Sendikamız Hisarcık Şubesi Olağan Genel Kurulu Gerçekleşti

6
Bu habere ait 6 fotoğraf var.
İlgili Fotoğraf Galerisi için tıklayın
Haber / Duyuru26 Şubat 2018 Pazartesi

Sendikamız Hisarcık Şubesi 9. Olağan Kongresi gerçekleşti. Mevcut şube başkanımız Abdullah Yeşilyurt, başkanlık görevine 4 yıllığına tekrar seçildi.

Belediye Düğün Salonunda yapılan kongreye Hisarcık Belediye Başkanı Fatih Çalışkan, Sendikamız Genel Başkanı Nurettin Akçul, Genel Sekreter Tamer Küçükgençay, Genel Mali Sekreter Zekeriya Aydın, Genel Teşkilat Sekreteri Yasin Karatay, Genel TİS ve Mevzuat Sekreteri H.Hüseyin Gürbüz, Genel Eğitim ve Araştırma Sekreteri Ahmet Çümen, çeşitli sendika ve şube temsilcileri ile delegeler katıldı.
Divan Başkanlığını Genel Başkanımız Nurettin Akçul’un yaptığı kongreye, tek aday olarak katılan mevcut Başkan Abdullah Yeşilyurt 4 yıllığına yeniden başkanlığa seçildi.

Şube Başkan Vekilliğine Ümit Yıldırım, Şube Sekreterliğine Polat Cin, Şube Mali Sekreterliğine Memiş Guguş, Şube Teşkilat Sekreterliğine Uğur Özaydın seçildiler.

Genel Başkanımız Nurettin Akçul kongrede yaptığı konuşmada” Bugün olağan genel kurulu yapılacak olan Maden İşçileri Sendikası Hisarcık Şubemiz; bor, kömür ve altın madeniyle en büyük şubelerimizden biri olsa gerek. İnşallah bu genel kurulun sonuçları ülkemize ve hepimize hayırlar getirir” dedi.

Konuşmasında Türkiye’de her 4 günde 1, maden işçisinin hayatını kaybettiğine vurgu yapan Akçul,”Diğer iş kollarında ise günde 6 kişi ölüyor. Ama en önemlisi bugün Suriye’de Afrin cephesinde o sınır hattında her gün vatanı, milleti uğruna bizim kınalı yavrularımız hayatını kaybetmektedirler. Allah onların toprağını bol eylesin, mekanları zaten cennet. Acılı ailelerine sabır diliyor ve dua ediyoruz. Türkiye’nin coğrafi konumu ve zengin yeraltı kaynakları nedeniyle, düşmanları her zaman olacaktır. Yarın Suriye meselesinin de üstesinden geleceğiz, bundan emin olun. Ama ileriki yıllarda başka şeyler çıkaracaklar. Biz birlik beraberlik içerisinde dayanışma ruhunu devam ettirdiğimiz sürece bu ülke hep ayakta olacak ve şer güçlerin korkulu rüyası olmaya devam edecektir “ dedi.

Sendikamız Genel Eğtm. ve Araş. Sekreteri Ahmet Çümen de yaptığı konuşmada şunları söyledi:


“Sayın Divan, sayın belediye başkanımız, merkez yönetim kurulu arkadaşlarım, şubelerimizin değerli başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, değerli sivil toplum kuruluşlarının başkanları, değerli basın mensupları, değerli delegeler, değerli işçi arkadaşlarım ve değerli misafirler,
Sizleri saygıyla selamlıyorum. Şubemizin olağan genel kuruluna hoş geldiniz.

Değerli delege arkadaşlarım, değerli katılımcılar,

Geçtiğimiz son genel kurulumuzdan bu yana, ülkemizde ve çalışma hayatında gelişmeler, değişimler ve maalesef üzücü bazı olaylar yaşadık.
Yüzyılın en büyük maden faciası Soma’da, Ermenek’te, Siirt’te yüzlerce maden emekçisi kardeşimizi şehit verdik. 15 Temmuz darbe girişiminde yine vatan savunmasında kendini feda eden kahramanlarımızı şehit verdik. Ülke olarak hala da iş cinayetlerine, iş kazalarına ve teröre kurban vermeye devam ediyoruz. Bütün bu acılarımızın son bulması dileğiyle, bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum.
Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından, vatanımıza, bayrağımıza, canımıza kast eden terör yuvalarını dağıtmak adına, Suriye'nin Afrin bölgesinde başlattığı 'Zeytin Dalı Harekatı'nı sonuna kadar destekliyoruz. Harekatta şehit düşen askerlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Vatan aşkıyla görev yapan bütün Mehmetçiğimize, elimizden ne gelirse yapmaya hazırız. Allah ülkemizi ve askerimizi korusun, zaferle evlerine dönmeyi nasip etsin.

