Sendikamız Konya ve Havalisi Şubesi Olağan Genel Kurulu Gerçekleşti

0
Bu habere ait 0 fotoğraf var.
İlgili Fotoğraf Galerisi için tıklayın
Haber / Duyuru19 Mart 2018 Pazartesi

Sendikamız Konya ve Havalisi Şubesi Olağan Genel Kongresi 18 Mart 2018 tarihinde gerçekleşti. Mevcut şube başkanımız Yıldırım Beyazıt Çetin başkanlık görevine 4 yıllığına tekrar seçildi.

Kongreye, sendikamız Genel Başkanı Nurettin Akçul, Genel Sekreter Tamer Küçükgençay, Genel Mali Sekreter Zekeriya Aydın, Genel Teşkilat Sekreteri Yasin Karatay, Genel TİS ve Mevzuat Sekreteri H.Hüseyin Gürbüz, Genel Eğitim ve Araştırma Sekreteri Ahmet Çümen, sendikamıza bağlı şube başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, çeşitli sendika ve şube temsilcileri ile delegeler katıldı.

Divan Başkanlığını Genel Başkanımız Nurettin Akçul’un yaptığı kongreye, tek aday olarak katılan mevcut Başkan Yıldırım Beyazıt Çetin , 4 yıllığına yeniden başkanlığa seçildi. Ayrıca camiamızda ilk defa, biri asil biri yedek olmak üzere,  iki kadın yönetici de disiplin yönetim kadrosuna seçildi. 

Şube Başkan Vekilliğine Hüseyin Gürbüz, , Şube Sekreterliğine Recep Kurt, Şube Mali Sekreterliğine Ali Aydın Karacibioğlu , Şube Teşkilat Sekreterliğine ise Kemal Coşar seçildi.

Sendikamız Genel Başkanı Nurettin Akçul, yaptığı konuşmada Afrin harekatına, özelleştirme politikalarına, Çanakkale Zaferinin anlam ve önemine değindi. Şehitlerimize Allah’tan rahmet dileyen Akçul, genel kurulun hayırlara vesile olmasını temenni etti.


Konya ve Havalisi Şube Başkanı Yıldırım Beyazıt Çetin de, yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Genel kurulumuzun tarihi ne güzel bir tesadüfle, tarihimizin şanlı ve unutulmaz zaferlerinden biri olan Çanakkale Zaferi'nin yıldönümüne denk geldi. Tarihimize altın harflerle yazılan bu büyük destan, eşsiz bir zaferin yanında Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi büyük bir komutan ve lideri ortaya çıkarmıştır.

18 Mart 1915, Türk tarihinde bir askeri ve siyasi başarı olmaktan öte; inanç, azim ve yiğitlikle örülmüş bir destanın tarihidir. Bugün, kutsal vatan topraklarını canları pahasına koruyarak hayatlarını kaybeden kahraman şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi bir kere daha rahmetle anıyor, minnettarlığımızı ve şükran duygularımızı sunuyoruz.

Değerli konuklar,

Nasıl ki 103 yıl önce ecdadımız Çanakkale’de düşmana geçit vermemiş, vatan toprakları uğruna şehit olmuşsa, bugün de şanlı ordumuzun askerleri vatan için şehit olmayı göze alarak PKK/PYD gibi terör örgütleri ile savaşıyor. Zeytindalı Harekatı ile ordumuz, sınırımıza yuvalanmış, birlik ve bütünlüğümüze kast etmek isteyen terör örgütlerini söküp atmak üzeredir. Bizler ülke olarak ordumuzun arkasındayız, desteğimizi, duamızı eksik etmiyoruz.
Allah yar ve yardımcıları olsun. Rabbim onlara Seyit Onbaşının gücünü versin inşallah. ZEYTİNDALI HAREKATINDA en şerefli ve en kutsal mertebe olan, şehitlik mertebesine ulaşan bütün askerlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralılarımıza Gazilerimize acil şifalar diliyorum.

