GREVE İKİ GÜN KALA ANLAŞMA: ÇAYELİ BAKIR İŞLETMESİ SÖZLEŞMESİ BAĞITLANDI

Haber / Duyuru08 Ocak 2010 Cuma

Sendikamızın örgütlü olduğu Çayeli, Rize de kurulu Çayeli Bakır İşletmesi nde çalışan sendikamız üyesi işçileri kapsayan yeni dönem toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlandı.

Bu işyeri için sendikamız ile işveren arasında sürdürülen görüşmelerde anlaşma sağlanamamış, sendikamız grev kararı almıştı.

Sendikamız ile işveren arasında greve iki gün kala yapılan son görüşmede uzlaşma sağlandı ve sendikamız grev kararını kaldırdı.

Çayeli Bakır işçileri, sözleşmenin uyuşmazlık aşamasında işverenin bu tavrına karşı demokratik tepkilerini dile getirmişlerdi.

Cevher-İş şubemizin örgütlülük alanındaki Çayeli Bakır İşletmesi nde 320 işçi çalışıyor.

Konuyla ilgili olarak işyerinin bağlı bulunduğu Cevher-İş şubesinin başkanı Zekeriya Gültekin yaptığı açıklamada, yapılan son görüşmenin her iki taraf açısından olumlu bir hava içinde geçtiğini, 6 aydır devam eden görüşmelerin sonunda mutlu sona varıldığını belirterek 'Üyelerimizin beklentilerine denk düşen bir toplu iş sözleşmesi bağıtladığımız düşüncesindeyim. İşçi arkadaşlarımızın kararlı duruşları, birlik ve dayanışma içinde hareket etmeleri toplu iş sözleşmesi sürecinde bizlere güç veren olgular. İşverenin tutumu nedeniyle grev kararı aldık ve grev çıkmak için bütün hazırlıklarımızı tamamlamıştık. Son görüşmede işverenin daha uzlaşmacı ve sorun çözür yaklaşımı ile anlaşmaya vardık.

Gültekin toplu iş sözleşmesinin bir müzakere ve mücadele süreci olduğunu belirterek 'Bu süreçte mümkün olduğunca üyelerimizin taleplerini toplu iş sözleşmesine yansıtma çabası, mücadelesi verdik. Toplu iş sözleşmesinin hayırlı sonuçlara getirmesini diliyorum dedi.
08 Ocak 2010 Cuma

Tasarım / Kodlama : Norm Yazılım