BAŞBAKAN DEVREYE GİRDİ TOPLU İŞ YASASI ÖNE ÇEKİLDİ

Haber / Duyuru21 Eylül 2012 Cuma

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, sendika işyeri ve işkolu barajlarınının yeniden düzenlenmesi gibi değişiklikleri içeren Toplu İş İlişkileri Yasası hakkında tarafların büyük ölçüde mutabakat sağladığını, yasanın 1 Ekim'de TBMM açıldıktan sonra ele alınacak yasalar arasında ilk sıralarda yer alacağını söyledi.

İşçi ve işveren sendikaları, toplu iş sözleşmelerinde kullanılacak istatistiklerde SGK ve bakanlık verileri arasında farklılıklar olması sebebiyle bu yıl başından beri toplu iş sözleşmesi imzalayamıyor.

Sendika ve konfederasyon yetkililerinin dün Başbakan Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Çelik, sorunun toplu sözleşme yasası çıkmadan çözülmesinin mümkün olmadığını belirterek "Yetki ve işkolu barajı istatistiklerinin yayınlanması konusu üç kez ertelenmişti. Bu rakamların çıkması için bu yasanın mutlaka çıkması gerekiyor" dedi. Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı'nın Meclis'ten geçmemesi nedeniyle 300 binden fazla işçinin toplu sözleşme görüşmeleri 8 aydır başlayamadı.

600 bin kişiyi bulacak
Maaş zammı için pazarlığa başlayamayan işçi sayısı, bu ay başlaması gereken toplu sözleşmelerle 600 bini bulacak. Duruma tepki gösteren sendikalar, geçen hafta Çalışma Bakanlığı önündeki eylem yapmıştı. Faruk Çelik şunları söyledi:"Taraflar değişikliklerde mutabakat sağlayamıyordu. Bugün, büyük ölçüde mutabakat sağlandı. Umarım, Meclis açıldığında, Toplu İş İlişkileri Yasası ilk sıralarda yer alacak."

Nihai baraj yüzde 3 olacak
Çelik SGK verilerine göre, çalışan 11 milyon işçi olduğunu, ancak bakanlık kayıtlarında 5.4 milyon işçi göründüğünü, örgütlenme oranının SGK'ya göre yüzde 60, bakanlığa göre sendikalı işçi sayısı yüzde 9 olduğunu kaydetti.

Çelik, "Tüm bu izahında zorlandığımız hususların yasal düzenlemenin gerçekleşmesine bağlı olduğu bilinciyle çalışmaları sürdürüyoruz" dedi. Yapılacak değişikliklerle, yüzde 50+1 olan iş yeri barajının, yüzde 40'a; yüzde 10 olan işkolu barajının ise yüzde 0.5'e çekilmesi bekleniyordu. Çelik, işkolu barajında geçişli bir sistemde mutabakat sağlandığını belirtti ve, "İlk dört yıl için yüzde 1, sonraki iki yıl için yüzde 2 ve nihai baraj olarak yüzde 3 olarak yasada yer alacak" dedi.
21 Eylül 2012 Cuma

Tasarım / Kodlama : Norm Yazılım