Sendikamız Soma 2 No'lu Şubesinde Seçimler Gerçekleştirildi

5
Bu habere ait 5 fotoğraf var.
İlgili Fotoğraf Galerisi için tıklayın
Haber / Duyuru30 Kasım 2016 Çarşamba

Sendikamız Soma 2 No’lu Şubesi 1. Olağan Genel Kurulunu yaptı. Genel Kurulda Erol Kasap şube başkanı seçildi.

Kurula sendikamız Genel Başkan Yardımcısı Gülahmet Güven, Genel Sekreter Tamer Küçükgençay, Genel Mali Sekreter Zekeriya Aydın, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Yasin Karatay, Genel Tis ve Mevzuat Sekreteri H. Hüseyin Gürbüz, Genel Eğtm. ve Araşt. Sekreteri Ahmet Çümen, sendikamıza bağlı şube yöneticileri ve çok sayıda konuk katıldı.

Soma, Ermenek, Şirvan ve diğer bütün madenlerde hayatını kaybetmiş madenci şehitler için saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından , Genel Başkan Yardımcısı Gülahmet Güven ve Genel Sekreter Tamer Küçükgençay birer konuşma yaptı.
Gülahmet Güven Konuşmasında şunları söyledi:

“Sayın Divan, Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri, Şube başkanları ve yöneticiler, değerli konuklar, basın mensupları. Soma 2 No’lu şube 1. Olağan genel kuruluna hoş geldiniz.
Sayın Genel Başkanımız Nurettin Akçul İstanbul’daki bir toplantı sebebiyle genel kurulumuza katılamadı ama sizlere selamlarını ve genel kurulun hayırlı olması temennilerini iletti.

Değerli arkadaşlarım,
Öncelikle Soma’da, Ermenek’te, ve maalesef hala kurtarma çalışmaları süren Siirt Şirvan’da meydana gelen facialarda hayatını kaybetmiş tüm maden şehitlerine Allah’tan rahmet yakınlarına sabır diliyorum .Bildiğiniz gibi iş kazaları memleketin kanayan yarası. Ülkemizde maden sektöründe uğraşan yabancı yatırımcılar var. Bakıyorsunuz bunlarda hiç iş kazası olmuyor. Olsa da bizim yerli firmalarımızdaki gibi olmuyor. Demek ki bunu önlemenin yolu sadece yasayla olmuyor. Sendikası, işçisi, işvereni, devleti topyekûn bir mücadeleye girmeli ve bu zihniyet artık değişmeli. Her defasında söylüyoruz. İnşallah bu son olur diyoruz ama son değil. İnşallah son olur ama bu kafayla gidersek son olacak gibi de gözükmüyor.

Değerli arkadaşlar,
İş kazalarını önlemenin bir yolu da örgütlenmeden geçiyor. Örgütlenmenin olduğu yerde yerinde etkin denetim olur. Sendikal örgütlülük bizim için önemli olduğu kadar iş kazalarının önlenmesi, kayıt dışının önlenmesi için de önemli. İşverenler için de faydalı. Neden faydalı, çünkü biz kayıt altı çalışanların en büyük sıkıntısı ülkedeki kayıt dışılık. Sendikanın olduğu yerde kayıt dışılık olmaz. Dolayısıyla işverenler de haksız rekabetten kurtulmuş olur.

Değerli arkadaşlar,
Biliyorsunuz bizler ülkemiz için değerliyiz. Türkiye’nin kendi yağıyla kavrulabilmesi için madencilere, enerji sektöründe çalışanlara ihtiyacı var. Doğalgazımız yok, petrolümüz yok dışardan alıyoruz. Ama elektrik üretmek için doğalgaz almanın hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Bugün ülkemizin 16 milyar tonluk linyit rezervi var. Tarihimizde bu zamana kadar ürettiğimiz linyit 1.5 milyar ton. Doğalgaz çevrim santrallerinde elektrik üretmektense, yerli kaynaklarımızı çıkarıp bununla beraber milyonlarca işsizimize iş vermiş olacağız. Yurtdışına ödediğimiz milyarlarca doları ödememiş olacağız. Ülkenin cari açığının yüzde 60’ı enerjiye tekabül ediyor. Kendi öz kaynaklarımızı üretmeliyiz. Bunu da üretirken işçi sağlığı ve güvenliğine azami derecede dikkat etmeliyiz.