Değerli konuklar,

Şu anda ülkemiz gündemindeki ana maddelerden biri de şeker fabrikalarının özelleştirilmesi. Ülkemizde pancardan şeker üretimi yapan 14 şeker fabrikasının özelleştirileceği açıklandı.
Şeker bir marketten toz veya kesme şeker olarak satın aldığımız bir gıda ürünü gibi görünse de arka planında pancar tarımı ile uğraşan, hayvancılıkla uğraşan yüz binlerce çiftçimiz köylümüz bulunuyor. Özelleştirme adı altında yapılacak bu satışla Anadolu topraklarında şeker pancarı üretimi büyük bir tehlikeye girecektir. Hayvancılık tehlikeye girecektir. Zaten önlenemeyen göç, bu fabrikaların satışıyla birlikte daha da artacak. NBŞ ile sağlığımız elimizden alınacak olması da daha vahim bir durumdur.

Değerli konuklar,

Burada özellikle bir noktaya da dikkat çekmek istiyorum. Özelleştirilecek fabrikalar arasında şeker sektörünün göz bebeği olarak değerlendirilen Ilgın’ımızın şeker fabrikası da bulunuyor. Şeker fabrikaları zarar ettiği gerekçesiyle özelleştirilmek isteniyor ama Ilgın şeker fabrikası, 2017-2018’de 33 milyon lira kar etmiştir. En düşük maliyetle üretim yapması nedeniyle birincilik ödülü almış bir fabrikadır. Verimlilikte ve kârlılıkta birçok Avrupa ülkesindeki şeker fabrikaları ile rekabet edebilir bir seviyede bulunan Ilgın şeker fabrikası peki niye satılıyor?
Biz sendika olarak Şeker-İş Sendikasının özelleştirme karşısındaki mücadelesine destek veriyor, şeker fabrikalarının satışına kesinlikle karşı çıkıyoruz.

Değerli konuklar,

Sektörümüz olan madencilik işkolu, iş kazaları ve meslek hastalıkları açısından en riskli işkollarının başında gelmektedir. İşkolumuz, tüm dünyada ölümlü iş kazalarının en yüksek olduğu işkoludur. Sendikal örgütlenmenin olmadığı, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin maliyet unsuru olarak görüldüğü, yeterli denetim ve etkili yaptırımların olmadığı maden ocaklarında, grizularda, göçüklerde yüzlerce maden işçisi hayatını kaybediyor. Ama ülkemizde, çalışma hayatına baktığımızda sadece madencilik sektöründe değil tüm işkollarında iş sağlığı ve güvenliği tablosunun çok kötü olduğunu görüyoruz. Ülkemiz Uluslararası Çalışma Teşkilatı verilerine göre, iş kazalarında dünyada üçüncü, Avrupa’da birinci durumda. Yine Uluslararası Çalışma Örgütü'nün verilerine göre, madencilik işkolunda ölümlü iş kazaları açısından ülkemiz birinci sırada.
Bu sıralamanın değişmesi için ne yapmamız gerekiyor? Her şeyden önce örgütlenmenin önünde bulunan engellerin kaldırılması, denetim ağını güçlendirmek, yaptırımları etkili kılmak, yaygın bir iş sağlığı ve güvenliği eğitimi vermek gerekiyor. İşveren, işçi ve devletin gerekli sorumlulukları yerine getirerek hareket etmesi gerekiyor.

Bizler çalışma hayatında sendikal örgütlenme ve toplu sözleşme hakları olan, kıdem tazminatı ve ücretli izin hakları güvence altında alınmış çalışmanın; temel kural olmasını istiyoruz ve bu yönde çaba sarf ediyoruz.

Kıymetli delege kardeşlerim,
Ben zamanınızı çok almak istemiyorum. Geçtiğimiz 4 yılı da kısaca özetlemek gerekirse;
Geçtiğimiz 4 yıl içinde Genel Merkezimiz ile birlikte 9 dönemlik TİS imzaladık. Tüm TİS’lerde İşyerlerimizin konumu ve şartlarına göre ülke şartları üzerinde kazanımlar sağladık, sağlamaya da devam edeceğiz. İnşallah METAMAR işyerimizde YHK tarafından bağıtlanan ve taleplerimize çok da cevap veremeyen sözleşmenin bu dönemde hep birlikte el ele vererek telafisini de yapacağız.
Göreve geldiğimiz ilk gün itibariyle en önem verdiğimiz bir konu da örgütlenme oldu. Çünkü biliyoruz ki, sayısal olarak ne kadar büyük bir kitle olursak, o derece güçlü olacağız.
Rabbime Şükürler olsun ki az zamanda çok yol kat ettik. Fakat yeterli mi kesinlikle değil. Çünkü biz bölgemizde tek bir sendikasız emekçi kalmayıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz.
Başarı ekip işidir değerli konuklar. Bu bağlamda Genel Merkezimize ve şubemizin tüm kademelerinde görev yapan dava arkadaşlarıma sonsuz teşekkür ediyorum.

