Sendikamızın Katkılarıyla Soma'da Yapılan İlkokul Hizmete Girdi

11
Bu habere ait 11 fotoğraf var.
İlgili Fotoğraf Galerisi için tıklayın
Haber / Duyuru14 Eylül 2017 Perşembe


Soma maden faciasında hayatını kaybeden 301 madencinin anısına, Somalı çocukların eğitimine katkı sağlaması için sendikamızın katkılarıyla ve Türk-İş’in öncülüğünde yapılan ilkokul, hizmete girdi.

Cumhuriyet Mahallesi’nde tamamlanan 18 derslikli ilkokulun eğitim öğretim yılında faaliyete girmesinin ardından Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay okulu ziyaret etti. Ziyarette Atalay’a sendikamız Genel Sekreteri Tamer Küçükgençay, Genel Mali Sekreter Zekeriya Aydın, Genel Teşkilatlanma Sekreteri Yasin Karatay, Programa Soma Kaymakamı Ahmet Altıntaş, Belediye Başkan Vekili Şeref Kavruk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikici, Sendikamız Ege Bölgesi Şubesi Başkanı Recep Satır ve yönetimi, Soma Şubesi Başkanı Şevket Şahin ve yönetimi, 1 No’lu Şube Başkanı Mehmet Şendil ve yönetimi, 2 No’lu Şube Başkanı Erol Kasap ve yönetimi, Kırka Şube Başkanı Yılmaz Ayrancı ve yönetimi, Yatağan Şube Başkanı Osman İlhan ve yönetimi, Kütahya Şube Başkanı Bülent Aydın ve yönetimi, Balıkesir Şube Başkanı Musa Engin ve yönetimi ile Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden şube başkanları da eşlik etti

Sınıfları teker teker gezen Türk-İş Genel Başkanı Atalay ile sendikamız yöneticileri, öğrencilere sendikamızın hazırladığı eğitim setlerini takdim etti.

Soma maden faciasında yaşamını yitiren şehit madencilerin kabirlerini de ziyaret eden Atalay ve sendikamız yöneticileri, şehit madencilerin mezarlarına karanfil bıraktı. Atalay burada yaptığı konuşmada "Türkiye’deki 1 milyon işçi adına bugün Soma’dayız. Facianın ardından 3,5 yıl geçti. Bu bölgede yatan 250’nin üzerinde Soma maden şehidimiz var. 50 tanesi de ülkenin değişik bölgelerinde Hakkari’den Zonguldak’a kadar şehitlerimiz yatıyor. 3,5 sene geçti, mahkemeler devam ediyor.
Son açıklanan rakamlara göre son 8 ayda 1338 arkadaşımız iş kazası mı iş cinayetimi ne derseniz kurban gitti. Yani günde ortalama 8 arkadaşımız ekmek parası için can vermeye devam ediyor. Maden, enerji, metal iş kolu da var. Öyle bir noktaya geldik ki, gıda iş kolu da dahil can veren kardeşlerimiz var. Bunlar evine helal bir rızık götürsünler, çoluk çocuğuna iyi bir yaşam temin etsinler diye. Tabi Soma’daki bambaşka bir tablo. Bunu iş kazası diye sıradan geçiştirmek mümkün değil. Bunun adı bir iş cinayeti. Bu kardeşlerimizin hatırına madencilerle ilgili mükemmel olmasa da yasalar düzenlendi. Ama bunların acısı bizim için de aileleri için de dinmiyor. Türk-İş için ülkedeki bütün sendikalar için ailemiz kadar burada yatanlar bizim için önemli. Burada keşke demek boş laf, bu son olsun demekle de olmuyor. Her gün iş kazalarında insanlar ölmeye devam ediyor. Biz sendikacılar kanaat önderleri, insan canından değerli hiçbir şey yok. 3-5 kuruş fazla kazanacağım diye insan canını heder etmemek lazım” dedi.


14 Eylül 2017 Perşembe

İlgili Video Galeri
İlgili Foto Galeri
Tasarım / Kodlama : Norm Yazılım