Değerli arkadaşlarım,

Biliyorsunuz Eti Maden işletmesinin de içinde bulunduğu bazı kamu kuruluşları Varlık Fonuna devredildi. Başka ülkelerde örnekleri bulunan bu tip fonlar, genellikle cari fazla veren ekonomilerde, belirli kaynak gelirlerinin daha iyi değerlendirilmesi adına kuruluyor. Bizim ülkemiz maalesef cari fazlası veren değil cari açığı olan bir ülke. Ayrıca özelleştirmenin de bir adımı olarak gördüğümüz bu fon, sendika olarak bizi oldukça endişelendirmiştir. Konuyla ilgili endişelerimizi hem basın yoluyla hem de ETİ Maden İşletmesinde yetkililerle görüşerek dile getirdik.
Çalışanların statüleriyle ilgili bir değişikliğin olmayacağı, her hangi bir olumsuzluk yaşanmayacağı yönünde bilgi aldık. Çalışanlarımız aleyhinde yaşanacak her hangi olumsuz bir uygulamada, sendika olarak yasal haklarımız çerçevesinde hakkımızı savunacak, üzerimize düşen sorumluluğu sonuna kadar yerine getireceğiz.

Değerli arkadaşlarım,

Ülkemizde çalışma hayatına ilişkin gelişmeler, önemli düzenlemeler de oldu. Özellikle madenlerde yeraltında çalışan emekçilerimiz için bazı haklar elde edildi. Sendika olarak, yer üstü madenciler için de özellikle fiili hizmet zammı ile ilgili çalışmalarımızı yürütüyoruz.
Biliyorsunuz taşeron işçilik konusuyla ilgili de bir takım düzenlemeler yapıldı. Taşeron düzenlemesinde KİT’ler kapsam dışında bırakıldı. Bununla ilgili de her türlü girişimi yaptık. KİT’lerde çalışan asıl işi yapan işçilerimizin de ivedilikle kadroya alınması gerektiğini yetkililere anlattık, basın açıklamalarımızı yaptık. Cumhurbaşkanımız ve yetkililer KİT’lerde çalışan işçiler için de bir düzenleme yapılacağını beyan ettiler. Süreci yakinen takip ediyoruz ve etmeye de devam edeceğiz. Taşeron işçilik tamamen ortadan kalkana dek de, mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Değerli arkadaşlarım,

Örgütlülük alanımızda çıkarılan madenlerle ülke ekonomisine ciddi katkılar veriyoruz. Bor madeninin önemi her geçen gün daha da artmakta ve kullanım alanı yaygınlaşmaktadır. Bor mamülü satışlarında Amerika’dan sonra dünyada ikinci ülkeyiz. Son günlerde özellikle yerli kömürün ekonomiye kazandırılması yönünde Enerji Bakanlığının çalışmaları ve yatırımları var. Altında ise Avrupa’da ve Türkiye’de en büyük altın madeni sahasında üretim yapıyoruz. Tüprag, Kışladağ altın madenindeki sondaj ve tetkik çalışmalarını sürdürüyor. Olumlu sonuçlar alındığında, bölgenin gelişmesinde, ülke ekonomisine katkısında ve istihdam olanaklarının yaratılmasında büyük bir artış olacak. Yer altı kaynaklarımıza verilen önem, doğrudan bizleri ilgilendiriyor ve etkiliyor. Binlerce kişiye istihdam sağlayan bu işletmelerin gelişmesi ve üretime katkısı, yöre halkının ve ülkemizin kalkınmasına ciddi fayda sağlıyor.
Biz yine sendika olarak işletmelerimizin ve üyelerimizin yararına olacak her türlü girişimi destekleyeceğiz. Gelişmekte olan değil de gelişmiş olan bir ülke statüsünü kazanabilmemiz için yerli, milli kaynaklarımızı en doğru şekilde üretmeli ve ekonomiye kazandırmalıyız. Sizler bu ülkenin milli varlıklarının en değerli üreticilerisiniz.

