PSİKİYATRİ DERNEĞİ: 4-C'DE ÇALIŞMAK TOPLUMUN RUH SAĞLIĞINI BOZUYOR

Haber / Duyuru09 Şubat 2010 Salı

Tekel işçilerinin üç gün önce başlattıkları "süresiz açlık" grevi, Türk-İş Genel Merkezi nde sürerken, toplam 6 işçi konfederasyonu Başbakan ve Cumhurbaşkanı ndan randevu talep etmeye hazırlanıyor. Türkiye Psikiyatri Derneği de 4-C çalışma statüsü toplumun ruh sağlığını bozar diyerek, işçilere destek veriyor. Açlık grevine katılan işçiler, eylemlerine konferans salonunda devam ediyor. Eyleme, 16 kadın işçi de katılıyor.

Başlarına siyah kurdele bağlayan işçilerin üzerindeki beyaz önlüklerde de Onursuz yaşamaktansa onurlu ölmeyi tercih ederim , Ölmek var dönmek yok , Sadece çocuklarım için , Çocuklarımızın geleceğini istiyorum ifadeleri yer alıyor. Ancak, açlık grevindeki işçilerin bazıları rahatsızlanarak hastanelik oluyor.

Dokuz İşçi Hastaneye Kaldırıldı
Açlık grevindeki bir işçi dün gece, 2 si de bugün ilk müdahalenin ardından ambulansla Numune Hastanesine kaldırıldı. İşçilerin hastaneye götürülüşü sırasında konferans salonundaki ve dışarıdaki çadırlarda eylemlerini sürdüren işçiler çeşitli sloganlar attı. Bu arada, açlık grevi başladığından bu yana 9 işçinin hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. Dışarıdaki çadırlarda eylemi sürdüren işçilere sabah saatlerinde CHP Çankaya İlçe Başkanlığı tarafından çorba dağıtıldı. Yetkililer, Türk Tabipleri Birliği ve Türkiye nin çeşitli bölgelerinden gelen yaklaşık 60 doktorun işçilere gönüllü sağlık hizmeti sunduğunu kaydetti. Doktorlar ise özellikle solunum yolu rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan ilaçlara ve antibiyotike gereksinim duyulduğunu bildirdi.

Alternatif Çözüm Paketi
Altı işçi ve memur konfederasyonu, geçen Cuma günü aldıkları kararları bu hafta uygulamaya koyacak. Bu çerçevede, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan dan randevu isteyecekler. Ancak Cumhurbaşkanı Gül ün, hafta boyunca sürecek Hindistan ve Bangladeş i kapsayan Asya gezisinde, Başbakan Erdoğan da 13-14 Şubat ta Katar gezisinde olacak. 6 işçi ve memur konfederasyonu bu iki randevu talebinin yanı sıra, konfederasyonun hukukçularıyla yeni bir çalışma başlatacak ve Tekel işçilerinin durumuna ilişkin alternatifli hukuki çözüm paketleri hazırlayacak.

Alınan kararlar çerçevesinde konfederasyonlar, uluslararası işçi ve memur sendikalarıyla da daha etkin ve yaygın dayanışma arayışına girecekler. Bu hafta gerçekleştirilecek üç çalışmanın ardından konfederasyonlar 12 Şubat Cuma günü yeniden bir araya gelecek. Tekel işçilerinin durumuna ilişkin bir çözüm bulunamaması halinde bu toplantıda, Türkiye genelinde daha etkin ve yaygın eylemlerin düğmesine basmak için yeni bir yol haritası belirleyecekler.

Türkiye Psikiyatri Derneği de, 4-C kapsamında çalışmak ruh sağlığını bozuyor dedi. Dernek Yönetimi, 4-C uygulamasına ilişkin şu değerlendirmede bulundu: 'Belirsizlik gelecek kaygısını artırır, güvencesiz çalışma ruh sağlığını bozar. İnsanların insanca yaşam koşullarını sağlayabilecek bir işte çalışmaları ruhsal sağlıkları açısından önemlidir. İnsanca yaşam koşullarına sahip olabilmeleri için gerekli koşulların sağlanamamış olması ve geleceğe ilişkin belirsizliğin sürmesi Tekel işçilerinin ruh sağlığının olumsuz etkilenmesine yol açacaktır. Mevcut durum işçilerin ailelerinde ikincil örselenmelerin ortaya çıkmasına yol açabilecektir. Bir mücadele ve tepki biçimi olarak tercih ettikleri açlık grevi gibi eylemlerin fiziksel ve ruhsal örselenmelerinin düzeyini daha da artıracağı tıbben öngörülmektedir. Hastalandıklarında temel bir insan hakkı olan sağlık hakkından bile yararlanabilmeleri, rapor alabilmeleri engellenecektir. Ayrıca çalışma saatlerinin belirsizliği ve kendilerine verilen görevleri çalışma saatlerine bağlı kalmaksızın sonuçlandırmak zorunda bulunmaları nedeniyle zorlu çalışma koşulları ile karşı karşıya kalacakları açıktır. Bu durum işçilerde çeşitli ruhsal hastalıkların ve tükenmişlik sendromunun ortaya çıkma riskini de arttıracaktır.
09 Şubat 2010 Salı

Tasarım / Kodlama : Norm Yazılım