Darbeye Karşı El Ele ve Tek Yürek

7
Bu habere ait 7 fotoğraf var.
İlgili Fotoğraf Galerisi için tıklayın
Haber / Duyuru20 Temmuz 2016 Çarşamba

15 Temmuz 2016 tarihinde halkın iradesine, demokrasiye ve Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı girişilen darbe teşebbüsünü protesto etmek üzere Kızılay’a yürüdük. Sendikamız üyesi maden işçileri baretleriyle alana girerken “Türk-İş nerede, biz oradayız”, “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” sloganları attı.

Üst konfederasyonumuz Türk-İş bünyesinde düzenlenen protestoya sendikamız adına Genel Başkanımız Nurettin Akçul, Genel Başkan Yardımcısı Gülahmet Güven, Orta Anadolu Şube Başkanı Kazım Karakoç ve şube yönetimi, sendikamız genel merkez çalışanları ve sendikamıza bağlı üye işçiler katıldı.

Türk-İş’e bağlı sendika başkan ve yönetimleri, işçiler ve halk Türk-İş Genel Merkezi önünde toplandı. Hain darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden şehitler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

““Bizim için demokrasi; ekmek kadar, su kadar, hava kadar önemli. Türkiye’de yapılan tüm darbelerin tek kaybedeni var, o da emekçiler. Demokrasi olmadan sendikalar olmaz, kitle örgütleri olmaz, demokrasi olmadan yaşam olmaz. Yarabbi bizi Kur-an’sız, bizi Ezansız, bizi Vatansız, bizi Bayraksız bırakma.

Allah bütün şehitlerimizin mekânını cennet eylesin. Şu an hastanelerde yaralı kardeşlerimiz var, hayırlı haberler bekliyoruz. Bu ülke halkından Allah razı olsun. Bu ülke halkı sokağa çıkmasaydı bugün burada konuşamazdık. Ordu bizim için çok önemli. Polis bizim için önemli. Onların içindeki hainler bir elin parmakları kadar. Testiyle su getirenle testiyi kıranı ne olursunuz ayırt edelim. Bu ülkeyi yönetenler hainlerle vatanseverleri ayırt etsin. Tüm siyasi partilere sesleniyorum, lütfen bu vatan hainlerine gerekeni yapın”

Genel Başkan Atalay’ın konuşmasının ardından İşçiler, Kızılay meydanına doğru, darbe karşıtı sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Kızılay meydanında toplanmış yüzlerce kişiyle buluşan işçiler burada da bayraklarıyla ve sloganlarıyla darbe girişimini protesto etti.

Genel Başkan Ergün Atalay Kızılay meydanında da kısa bir konuşma yaptı. Atalay “ Değerli dostlar, bu alana 1 milyon Türk işçisi, aileleri ile birlikte 4 milyon Türk-İş topluluğu adına, 10 bin temsilcimiz ve yöneticimiz ile birlikte geldik. 15 Temmuz gecesinden beri Türk-İş alanlarda. Değerli arkadaşlar Türkiye yoksa sendika yok, Türkiye yoksa yaşamak yok, Türkiye yoksa nefes almak yok. Türk-İş bu ülkenin emrindedir” dedi.

20 Temmuz 2016 Çarşamba

İlgili Foto Galeri
Tasarım / Kodlama : Talha