Gaziantep'te İSG Haftası

Haber / Duyuru07 Mayıs 2017 Pazar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından “31. İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası” etkinlikleri 4-7 Mayıs 2017 tarihlerinde Gaziantep’te gerçekleşti.

Etkinlikler kapsamındaki sempozyumlara sendikamız adına Genel Eğtm. ve Araş. Sekreteri Ahmet Çümen katıldı.

Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen etkinlikler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Orhan Yeğin, Müsteşar Yardımcısı Mazhar Yıldırımhan, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Temsilcisi Numan Özcan, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, akademisyenler, uzmanlar, konu ile ilgili uluslararası kuruluşlar, üniversiteler, meslek odaları ve benzeri sivil toplum örgütlerinden temsilcilerin katılımıyla gerçekleşti.

Bakan Yardımcısı Orhan Yeğin, yaptığı konuşmada, bakanlık olarak iş sağlığı ve güvenliği konusunda ciddi adımlar atmaya çalıştıklarını, 2012 yılında bu konuyla ilgili bir kanun çıkardıklarını ifade ederek, “Ama ne kadar kanun çıkartırsak çıkartalım, sempozyumlarda tartışırsak tartışalım bu konuları birkaç yılda çözmek mümkün değildir” dedi. Temel meselenin, alınacak koruyucu ve önleyici tedbirlerin yanında özellikle iş sağlığı ve güvenliği kültürünü geliştirebilmek ve yayabilmek olduğunu belirten Yeğin, “Ev hayatından tutun işyerine, sokaktan yaşamın tüm alanlarına kadar bu güvenlik kültürünü oluşturacak tüm hamleleri hep beraber atacağız” diye konuştu. Yeğin, çalışma hayatında milli seferberlik ve istihdam seferberliği ilan ettikten sonra bütün illeri dolaştıklarını da kaydetti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim ise konuşmasında, iş kazaları ve meslek hastalıkları konusunda istatistiklerden bahsederken, 1990’larda yüzde 40’ın üzerinde olan iş kaza oranının 2015 yılı itibariyle yüzde 8 düzeyine inerek olumlu bir seyir izlediğini bildirdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de Gaziantep’in önemli bir sanayi ve ekonomi şehri olduğuna vurgu yaparak, “Emek şehri demek, işçi şehri demek. Bu önemli toplantının şehrimizde yapılmasından büyük memnuniyet duydum” dedi. “İnsanı, sosyal adaleti ve sosyal barışı” merkeze alan bir kalkınma modeliyle toplumda huzur ve mutluluğun getirilebileceğini belirten Şahin, Türkiye’de insanı merkeze alarak çalışma hayatıyla ilgili birçok hukuku düzenleme yaptığını, bunların yanında koruyucu ve önleyici tedbirler almanın da çok önemli olduğunu söyledi.


07 Mayıs 2017 Pazar

Tasarım / Kodlama : Norm Yazılım