Çayeli Bakır İşletmelerinde Grev Kararı

Sendikamız, Çayeli Bakır İşletmesi'nde devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine, greve gitme kararı aldı.
4
Bu habere ait 4 fotoğraf var.
İlgili Fotoğraf Galerisi için tıklayın
Haber / Duyuru27 Ekim 2015 Salı


Sendikamızın örgütlülük alanındaki Çayeli Bakır İşletmeleri’nde, işverenle yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlandı. İşverenin sıfır zam önerisini kabul etmeyen sendikamız, 30 Ekim tarihinde grev kararı aldı.

Madenli Belediyesi önünde bir araya gelen işçiler, ‘İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız’ ve ‘Direne direne kazanacağız’ sloganları ile Çayeli Bakır İşletmeleri önüne yürüdü. Burada bir konuşma yapan Sendikamız Sivas Şube Başkanı Zekeriya Gültekin, Kanadalı Inmet Mining Corporation (INMET) firması tarafından işletilen Çayeli Bakır İşletmeleri’nde 320 işçiyi kapsayan ve 4 aydır yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin işverenin sıfır zam önerisi nedeniyle anlaşmazlıkla sonuçlandığını açıkladı. Gültekin şunları söyledi:

“Bütün iyi niyetli girişimlerimize rağmen maalesef çalışanlarımızın hak etmediği sıfır zam dayatması ile karşı karşıya kaldık. Son yapılan toplu iş sözleşmesinden bu yana geçen 3 yılda yıllık üretim hedeflerinin üzerine çıkıldı, işçiler beklenenden fazla fedakarlık gösterdi. Bu gayretlerin sonucunda Çayeli Bakır kurumsal vergi sıralamasında Türkiye genelinde 33’üncü sıraya kadar yükseldi. Bu çalışanların özverili çalışması ile oldu.Türkiye’de toplu sözleşme yapılan işyerlerinde en düşük artışların enflasyon oranlarında olduğu bir dönemde bu kadar gayretli çalışanlara sıfır zam dayatılması yaşandı. Düne kadar süren üretim hevesimizi devam ettirmek istiyoruz. Ama emeğimizin, alın terimizin heder olmasına fırsat vermeyeceğiz. Hak etiğimiz sözleşmedeki zam oranımız neyse bu hedeflerimiz gerçekleşene kadar mücadele edeceğiz. Grevi isteyen taraf olmasak da mecbur bırakıldığımız bu ortamda grev ne kadar sürerse sürsün bundan da vazgeçmeyeceğimizi ve haklı olduğumuz bu mücadelede sonuna kadar direneceğimizi açıklıyoruz”.

27 Ekim 2015 Salı

İlgili Foto Galeri
Tasarım / Kodlama : Norm Yazılım