Değerli arkadaşlarım,

Dünyanın en tehlikeli ve en zor iş kolu olan madencilikte, işçi sağlığı ve güvenliği büyük önem arz ediyor. Yıllarca iş kazalarına ve iş cinayetlerine kurban vermiş bir sektörde olmanın sorumluluğuyla, işçi sağlığı ve güvenliği konularına ayrı bir özen gösteriyoruz. Soma’da, Kütahya’da, Kahramanmaraş’ta ve bir çok ilimizde işçi sağlığı ve güvenliği konulu seminerler düzenledik. Üyelerimiz de bu seminerlere yoğun ilgi gösterdi. Önümüzdeki süreçlerde de seminerlerimiz ve konuya ilişkin hassasiyetimiz devam edecek. İşverenlerimizin de, işçi güvenliği ve sağlığı konusunda aynı hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz.

Değerli arkadaşlarım,

Eğitim ve Araştırma Sekreteri olarak, sürekli dile getirdiğim sendikal eğitimin önemine burada bir kez daha değinmek istiyorum.
Bizim sendika olarak sorumluluklarımızdan biri de , üyelerimizin bilinç düzeyini artırmak ve üyelerimize gereken bilgi ve birikimi seminerlerle, eğitim çalışmalarıyla aktarabilmek. İş kazaları, meslek hastalıkları ve benzeri olumsuzlukları önlemenin en önemli adımlarından biri yine eğitimden geçiyor. Sendikal kültürün yerleşmesi, örgütlü mücadelenin önemi, dayanışmanın ve birlikteliğin gerekliliği, bilinç düzeyinin artmasıyla sağlanıyor.
Bilgi olmadan bilincin oluşamayacağını bilen bir sendika olarak, bütün bu kavramların yerleşmesi adına büyük çaba harcıyor ve eğitim adına çalışmalarımızı en iyi şekilde yürütmeye devam edeceğiz.

Değerli arkadaşlarım,

Ülkemizde işsizlik her geçen gün artmaktadır. İşsizlerin umutları ve çaresizliği istismar edilmektedir. İşsizliğin seçeneği düşük gelir ve olumsuz çalışma koşulları olmamalıdır. Asıl hedef, insana yaraşır çalışma koşullarının sağlanmasıdır. Unutulmamalıdır ki bu, temel insanlık hakkıdır.
Ülkemizde gündeme getirilmek istenen; ulusal istihdam stratejisi, esnek çalışma, kıdem tazminatı fonunun kaldırılması, özel istihdam büroları gibi emekçinin aleyhine olan uygulamalardır.
Konfederasyonumuz Türk-İş’in Genel Kurulunda almış olduğu kararlara, genel grev de dahil olmak üzere, her türlü desteği sonuna kadar verecek, her türlü mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz.

Değerli arkadaşlarım,

Olağan kongremizde seçilecek şube yönetim kurulu üyelerine başarılar diliyor, sendikamıza ve şubemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.Hepinizi sevgi ve saygılarımı sunuyor , Allaha emanet olun diyorum.

Sendikamız Hisarcık Şube Başkanı Abdullah Yeşilyurt da yaptığı konuşmada şöyle konuştu:


Sayın Genel Başkanım, Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkanımız, sendikamızın değerli genel merkez yöneticileri, şubelerimizin değerli başkan ve yönetim kurulu üyeleri, siyasi partilerin değerli başkan ve yönetim kurulu üyeleri, Hisarcık ve Emet ilçelerimizin değerli kurum ve kuruluş idari amirleri, örgütlü olduğumuz iş yerlerinin değerli işveren temsilcileri, Şubemizin değerli delegeleri ve kıymetli üyelerimiz, değerli emniyet ve basın mensubu arkadaşlarımız;

Genel Kurulumuza hoş geldiniz, şeref verdiniz. Hepinizi şahsım ve şube Yönetim Kurulumuz adına en derin sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.
Konuşmama başlamadan önce, ülkemizde bu güne kadar yerin metrelerce altında ve yer üstünde, ekmeğini kazanmak uğruna mücadele edip şehit düşen emekçi kardeşlerimizi, sizlerin önünde rahmet ve minnetle anıyorum.

Değerli Delege Arkadaşlarım ,

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Hisarcık Şubemizin daha önce 5 Nisan 2014 tarihinde yapılan 8. Olağan Genel Kurulu sonrası şubemiz Yönetim Kurulu, şahsımın başkanlığında şu anki mevcut haliyle 4 yıllığına bu kutsal görevi üstlenmiştir. Bu süre zarfında şahsım ve Yönetim Kurulumuzla birlikte, Türkiye Maden İşçileri Sendikamızın ülkemiz genelindeki madencilik sektöründe göstermiş olduğu azim ve mücadelenin bir parçası olarak, gece gündüz demeden görevimizi yerine getirmeye çalıştık. Bizler ülkemize ve emekçi kardeşlerimize hizmet etmeyi göreve geldiğimiz günden itibaren kendimize borç bildik ve bu bilinçle hareket ettik. Hiçbir zaman yapmış olduğumuz çalışmalardan ve emekçi kardeşlerimizin hak ve menfaatlerini gözetmekten yorulmadık, yılmadık.

