PROJEMİZ HAYATA GEÇİYOR

Sendikamızın, Milli Eğitim Müdürlüğü, Soma Kaymakamlığı, IndustriALL Küresel Sendikası ve IGBCE Sendikasıyla yaklaşık bir yıldır ortaklaşa yürüttüğü projede 4 Haziran 2015 tarihinde her iki sendika arasında imzalanan protokolle ilk somut adım atıldı.
6
Bu habere ait 6 fotoğraf var.
İlgili Fotoğraf Galerisi için tıklayın
Haber / Duyuru09 Haziran 2015 Salı

S0MA MADEN-İŞ HALK EĞİTİM MERKEZİ

PROJEMİZ HAYATA GEÇİYOR

Sendikamızın uluslararası federasyonu IndustriALL Küresel Sendikası’nın da katkılarıyla kardeş sendikamız Alman Maden Kimya ve Enerji İşçileri Sendikası IGBCE’nin Soma faciası mağdurları için toplamış olduğu yardımlar kalıcı bir hizmete dönüşüyor. Sendikamızın, Milli Eğitim Müdürlüğü, Soma Kaymakamlığı, IndustriALL Küresel Sendikası ve IGBCE Sendikasıyla yaklaşık bir yıldır ortaklaşa yürüttüğü projede 4 Haziran 2015 tarihinde her iki sendika arasında imzalanan protokolle ilk somut adım atıldı.

Konuyla İlgili olarak sendikamız Genel Başkanı Nurettin Akçul’un verdiği bilgiye göre “ Protokolün Soma Kaymakamlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından da imzalanmasının ardından, toplanan yardım, resmi devlet hesabına aktarılacak ve Soma Maden-İş Halk Eğitim Merkezi en kısa süre içerisinde tamamlanacak. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Tip Halk Eğitim Merkezi projesine göre inşa edilecek olan merkezde öncelikle Soma faciası mağdurlarına ve ailelerine yönelik her türlü eğitim, sosyal faaliyet ve meslek edindirme kurslarının yanı sıra maden işçilerine yönelik olarak da madencilik ve iş sağlığı ve güvenliği konularında kurs, seminer ve etkinlikler düzenlenecek”.

Genel Başkanımız Nurettin Akçul, Genel Sekreter Tamer Küçükgençay ve Teknik Danışman Kenan Dikbıyık protokolün imza töreni için IGBCE’nin davetiyle Almanya’ya gittiler. IGBCE Genel Başkanı Michael Vassiliadis, IndustriALL Küresel Sendikası Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan, Genel Sekreterimiz Tamer Küçükgençay, IGBCE Uluslararası İlişkiler Müdürü Michael Mersmann ve Teknik Danışmanımız Kenan Dikbıyık’ın katıldığı ve IGBCE Sendikasının Hannover’deki genel merkezinde gerçekleştirilen protokol imza töreninde yaptığı konuşmada Genel Başkanımız Nurettin Akçul şunları söyledi;

“ Öncelikle, en zor günlerimizde yanımızda duran, bize ve Türk maden işçisine inanan, destek olan kardeş sendikamız Alman Maden Enerji ve Kimya İşçileri Sendikası IGBCE’ye tüm üyelerimiz ve Yönetim Kurulumuz adına teşekkür ediyorum. Yaşadığımız bu acı ve zorlu süreçte gerçek sorumlular gözden kaçırılarak sendikamız hedef tahtasına konulmaya çalışıldı. Faciadan kazanım çıkarmaya yönelik bu haksız ithamlar ve saldırılarla birlikte birçok kurum ve sendika bizi yalnızlığa itmeye çalışırken IndustriALL Küresel Sendikası ve dünyanın dört bir yanından Maden işçileri sendikalarıyla birlikte, en çok siz yanımızda durdunuz, bize inandınız ve destek oldunuz. Türkiye Maden İşçileri Sendikası bu dostluğu ve dayanışmayı hiçbir zaman unutmayacak. Bu acı ve karmaşa içerisinde, geçmişi birlikte düzeltirken geleceği de birlikte kurmak istiyoruz.”

“ Sizlere Soma faciası ve sonrasındaki gelişmelerle ilgili kısaca bilgi vermek istiyorum. Devlet ve özel yardımlarla mağdurların birçok ihtiyacı karşılanmaya çalışılıyor ancak acılarını azaltmak mümkün değil, ateş düştüğü yeri yakar. Biz Türkiye Maden İşçileri Sendikası olarak elimizdeki tüm imkanları seferber ettik. Ne kadar zor olsa da, mağdur yakınlarının yaşadığı travmaları atlatmalarına yardımcı olmak ve onlara destek olabilmek için Soma’da bir Rehabilitasyon Merkezi açtık. Madenci ailelerine ve yakınlarına yönelik rehabilitasyon merkezimiz çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürmektedir.”

“ Dünyanın dört bir tarafından bize gönderilmek istenen yardımların tamamını Konfederasyonumuz Türk-İş bünyesinde açılan bir hesaba yönlendirdik. Sendikamızın da çok ciddi katkıda bulunduğu bu yardımlar okul yapımı ve mağdur ihtiyaçları gibi konularda Soma’ya aktarılmaktadır. Sendikamız bünyesinde oluşturduğumuz altı kişilik bir ekiple gerek telefon ederek ve gerekse sık aralıklarla bizzat giderek sürekli olarak şehitlerimizin aileleriyle temas halindeyiz. Bir aile ve arkadaşlık bağı kurarak her türlü sorunlarını çözmek için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz.”

