Sendikamız Kütahya ve Havalisi Şubesi Olağan Genel Kurulu Gerçekleşti

0
Bu habere ait 0 fotoğraf var.
İlgili Fotoğraf Galerisi için tıklayın
Haber / Duyuru12 Mart 2018 Pazartesi

Sendikamız Kütahya ve Havalisi Şubesi 7. Olağan Genel Kongresi 11 Mart 2018 tarihinde gerçekleşti. Mevcut şube başkanımız Bülent Aydın, başkanlık görevine 4 yıllığına tekrar seçildi.

Kongreye, sendikamız Genel Başkanı Nurettin Akçul, Genel Sekreter Tamer Küçükgençay, Genel Mali Sekreter Zekeriya Aydın, Genel Teşkilat Sekreteri Yasin Karatay, Genel TİS ve Mevzuat Sekreteri H.Hüseyin Gürbüz, Genel Eğitim ve Araştırma Sekreteri Ahmet Çümen, sendikamıza bağlı şube başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, çeşitli sendika ve şube temsilcileri ile delegeler katıldı.

Divan Başkanlığını Genel Başkanımız Nurettin Akçul’un yaptığı kongreye, tek aday olarak katılan mevcut Başkan Bülent Aydın 4 yıllığına yeniden başkanlığa seçildi.

Şube Başkan Vekilliğine ise Mehmet Kabak, Şube Sekreterliğine Cengiz Tuğral, Şube Mali Sekreterliğine Durmuş Keskin, Şube Teşkilat Sekreterliğine Ahmet Kaymak seçildi.

Sendikamız Genel Başkanı Nurettin Akçul burada yaptığı konuşmada Afrin şehitlerimize, 15 Temmuz şehitlerimize, Soma'da ve madenlerde şehit düşen emekçilerimize rahmet diledi. Genel Başkan Akçul, gündeme ilişkin konulara da değinirken, konuşmasında özelleştirme politikaları, milli enerji politikaları, iş kazaları ve iş güvenliği ile ilgili de sorunları dile getirdi.

Kütahya Şube Başkanı Bülent Aydın da burada yaptığı konuşmada şöyle dedi:

"18 Mayıs 2014’te Kütahya ve Havalisi Şubesi Yönetimi olarak aldığımız görevimizin üzerinden dört yıl gibi bir süre geçti, bugün 11 Mart 2018, şube yönetimi olarak yine sizlerle 7.olağan kongremizde beraberiz.

Sizlere geride bıraktığımız dört yılı kısaca özetlemek istiyorum.
Henüz 6.kongremizin 3-5 gün evveli yalnız bizi değil, tüm ülkeyi yasa boğan Soma maden faciasının acıları ile göreve başladık.301 Maden işçimizi kaybettik, hemen ardından Konya, Zonguldak, Şırnak’ta yaşanan maden faciaları, iş cinayetleri ile acılarımız katlanarak büyüdü.
Bu vesile ile toprağa verdiğimiz tüm maden emekçisi kardeşlerimizi Rahmet ile anıyorum, Ruhları Şad olsun.

Ve yine hemen ardından bölgemizde bulunan ve hepinizin yakından bildiği S.L.İ olaylarını yaşadık. Süreci doğru yönetebilmek, çalışanları koruyabilmek için başta genel merkezimiz olmak üzere şube olarak büyük çaba sarf ettik.

Bir yandan, işçi arkadaşlarımızın arasına nifak sokan şer odakları ile mücadele ederken, diğer yandan üyelerimiz ve diğer işçi arkadaşlarımızı doğru bilgilendirme ve yönlendirme adına birçok girişim ve çabalarımız oldu. Bu çabalarımız bugün hala devam etmekte.
Bizim için, her işçi kardeşimizin derdi bizim derdimiz, sevinci bizim sevincimizdir.

Çalışanların özelliklede işçi sınıfının sorunları dediğimizde ise, ilk sırada örgütlenmenin önünde bulunan engeller yer almaya devam ediyor. Birçok çalışan, yasaların kendisine vermiş olduğu sendikalaşma haklarını türlü sebeplerden dolayı kullanamamakta.