Değerli konuklar,

Madencilik sektörü hepimizin bildiği üzere emek ve yoğun bir çalışma temposu gerektiren zor bir sektördür. Bu sektörde çalışan emekçi kardeşlerimizin hak ve menfaatlerini gözetebilmek adına bizler de her daim emek verdik ve yoğun şekilde çalışmalarımızı sürdürdük. Bilindiği üzere yöremizin önemli gelir kaynağı olan Bor İşletmelerinde taşeron işçi olarak çalışan yöremiz işçileri sendikalaşma ve toplu sözleşme haklarından yararlanamıyordu. Bizler Hisarcık Maden-İş Şubesi olarak bu sorunu çözebilmek adına elimizi taşın altına koymaktan çekinmedik ve günümüz itibariyle Emet Bor İşletme Müdürlüğü bünyesinde alt işveren firmalarında çalışan taşeron işçisi kardeşlerimizi örgütleyerek sendikamıza üye yaptık. Sendikamız üyesi 470 emekçi kardeşimizin, bu firmalarda yapmış olduğumuz toplu iş sözleşmeleriyle, yıllardan bu yana süre gelen sorunlarına çözüm üretmiş olduk.

Yine şubemizin daha önceden örgütlenmiş olduğu iş yerleri olan Emet Bor İşletme Müdürlüğü, Tüprag Metal Madenciliğe bağlı Uşak ve İzmir’deki altın madenleri ile Gediz/Gökler Beldesinde yer alan Gediz Madencilik ve Atıl-Al Madencilik kömür ocağı işletmelerinde, yapmış olduğumuz toplu iş sözleşmeleriyle buralarda çalışan üyelerimizin haklarında önemli kazanımlar elde ettik. Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğünde üretim primi düzenlemeleri ile ilgili komisyon oluşturuldu. İlk toplantısı yapıldı ve prim düzenlemesine yönelik tekliflerimiz komisyona sunuldu. Elbette ki bu çalışmalarımızda bizlerin ve üyelerimizin her daim yanında olan, desteğini esirgemeyen, gece gündüz bizlere sendikamızın ilkeleri doğrultusunda ışık tutan sendikamızın Genel Başkanı Sayın Nurettin AKÇUL ve kıymetli Genel Merkez Yöneticilerimize sizlerin huzurunda şahsım, yönetim kurulum ve siz değerli emekçi kardeşlerim adına teşekkür ediyor şükranlarımı sunuyorum.

Değerli misafirler,

Son zamanlarda ülke olarak zorlu bir süreçten geçmekteyiz. Ülkemizin yıllardan beri mücadele ettiği, dış güçler tarafından desteklenen terör örgütlerinin ülkemiz huzur ve barış ortamına gölge düşürme çabalarına güvenlik güçlerimiz ve halkımızla birlikte her daim karşı durduk ve duruyoruz. Son olarak güvenlik güçlerimiz sınırlarımızın güvenliği ve ülkemizin huzur ortamının muhafazası konusunda Afrin operasyonuyla önemli bir adım atmıştır ve bu konudaki mücadelesine devam etmektedir. Bizlerin sendikamız adına bu mücadelenin her zaman destekçisi olacağını belirtmek isterim. Bu hususta bu güne dek ülkemizin huzur ve barış ortamının sağlanmasında gözünü kırpmadan düşmana korku salmış ve şehadete ermiş kahraman Mehmetçiklerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize de acil şifalar diliyorum.
Saygıdeğer konuklar;
Bugün burada yapılacak olan 9. Olağan Genel Kurulumuza katılımlarınızdan dolayı hepinize bir kez daha şahsım ve yönetim kurulum adına teşekkür eder, Genel Kurulumuzun şubemize, teşkilatımıza ve tüm emekçi kardeşlerimize hayırlı olmasını temenni eder, hepinize saygılarımı sunarım.


Seçimlerin ardından sendika yönetiminde görev alan ve emekli olan işçilere, sendikamız Genel Başkanı Nurettin Akçul ,Genel Eğitim ve Araştırma Sekreteri Ahmet Çümen ve Hisarcık Şube Başkanı Abdullah Yeşilyurt tarafından plaket verildi.

26 Şubat 2018 Pazartesi

İlgili Foto Galeri
Tasarım / Kodlama : Norm Yazılım