“ Soma’da gerçekten ihtiyaç duyulan şehit ailelerine, mağdurlara ve maden işçilerine yönelik Soma Maden-İş Halk Eğitim Merkezi projesini sizlerin de büyük katkılarıyla en kısa süre içerisinde gerçekleştirmek istiyoruz. Bu önemli ve kalıcı projenin oluşturulması için gösterdiğiniz çabalar ve büyük katkılarınız için sizlere bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Bu önemli projenin hızlandırılması ve bir an önce tamamlanması için önümüzdeki hafta ilgili tüm resmi kurum ve kuruluşlarla görüşmelerimizi yoğunlaştıracağız.”

“ Türkiye madenciliğinde son bir yılda yaşanan gelişmelere de kısaca değinmek istiyorum. Bildiğiniz üzere, Soma faciası iş sağlığı ve güvenliğini gündemin başına oturttu ve madencilik ile ilgili birçok kanun ve yönetmelik değiştirildi. Bu değişim sürecini TBMM’de bizzat yakından takip ettik ve katkıda bulunduk. Bu değişikliklerle, yer altı madenlerinde çalışma saatleri haftalık 45 saatten 37,5 saate düşürüldü, asgari ücret iki katına çıkarıldı, emeklilik yaşı düşürüldü ve yıllardır birlikte mücadele ettiğimiz 176 nolu Madenlerde İş Sağlığı ve Güvenliği ILO Sözleşmesi sonunda onaylandı. Elbette ki bu yasa, yönetmelik ve ILO Sözleşmelerinin onaylanması tek başına yeterli değildir. Uygulama ve denetim mekanizmalarının layıkıyla yerine getirilmesi büyük önem taşımaktadır. Biz sendika olarak bu yeni yasa, yönetmelik ve sözleşmelerin takipçisi olacağız.”

“ Yasa ve yönetmeliklerdeki bu iyileştirmelere rağmen Türkiye’de kazaların temel sebebi üretim, yönetim anlayışı ve insana bakıştır. Bizim esas mücadelemiz bunları değiştirmektir. Ülkemizde iş kazalarını önleme ve iş güvenliği kültürünü mutlaka geliştirmemiz gerekmektedir. Bu konuda sizlerin de desteğine ihtiyacımız vardır”

“ Soma faciası bize sendikal açıdan eksikliklerimizi açıkça göstermiştir. Biz sendika olarak bu eksiklikleri kapatmak ve daha güçlü bir sendika olmak adına yeni bir sayfa açtık. Soma yöresinde kazadan önceki iki yıl içerisinde çok büyük bir örgütlenme gerçekleştirdik. Üye sayımız 2.700’lerden 13.000 civarına çıktı. Bu hızlı büyüme sonrasında tek şube yetersiz kalmaya başladı ve şube sayısını üçe çıkarma ve üyelerimize daha hızlı ve etkin hizmet etme planlarımız kaza nedeniyle hayata geçirilemedi. Genel Kurulumuzun aldığı karar doğrultusunda 3-4 ay içerisinde Soma bölgesinde seçimler yapılacak ve şube sayımız üçe çıkarılacaktır. Sendikamızı yeniden yapılandırma çabalarımız tüm hızıyla devam edecektir.”

IGBCE Genel Başkanı Michael Vassiliadis, Genel Başkanımız Nurettin Akçul’un konuşmasından sonra şunları söyledi;

“ Sayın Başkan, verdiğiniz bu detaylı bilgilerden gerçekten etkilendim. Gördüğüm kadarıyla mağdur yakınlarına yönelik rehabilitasyon merkezi, ailelerle birebir iletişim ve yardımlar gibi son derece önemli bir çok iş gerçekleştirmişsiniz. Diğer taraftan Soma gibi kazaların olmaması için neler yapabiliriz konusunu da detaylı bir şekilde tartışmalıyız. Bu konuda vereceğiniz mücadelede tüm destek ve dayanışmamız sizinledir.”

“ 125 yıllık bir tarihi olan sendikamız büyük bir tecrübe ve bilgi birikimine sahiptir. Sendikal ve madenlerde iş güvenliği konularında ortak projeler geliştirebiliriz. Almanya’da madenlerin güvenli çalışma ortamlarına dönüşmesi ve yaşanan kazaların engellenmesi için sendika olarak yüz yıldan fazla bir zaman ve emek harcadık. Bunu başardık ancak Alman hükümeti aldığı politik bir kararla 2018 yılına kadar tüm kömür madenlerinin kapatılması kararını aldı. Şimdi de bu tarihi 2016 yılı sonuna çekmeye çalışmaları başlatıldı. IGBCE olarak madenlerimizi kapattırmamak için büyük bir mücadele vermekteyiz.”

“ Bildiğiniz üzere sendikamızda birçok Türk kökenli deneyimli madenci üyelerimiz bulunmaktadır. Bu arkadaşlarımızın deneyim ve birikimlerinden dil sorunu yaşamadan Türkiye’de organize edeceğimiz eğitim programlarıyla faydalanabiliriz.”

IndustriALL Küresel Sendikası Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan da 2016 yılı sonlarında gerçekleştirilecek olan Küresel Madencilik Kongresinin Türkiye’de yapılmasını arzu ettiklerini ve bu kongreye katılacak olan dünyanın dört bir tarafından gelen maden işçilerinin temsilcilerinin Soma’yı ziyaret ederek şehit ve mağdur ailelere destek vermek istedikleri belirtti.
09 Haziran 2015 Salı

İlgili Foto Galeri
Tasarım / Kodlama : Norm Yazılım