma sekreterliğine ise Okan Keskin seçildi.

Şube denetim kuruluna Halim Sarı, Bayram Karahan, Latif Bilir seçilirken, Şube disiplin kuruluna ise; Selçuk Çetin, İsmail Kahrıman ve Ramazan Taşdelen seçildi.


Kongrede, konuşmasına Soma faciasında hayatını kaybeden 301 maden şehidimizi anarak başlayan Genel Başkanımız Nurettin Akçul, “İnşallah bu genel kurulumuz maden işçilerimize, Soma’mıza hayırlar getirir.4 yıl önce dünyanın en büyük faciasını Soma’mızda yaşadık. İnşallah bunların tekrarı bir daha olmaz. Öyle kazalar oluyor ki, mutlaka iş kazalarına değinip, öyle genel kurulu tamamlamak gerekiyor. En son Yatağan’da olan kaza. Bunlar medyaya yansıyanlar. Yansımayanların da istatistiklerine bakarsak, 4-5 günde bir maden işçimiz hayatını kaybediyor. İşte bütün mesele de burada başlıyor.

Biz Türkiye Maden İşçileri Sendikasıyız. Sendikanın da bir görevi var. İşçilerimizin haklarını hep ileriye taşımak. Ekonomik, sosyal ve demokratik haklarınızı hep yukarılara taşımalıyız. Asıl işimiz budur. Bu genel kurulumuz, milletimize ve maden işçilerimize hayırlı olsun” dedi.

Genel kurulda konuşma yapan sendikamız 2 No’lu Şube Başkanı Erol Kasap da konuşmasına maden faciasında hayatını kaybeden 301 maden şehitlerini anarak başladı ve “Bizler yönetime geldiğimiz günden kongre gününe kadar hala ikinci yılını tamamlamamış bir şubeyiz. Bu esnada toplu iş sözleşmesi imzaladık. İşçi kardeşlerimizin haklarını geliştirmek için elimizden geleni yaptık. Gayretli ve sorunların karşısında da hep dik durduk. Bundan sonra hep birlikte ve dayanışma içerisinde gelişmeye devam edeceğiz. Birlikteysek güçlüyüz. Soma 2 No’lu şubesi gücünü üyelerinden almaktadır. Üyelerimizin sesini her yerde duyuracağız.

Her bir üyemizin burnu kanamadan evine dönmesi en büyük hedefimiz. Çok zor bir iş kolunda çalışıyoruz. Soma’mızın sorunlarına çözüm bulma yolunda elimizden geleni yapacağız. Başta iş sağlığı güvenliği, toplu iş sözleşmesi ve işyerimizdeki sorunlarının çözülmesi, geliştirilmesi için elimizden geleni yapacağız. Önce işçi için, hak için, alın teri için ‘tamam’ demiyoruz, ‘devam’ diyoruz” dedi.

Ak Parti Manisa Milletvekili M. Ali Özkan da konuşmasında şunları söyledi: “Soma’mız bir maden şehri. Soma’da kömür üretiminin güvenli bir şekilde sürdürülebilir olması büyük önem arz ediyor. Bu kapsamda bundan 2 ay kadar önce TKİ Soma havzasında 3 yeni ihale yapmıştı. Toplam tutarı 400 milyona yakın olan ve 30 yıllık bir işletme süresine sahip olan 3 yeni ihale yaptı. Bu ihalelere de uzun zamanda Soma’da madencilik sektöründe faaliyet gösteren deneyimli, havzayı yakından tanıyan Soma’yı yakından tanıyan şirketlerimiz kazandı. Bu da bir avantaj. 400 milyon tona yakın bir rezerv ve yaklaşık 30 yıllık bir işletme süresi. Bu da 30 yıl boyunca bu madenlerimiz kamu özel sektör ortaklığı eliyle işletilmeye devam edecek demektir. Bu arada işçilerimiz istihdam edilecek demektir. Yeraltında bulunan değerlerimiz yerüstüne çıkarılacak, ekonomiye kazandırılacak, enerji üretimine, sanayimize destek olacak demektir.

Aynı zamanda önümüzdeki yıllar içerisinde belki 10 bine yakın yeni istihdam demektir. Cumhurbaşkanımız 100 günlük eylem planını açıklamıştır. O eylem planı içerisinde Enerji Bakanlığı ile ilgili kısmında dikkatimizi çeken bir husus var. Tunçbilek ve Soma havzasında henüz üretime açılmayan yerlerin de bir an önce 100 gün içerisinde üretime açılmasıyla ilgili madde var. Demek ki; önümüzdeki aylarda Soma’da yeni sahaların üretime açılması, üretime kazandırılması noktasında yeni haberler de duyacağız. Bir yandan da Termik santral inşaatlarımız sürüyor. Birkaç ay içerisinde hem Deniş bölgesinde, hem elektrik üretimine geçecek, hem de bir yandan açık ocak, bir yandan da önümüzdeki aylarda veya yıllarda yeraltı maden işletmeciliği orada da 150 milyon tonluk bir sahanın işletmeye açılması, üretime ve ekonomiye kazandırılması söz konusu. Soma’nın gelişmesi noktasında, işçilerimizin haklarının geliştirilmesi noktasında ve sendikal örgütlenmenin daha da güçlenmesi noktasında her zaman katkı vermeye hazırım. 13 Mayıs 2014’te kaybettiğimiz 301 canımızı, 301 madencimizi bir kere daha rahmetle anıyorum. Rabbim bizlere bir daha böyle acılar yaşatmasın”.

07 Ağustos 2018 Salı

İlgili Video Galeri
İlgili Foto Galeri
Tasarım / Kodlama : Norm Yazılım