Elbistan- Afşin Şubemizin Olağan Genel Kurulu Gerçekleşti

0
Bu habere ait 0 fotoğraf var.
İlgili Fotoğraf Galerisi için tıklayın
Haber / Duyuru13 Ağustos 2018 Pazartesi

Elbistan ve Afşin Şubemizin Olağan Genel Kurulu Gerçekleşti

Sendikamız Elbistan ve Afşin şubesi 10. Olağan Genel Kurulunu 11 Ağustos 2018 tarihinde AEL Memur Site Misafirhane salonunda gerçekleştirdi. Mevcut şube başkanımız Adil Bölükbaşı başkanlık görevine 4 yıllığına tekrar seçildi.

Genel kurula Sendikamız Genel Başkanı Nurettin Akçul, Genel Sekreter Tamer Küçükgençay, Genel Mali Sekreter Zekeriya Aydın, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Yasin Karatay, Genel TİS ve Mevzuat Sekreteri H.Hüseyin Gürbüz Genel Eğitim ve Araştırma Sekreteri Ahmet Çümen, sendikamıza bağlı şube başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, çeşitli sendika ve şube temsilcileri ile delegeler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan genel kurulun Divan Başkanlığını sendikamız Genel Başkanı Nurettin Akçul yaptı.

Seçimde şube başkanlığına Adil Bölükbaşı, Şube başkan vekilliğine Deniz Binboğa, Şube sekreterliğine İlyas Kılınç, Şube mali sekreterliğine Yaşar Sarıçiçek, Şube teşkilatlandırma sekreterliğine ise Burhan Özen seçildi.

Şube denetim kuruluna İbrahim Zülfigar, Mehmet Havan, Cengiz Çokuçkun seçilirken, Şube disiplin kuruluna ise; Doğan Arkalı, Mehmet Kurultay ve Yusuf Kılınç seçildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Maşının okunmasının ardından kongre programına geçildi.

Sendikamız Genel Başkanı Nurettin Akçul madencilik işkolundaki işçi sorunları, sektörel sorunlar ve sendikal faaliyetler hakkında bir konuşma yaptı. Genel Başkan Nurettin Akçul ayrıca , Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) Kömür İşletmesi ve Afşin Elbistan A Termik Santralinin, Çelikler Holding'e devir sürecinin devam ettiğini belirterek, "Buradaki devir hasarını en aza indirecek, bütün tedbirleri alarak işçimizin sonuna kadar yanında olacağız” dedi. AEL'de çalışan işçileri mağdur olmaması için ne gerekiyorsa yapacaklarını ifade eden Akçul, “Türkiye Maden İşçileri Sendikası, buradaki devir hasarını en aza indirecek bütün tedbirleri alacak ve işçimizin sonuna kadar yanında olacaktır. Burada bir kontrol müdürlüğü bünyesinde koruyabilmek ya da havuzda koruyabilmek. Asıl olan özelleştirmelerin ki- bu bir özelleştirme değil- ayrı bir şey. Ama başımıza geldi. 23 senedir devam eden bir süreç ve hukuki sonuç. ERG firması olmadı; yeni bir firma şuanda hazırlıklarını yapıyor. Ama bizim tek amacımız, işçi kardeşlerimizi zarara uğratmadan ve mağdur etmeden bu süreci atlatmak. İnşallah bu konuda sizlere mahcup olmayız. Allah, bizi mahcup etmesin. Burada, 9 canımız yatıyor. Onları anmadan geçmeyeceğim. Soma’daki, Ermenek’teki, Siirt’teki maden şehitlerimizi anmadan geçemeyiz. Ruhları şad olsun. Kazaların da sonu olsun inşallah” şeklinde konuştu.

Sendikamız Elbistan-Afşin şube başkanı Adil Bölükbaşı da burada yaptığı konuşmada 2011’de göreve geldiğini belirterek, heyecanla mücadeleye devam edeceklerini dile getirdi. Bölükbaşı: “2011’de teslim almış olduğum bu şerefli bayrağını bugünlere kadar eğilmeden, bükülmeden getirmeye çalıştım. Kardeşlerim, 3.dönemde de bu yetkiyi tekrar bize verdiler. İnşallah bundan sonraki süreçte de 2011’de seçilmiş olduğum heyecanla ve ortaya koyduğumuz tavırla mücadelemize devam edeceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Afşin-Elbistan Linyitleri Kömür İşletmesi’nin devredilmesi halinde kamu işçisinin EÜAŞ’tan başka kurumda çalışmayacağını vurgulayan Başkan Bölükbaşı, şöyle konuştu : “2015’te devir konusu önümüze geldi. O gün Sayın Genel Başkanım, genel merkez yöneticilerim ve ekibimle beraber mücadele etmiştik. O dönem, eğer devir gerçekleşmesi halinde kurum müdürlüğü adı altında arkadaşlarımızı o havuza atıp hiç kimsenin burnu kanamadan kamu işçimizi kurtarma hesabını yaptık. Hamdolsun çözmüştük. Ama şimdi, sadece isim değişti. ERG gitti, Çelikler geldi. 2 aydır genel merkezimizle ve aynı ekiple, kamu işçisinin başka bir kuruma gitmesinin önüne geçtik. Kamu işçisi, EÜAŞ’tan başka kuruma gitmeyecek. Bu A planıydı. B planı ise, aynı durumda işçi kardeşlerimi havuza atıp Grup Müdürlüğü altında korumak. İnşallah Genel Başkanım ve genel merkezimizin de destekleri ile bunu da başaracağız. Bundan kimsenin şüphesini olmasın. Bayramdan sonra çıkıp çalışmalarımızı yapacağız. Bizler, sizler için varız. Sizler de bizler için önemlisiniz. Başkanlıklar, makamlar gider; dostluklar, güzellikler kalır. Bilerek veya bilmeyerek kardeşlerimin gönlünü kırdıysam özür diliyorum”.


Konuşmaların ardından oy kullanma işlemine geçildi.

13 Ağustos 2018 Pazartesi

İlgili Foto Galeri
Tasarım / Kodlama : Norm Yazılım