9 MİLYON İŞÇİ ALLAH'A EMANET...

Haber / Duyuru20 Mart 2009 Cuma

Kayıt dışı çalışanlar içinde en büyük grubu yüzde 94'le ücretsiz aile işçileri oluşturuyor...

TÜİK'in verileri, toplam sayısı 20 milyon 736 bin olan çalışanların yüzde 43.2'sinin herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna kaydı olmadığını gösteriyor.

Türkiye'de işsizlik her geçen gün derinleşirken çalışanların da yaklaşık yarısı kayıt dışı. Türkiye'de yaklaşık 9 milyon kişinin herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna kaydı olmadan çalıştığı belirlendi.

ANKA'nın Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden yaptığı belirlemelere göre, aralık ayında istihdamdaki toplam nüfus 20 milyon 736 bin kişi olurken bunun yaklaşık 9 milyonunun (8 milyon 955 bin) herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna kaydı bulunmayanlar oluşturdu. Ücretli ve yevmiyeli olarak çalışan toplam 12 milyon 300 bin kişiden yüzde 25.3 oranındaki 3 milyon 118 kişinin kayıt dışı çalıştığı belirtildi. İşveren olarak faaliyet gösteren 1 milyon 251 bin kişiden yüzde 28.6 oranındaki 358 bini ile kendi hesabına çalışan 4 milyon 615 bin kişiden de yüzde 66.3 oranındaki 3 milyon 62 bininin de sosyal güvenlik kaydı bulunmuyor. Kayıt dışı çalışanlar içinde en büyük grubu ise ücretsiz aile işçileri oluşturuyor.

Büyük bölümü tarım kesiminde bulunan ve standart bir istihdamdan farklı olarak tarım ya da ticaretle uğraşan ailesine yardım eden bu kişilerin toplam sayısı 2 milyon 570 bin kişi düzeyinde bulunuyor. Bunların da yüzde 94 oranındaki 2 milyon 417 bini sosyal güvenlik şemsiyesinden yoksun durumda.

İşsizliğin nedeni gençlermiş!
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, "Krizin işsizlikle ilgili ortaya çıkardığı sonuç elbette var. Ama bizdeki asıl sorun, fiilen işte olup, işsiz kalanlar kadar genç nüfustan da kaynaklanıyor" dedi.

Ekren, CNN Türk'te katıldığı bir programda kısa dönem çalışma ödeneği ve işsizlik fonunu kullanarak işsiz kalanlara yardım ettiklerini, sosyal koruma yardımları altında da zaten istihdam edilemeyen, istihdam piyasasına gelmeyenlere yardımı sürdürdüklerini söyledi. Ekren, büyüme olmadan, ekonomi makul bir büyüme seviyesine gelmeden istihdamı çözme şansının olmadığını sözlerine ekledi.

Ekren, işsizlik oranıyla ilgili en son yayımlanan verinin 13.6 olduğunu anımsatarak, bunun nedenleri konusunda birçok şey söylenebileceğini ancak objektif olması açısından bazı nedenlerin önemli olduğuna işaret etti. Ekren, 15 ve üstü yaş nüfusunun arttığını belirterek, bu rakamın 49 milyon 575'ten, 50 milyon 339'a çıktığını söyledi.
20 Mart 2009 Cuma

Tasarım / Kodlama : Norm Yazılım