Değerli arkadaşlar,
Hatırladığınız gibi bir 15 Temmuz gecesi yaşadık. Bu ülke ne çektiyse darbelerden çekmiştir. Darbeler bu ülkenin kaderine hep zarar vermiştir. Ama artık gelin görün ki Türkiye eski Türkiye değildir. Halkın bilinçli olması burada çok faydalı oldu. Eleştiriler olabilir ama silahlı güçlerin bunu darbeyle yapmaya kalkması bu vatana yapılmış en büyük ihanettir. Yapanları bir kez daha lanetliyorum.

Değerli arkadaşlar,
Ege Bölgesi 1 No’lu şube genel kurulunda söylemiştik. İnşallah Soma’da şube sayısı artar, daha fazla üye olur. Şükür temennilerimiz bugün yer buldu. Sizler yeni örgütlenen bir yersiniz. İnşallah bu son olmayacak ve devam edecek. Örgütlenmenin hızla devam etmesi gerekir. Türkiye Maden İşçileri Sendikası sadece üyelerinin değil 150 bin maden işçisinin sorumluluğunu üzerinde taşımaktadır. Bu Soma’daki 4. Şube. İnşallah bu şubelerin dayanışmaları, birlik beraberliği daha da artar. Genel kurulumuzun hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum”.

Soma 2 No’lu şube başkanı Erol Kasap da kurulda bir konuşma yaptı. Kasap konuşmasında şunları söyledi:

“Sayın Divan,
Sayın Genel Merkez Yöneticilerim, Değerli Şube Başkanlarım ve Yönetim Kurulu Üyeleri,
Basınımızın Değerli Mensupları, Çok Değerli Delege Arkadaşlarım,
Konuşmama başlamadan önce, 13 Mayıs 2014’de yaşadığımız kazada kaybettiğimiz 301 maden şehidimize, geçen hafta içinde Siirt’te toprak kayması sonucu kaybettiğimiz 16 madencimize Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum. Hepimizin başı sağolsun.
Sizleri şahsım ve müteşebbis heyet üyeleri adına saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Türkiye Maden İşçileri Sendikası Soma 2 No’lu Şube’nin 1. Olağan Genel Kurulu’na hoş geldiniz.

Değerli Arkadaşlar,
Uzun süredir mücadelesi verdiğimiz örgütlenmeyi başardık. İşverenin yetkiye itiraz etmesi sonucu şube kurmada, seçimlerimizi yapmada geç kaldık. Bu dönem elbette sıkıntılı geçti. Müteşebbis Heyet olarak çalışmanın zorluğunu yaşadık.
Sizlerden gelen bütün sorunlara çözüm bulmaya çalıştık. Bu zorlukları birlikte atlattık. Bugün de burada şubemizin ilk olağan genel kurulunu yapmak için toplandık. Bu kongremizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bizleri her aşamamızda destekleyen genel merkez yönetimine ve burada kurulu şubelerimize de teşekkür ediyorum.
Somamızın sorunlarının çözümünde yer almak istiyoruz, Somamızda kurulu diğer şubelerle uyum içinde çalışmak, Sivil toplum örgütlerimizle birlikte hareket etmek istiyoruz, işçi kardeşlerimizin başta işçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanması olmak üzere, sorunlarının çözümü için mücadele etmek istiyoruz.
Eğer seçim sonrası Şube Yönetim Kurulu’na bizleri layık görürseniz Bu yolda, sizlerle birlikte, sizlerden aldığımız ve alacağımız güçle, gidebileceğimiz yere kadar gitmek kararlılığındayız.

Değerli Delege Arkadaşlarım,
Bundan sonra değerlendirme sizlerin…
Maden işçilerinin yarınlara güvenle bakabilecekleri bir yönetim seçilmesi dileğiyle, 1. Olağan Genel Kurulumuzun başta Somamıza ve ülkemize, işçi sınıfına hayırlı olmasını diliyor, herkese katkılarından dolayı teşekkür ediyorum”.

Sabah saat 10:00’da başlayan Genel Kurulun Divan Başkanlığını Genel Başkan Yardımcısı Gülahmet Güven yaptı. Seçimler sonucu Erol Kasap Şube Başkanı, Özgür Sayar Şube Başkan Vekili, Fahri Yalçın Şube Sekreteri, İrfan Uzun Şube Mali Sekreteri, Ahmet Keskin de Şube Teşkilatlanma Sekreteri oldu.

30 Kasım 2016 Çarşamba

İlgili Foto Galeri
Tasarım / Kodlama : Talha