Ayrıca iş yasalarında ki bazı kavramların yoruma açık olması da ayrı bir sıkıntı. Bunun yanında hükümetimizin taşeron meselesine el atması da sevindirici bir gelişme. Bize göre taşeronluk, ucuz iş gücünü hedefleyen ve emeğin sömürülmesinden başka bir şey değildir. Beklentimiz, kamu-özel sektör ayrımı yapılmaksızın , taşeronluk sisteminin çalışma hayatının gündeminden çıkarılması ve alt işveren tarifinin yeniden düzenlenmesidir.

Çalışanların bir başka sıkıntısı ise, üzerlerine bindirilmiş vergi yükü. Vergi dilimleri arasındaki miktarların beklediğimiz oranlarda düzenlenmemesi, çalışanların, yılın 1. aydaki aldığı ücretle 12. aydaki aldığı ücretin, kayda değer oranda eksilmesine vesile olmaktadır. Hükümetimizden beklentimiz, taşeron mevzuuna el atıldığı gibi, ücretlilerin vergi oranlarında da bir düzenleme yapılması ve adilane bir vergi reformu gerçekleştirilmesidir.

Yukarıdaki konularla alakalı istek, dilek ve çözüm önerileri, sendikamız ve üst kuruluşlarımız tarafından, dile getirilmekte ve ilgili mercilere iletilmektedir.
Şubemizin 2014-2018 arası faaliyetlerine gelince;
Şube olarak genel merkezimiz bilgisi ve talimatları doğrultusunda , Türkiye’mizin çeşitli bölgelerinde düzenlenen her türlü organizasyona icabet ettik.

Sendikamızın, şubemize vermiş olduğu her türlü görevi, örgüt disiplini içerisinde yerine getirmeye gayret sarf ettik.
Üyelerimizin hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek adına, çalışmalarımızı aralıksız sürdürmekteyiz. Son iki dönem gerçekleştirdiğimiz toplu iş sözleşmelerinde, üyelerimizin talep ve beklentilerini karşılayabildiğimizi tahmin ediyorum.

Bizim, çalışanların hak ve menfaatlerinden anladığımız, ekonomik kazanımların yanı sıra, güvenli, huzurlu ve çalışma barışının sağlandığı bir işyeri ortamı oluşmasına katkı sağlamaktır.

Bu bağlamda iş yerlerindeki sosyal kullanım alanları dahil, çalışma şartları ve mahalleri de sürekli güncel tutulmalıdır.
İşyerlerimiz, bizim evimiz, ekmek teknemiz, ailemizin nafakasını kazandığımız yerlerdir. İşverenlerimizle görüş ayrılığına düştüğümüzde, çözümü diyalog, münazara ve yasal çerçevede çözmek başlıca şiarımızdır.

Gene dönem içerisinde, çalışanlarımıza yönelik, sosyal ve sportif faaliyetler düzenlenmesine katkı yaparak, iş barışının geliştirilmesini hedefledik. Bu tür organizasyonların işyeri kültürü haline gelmesi ve süreklilik kazanması da, arzumuz ve hedeflerimiz içerisindedir.
Sevgili misafirlerimiz, değerli çalışma arkadaşlarım;

Sizlere hitabımı sonlandırmadan önce, özellikle belirtmek istediğim bir diğer konu ise;
Türkiye ve Türk milleti üzerinde hesabı olanlara yöneliktir. Bildiğiniz üzere ülkemiz kritik ve zor bir dönem içerisinden geçmekte. Türkiye düşmanları, birçok isim altında toplanarak, nerdeyse alfabedeki bütün harfleri kullanıp örgütlenerek, bize karşı türlü oyunlar hazırlamış ve hazırlamaktalar.

Ancak devletimiz ve kahraman ordumuz bugün Afrin’de olduğu gibi, dünde, bugünde, yarında hainlere gereken cezayı vermekte, emellerine ulaşmalarını önlemektedir.

Çok şükür ki, bugün güçlü bir devlete ve güçlü bir orduya sahibiz. Ordumuz sınır ötesi bir operasyon gerçekleştirdiği halde, bizler günlük yaşantımıza kesintisiz devam ediyoruz. Bizim rahatımız, huzurumuz, ülkemizin güvenliği ve yarınları adına. Çocuklarımızın geleceği adına mücadele veren kahraman ordumuzun her bir ferdine sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Allah yar ve yardımcıları olsun. Şehit düşen vatan evlatlarına Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum.

Hepinizi sevgi ve saygı ile selamlar, kongremizin hayırlara vesile olmasını dilerim".


12 Mart 2018 Pazartesi

İlgili Foto Galeri
Tasarım / Kodlama : Norm Yazılım