Değerli arkadaşlar,
Örgütlenme hedeflerimizde bulunan Mermer İşyerlerinden METAMAR işyerinde 2016 yılında üyelerimizin sabrı ile uzun soluklu bir mücadele sonunda sonuca ulaşarak Türkiye’de bir ilki başardık. Evet Türkiye’de ilk mermer işyerleri örgütlenmesini şube olarak başardık şükürler olsun.
ADK mermer işyerinde İkinci mermer örgütlenmemizi de sonuçlandırdık, üçüncü mermer işyerimizin CGM Madenciliğin başarı haberi ise geçtiğimiz günlerde geldi ve sözleşme görüşmelerimiz önümüzdeki hafta başlayacak.
Selam olsun METAMAR, ADK ve CGM mermer işyerlerinin yiğit çalışanlarına, genel kurulumuza ve ailemize hoş geldiniz. Tüm hazirundan kardeşlerime bir alkışı rica ediyorum.
Örgütlenme mücadelemizde başarıya ulaştığımız ancak mahkeme süreci devam eden Ilgın Düzgünler ve Standart kömür işyerleri ile Niğde Ulukışla ve Gümüşhane’de kurulu GÜMÜŞTAŞ A.Ş’ de inşallah ilerleyen aylar içinde sonuca ulaşmış olacağız.
Düzgünler işyerinde örgütlenme çalışmalarında haksız yere işveren tarafından iş akdi fesih edilen ve davalarını geçen ay kazandığımız yiğit kardeşlerim ve Gümüştaş A.Ş’de çalışan Niğde’nin yiğitleri, sizlerde Genel Kurulumuz ve ailemize hoş geldiniz. Sabrınızı, mücadele azminizi yürekten kutluyorum.
Sendikamızın emektar üyeleri Anagold Sebeltaş ve TKİ’den Genel Kurulumuza katılan kardeşlerim sizler de hoş geldiniz. Rabbim birliğimizi dirliğimizi bozması

Kıymetli delege kardeşlerim,

Sendikacılık şerefli bir meslektir, fedakarlık isteyen bir meslektir. Biz arkadaşlarımızla bu yola dava anlayışıyla çıktık. Yaratanın takdiri siz değerli delegelerin desteği ve teveccühü ile 2014 yılında göreve geldik. Şahsımın sendikamız ile bağı bilirsiniz yaklaşık 15 yıl geriye dayanmaktadır. 15 yıldır da bu camiaya her alanda hizmet etmekten gurur duydum ömür boyu da bu gururla yaşayacağım. Bana emeği sevdiren, emekçiye hizmet etmenin önemini öğreten, kısacası okulu yok denilen Sendikacılığın değerli öğretmenleri, değerli hocalarım; Genel Başkanım Sayın NURETTİN AKÇULA ve burada bulunan genel merkez ve şube yöneticisi değerli büyüklerime ağabeylerime teşekkürü bir borç bilirim.
Değerli arkadaşlarım,
Bana 10 - 15 yıl önce boş bir kağıt verip istediğin kadar dilek yaz deselerdi inanın şu anı yazamazdım bile. Değerli maden emekçisi kardeşlerim dostlarım sizlerden Allah razı olsun. Sizler her şeyin en iyisine layıksınız, taleplerinizi emir bilip sizlere hizmet etmek boynum borcudur.

YAŞASIN MADEN EMEKÇİSİ YAŞASIN MADEN İŞ.

Genel Kurulumuza yakından uzaktan gelerek bizleri onurlandıran siz değerli konuklara; sendikasına ve Genel Kuruluna sahip çıkan değerli delege kardeşlerime yürekten teşekkür eder, Genel Kurulumuzun maden işçilerine, camiamıza ve şubemize hayırlı sonuçları getirmesini diler, İnşallah Pazartesi günü kavuşacağımız 3 aylarımızı ve Perşembe gecesi idrak edeceğimiz REGAİB Kandilinizi şimdiden tebrik eder hayırlara vesile olmasını dilerim. Allah’a emanet olun”.

19 Mart 2018 Pazartesi

İlgili Foto Galeri
Tasarım / Kodlama : Norm Yazılım