BEYAĞAÇ VE YATAĞAN'DA TEMEL SENDİKACILIK VE İSİG SEMİNERLERİ

Haber / Duyuru21 Mayıs 2015 Perşembe

Sendikamız Yatağan ve Havalisi Şubesinin örgütlülük alanındaki işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği ile temel sendikacılık seminerleri yapıldı.

İlk seminer, Beyağaç/ Denizli'de kurulu olan Türk Maadin Krom İşletmesi'nde çalışan sendikamız üyesi işçilere yönelik olarak gerçekleştirildi.

7 Mayıs Perşembe günü öğleden sonra işletmede gerçekleştirilen seminere Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı Osman İlhan ile şube yönetim kurulu üyeleri de katıldı. Seminerin açılışında konuşan şube Başkanı Osman İlhan konuşmasında sendikal eğitimin ve özellikle de iş sağlığı ve güvenliği eğitiminin önemine değinerek 'Umuyorum ki bu seminer ile İSİG konusundaki mevzuatı, işverenlerin sorumluluklarını, işçiler olarak hak ve yükümlülükler konusunda yararlı bilgiler edinecek; çalışma sürecinde İSİG konusunda daha bilinçli hareket edeceksiniz. Bu işyerimiz yönetimi İSİG konusunda gerçekten mevzuat çerçevesinde sorumlu bir yaklaşım, uygulama ortaya koymaktadır. Bu seminerin bu yaklaşıma destek olacağına, işyerimizin sağlıklı ve güvenli ortamının daha etkin hale gelerek devam etmesine katkı sağlayacağına inanıyorum' dedi.

Osman İlhan, konuşmasında bu işyerinde seminer yapılması kararı alan sendika yönetim kurulu ile semineri verecek olan eğitim müdürüne, seminer ortamını sağlayan işletme yönetimine teşekkür etti.

İlhan'ın konuşmasının ardından sendikamız Eğitim Müdürü Yrd. Dr. Fikret Sazak 'İş Sağlığı ve Güvenliği' konusunda ilgili mevzuatın getirdiği düzenlemeleri, işverenin sorumluluklarını, işçilerin İSİG konusundaki hak ve yükümlülüklerini anlattı.

Sazak, ayrıca TBMM'den geçerek yasalaşan torba yasadaki İSİG düzenlemelerini de ayrı bir sunum ile anlattı.

Fikret Sazak'ın konuşmasının ardından, Sazak ve şube başkanı Osman İlhan seminere katılan işçilerin sorularını yanıtladılar.

YATAĞAN'DA SEMİNER

8 Mayıs 2015 Cuma günü ise, Yatağan'da taşeron firmalardan asıl işveren olan Yatağan Linyitleri İşletmesi kadrosuna geçen sendikamız üyesi işçilere yönelik olarak 'Temel Sendikacılık Semineri' yapıldı.

Sendikamız Yatağan ve Havalisi şubesinin konferans salonunda gerçekleştirilen seminerin açılışında şube başkanı Osman İlhan bir konuşma yaptı.

İlhan, seminerin yapılması kararını alan sendika genel merkez yönetimi ile semineri verecek olan eğitim müdürüne teşekkür ettikten sonra, asıl işveren kadrosuna geçen işçilerin başta ücretleri olmak üzere çalışma koşulları ve müzakereleri süren toplu iş sözleşmeleri süreci konusunda bilgi verdi. İlhan, toplu iş sözleşmesi sürecinde üyelerinin haklarını korumak ve geliştirmek için her türlü çabayı ortaya koyduklarını, toplu iş sözleşmesi sürecinin uyuşmazlık aşamasında olduğunu belirterek süreçten başarılı çıkmak için birlik, dayanışma ve bütünlük içinde hareket etmenin çok önemli olduğunu söyledi. İlhan, şube yönetimi olarak TİS sürecinin her aşamasında üyelerini bilgilendirdiklerini ve bilgilendirmeye de devam edeceklerini söyledi.

Osman İlhan'dan sonra kürsüye sendikamız eğitim müdürü Yrd. Doç. Dr. Fikret Sazak geldi. Sazak 'Temel Sendikal Kavramları, Temel Sendikal Süreçleri' anlattı.

Seminerin sonunda Sazak ve İlhan katılımcıların sorularını yanıtladılar.

21 Mayıs 2015 Perşembe

Tasarım / Kodlama : Norm Yazılım