SENDİKASIZ MADEN İŞÇİSİ KALMASIN SENDİKAMIZ ÖRGÜTLENİYOR

Haber / Duyuru08 Ocak 2010 Cuma

Sendikamız 'Sendikasız Maden İşçisi Kalmasın kampanyası çerçevesinde yoğun bir örgütlenme çalışması yürütüyor.

Kampanya çerçevesinde şubelerimiz örgütlenme sahaları içindeki maden ocaklarında örgütlenme çalışmalarını hızlandırdılar.

Ege bölgesi şubemiz örgütlülük alanındaki Tilaga Turizm Madencilik ve Yatırım İşletmesi A.Ş. de sendikal örgütlenme çalışması yoğunlaştırdı. Bu çalışmalar sonucunda Tilaga Madencilik te, dergimiz yayına hazırlanırken yaklaşık 2260 işçi sendikamıza üye yapılmıştı.

Bu işletmede bir yandan yeni üye çalışmaları sürerken, diğer yandan tespit/toplu iş sözleşmesi yetki başvurusu için hazırlık çalışmaları da sendikamız bünyesinde sürdürülmekteydi.

Yine, Ege Bölgesi şubemiz örgütlülük alanındaki Soma Kömürleri A.Ş de 279 maden işçisi daha sendikamıza üye yapıldı.

Ege Bölgesi şubemizin yanı sıra Çeltek şubemiz örgütlülük alanındaki Havza Madencilik şirketinde de örgütlenme çalışmaları yapıldı. Bu işyerinde çalışan yaklaşık 100 kişiden 80 i sendikamıza üye yapıldı.

Yine, Çeltek şubemiz örgütlülük alanındaki Antimuan Madenleri nde 161 maden işçisi sendikamıza üye yapıldı.

Sendikal örgütlenme çalışmalarıyla ilgili olarak dergimize açıklama yapan Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Nurettin Akçul 'Sendika olarak Sendikasız Maden İşçisi Kalmasın adı altında bir örgütlenme kampanyası başlattık. Genel merkez uzmanlarının da katıldığı bir süreçte şubelerimiz düzeyinde örgütlenme çalışmalarımız sürüyor. Sendika olarak amacımız sendikal örgütsüz maden işçisi bırakmamaktır. Maden ocaklarını ölüm ocakları olmaktan çıkarmanın en temel yolu, bu ocaklarda sendikal örgütlülüğü sağlamaktır. Sendika, yerinde ve sürekli denetimdir. Sağlıklı, güvenli, huzurlu iş ortamı ancak sendikalı, toplu iş sözleşmeli işyerlerinde sağlanır.Biz, maden işçilerinin sağlıklı, güvenli iş ortamlarında çalışmalarını, emeklerinin karşılığını alacak biçimde çalışmalarını istiyoruz, bunun için de sendikasız maden işçisi kalmasın diyoruz. Örgütlenme çalışmalarımız sürecektir dedi.
08 Ocak 2010 Cuma

Tasarım / Kodlama : Norm Yazılım