Sendikamız ile Alman IG BCE Sendikası'ndan İş Güvenliği Semineri

Soma'da, Sendikamız ile Alman Maden, Kimya, Enerji İşçileri Sendikası işbirliğiyle “Türkiye ve Almanya Maden İşkollarında İş Sağlığı ve İş Güvenliği” konulu bir seminer düzenlendi.
16
Bu habere ait 16 fotoğraf var.
İlgili Fotoğraf Galerisi için tıklayın
Haber / Duyuru14 Ağustos 2017 Pazartesi

İki gün süren seminere sendikamızdan Genel Başkan Yardımcısı Gülahmet Güven, Genel Sekreter Tamer Küçükgençay, Genel Mali Sekreter Zekeriya Aydın, Genel Teşkilat Sekreteri Yasin Karatay, Genel TİS ve Mevzuat Sekreteri Hasan Hüseyin Gürbüz, Genel Eğitim Sekreteri Ahmet Çümen katıldı.

Seminere ayrıca sendikamız Ege Bölgesi Şubesi, Soma Şubesi, Ege 1 No’lu Şube ile Soma 2 No’lu Şubemizin şube başkanları ile şube yönetim kurulu üyeleri, Alman IG BCE Sendikası yöneticileri ile sendikamız işyeri temsilcileri katıldı.

Seminerin açış konuşmasını Genel Sekreter Tamer Küçükgençay yaptı. Küçükgençay “Maden işçiliğinin günümüzde ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Açıklanan son verilere göre 15 milyar ton bilinen kömür rezervlerimiz var. Bu rakam güzel bir rakam olarak görünse de, bu kömürü üretirken meydana gelebilecek kazalar bizleri endişelendiriyor. Yaşayarak gördük, maden işçiliği kesinlikle oyun değil. Kaza bir kere oluyor ve insanlar ölüyor. Kömür çıkacaksa kimsenin burnu kanamadan çıksın istiyoruz. Biz kamu ve özel sektör yöneticilerinden, ‘Önce İnsan’ diyerek üretim yapmalarını bekliyoruz” dedi.

Madencilikte dayanışmanın, birlik beraberliğin çok önemli olduğunu belirten Genel Sekreter Tamer Küçükgençay, “Yönetime geldiğimizden beri Alman sendikamızla iyi ilişkiler yaşıyoruz. Bizim gerçek dostumuz olduklarını yaptıkları dayanışma ile gösterdiler. Bugün de burada uzun yıllardır edindikleri tecrübeleri, sıfır kazaya indirgedikleri madenlerdeki eğitimleri bizlerle paylaşacak, sendikal alandaki bilgi birikimlerini aktaracaklar.
Bizler de buradan aldığımız eğitimleri Soma’daki işyerlerinde uygulamalı olarak anlatmalıyız. Bu seminerlerde edindiğimiz bilgileri hızla diğer işçi arkadaşlarımıza ulaştırmak zorundayız” dedi.

Seminerde IG BCE Sendikası’ndan Michael Mersmann ile Alman RAG Maden Şirketi eğitimcilerinden Dieter Mantwill ve Metin Ayçil de birer konuşma yaptı. Yapılan konuşmalarda “İş sağlığı ve iş güvenliği, çalışma ortamında nasıl role sahiptir?” “Çalışma Arkadaşlarım güvenlik önlemlerine uymakta mıdır?” “Sendikaların iş sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili görüş ve önerileri nelerdir?” konuları Alman maden işkollarından örneklerle ele alındı.

14 Ağustos 2017 Pazartesi

İlgili Foto Galeri
Tasarım / Kodlama : Norm Yazılım