8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun

Haber / Duyuru08 Mart 2016 Salı

“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun”

Kapitalizmin ilk dönemlerinde, sadece kadın oldukları için, erkeklerle aynı işi yaptıkları halde erkeklerin yarısı kadar maaş alan kadınlar...
Günde 16-18 saat çalıştırılan kadınlar...
Pek çok emek hakları gaspedilen emekçi kadınlar...
1857 yılında kadınların işverenler tarafından gaspedilen haklarını alabilmek için greve gittiler.
129 kadın barikatların ardında kurşunlandı, bir kısmı yakılarak öldürüldü...
İşte o gün, yıllar sonra Avrupa Enternationali tarafından Clara Zetkin 'in teklifiyle Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilan edildi.
8 Mart’lar, işçi sınıfından kadınların başlattıkları mücadele geleneğiyle, tüm kadınlara armağan edilen, birlik mücadele ve dayanışma günü olarak kutlanmayı hak eden günlerdir.
Kadınların toplumsal alandan tasfiye edilmek istendiği, 2016 yılında 29, 2015 yılında ise 290 kadının öldürüldüğü günümüz Türkiye’sinde 8 Mart’lar, kadınların karşılaştığı şiddet ve eşitsizliğe bir gün de olsa dikkat çekilebilen gündür.
1857 yılında kadınların yaptığı bu grevle başlatılan kadınların ekonomik ve sosyal sorunlarına çözüm bulma yolculuğu devam etmektedir. Bu bağlamda cinsiyet eşitsizliğine, ayrımcılığa, soyutlanmaya, sömürülmeye karşı yapılan mücadele devam etmektedir.
Türkiye Maden İşçileri Sendikası Yönetim Kurulu olarak, kadınlarımızın ekonomik, siyasi ve sosyal alandaki her tür mücadelesini önemsiyor ve destekliyoruz. Bu bağlamda;
- Kadınlarımız eşit işe eşit ücretin ve sosyal güvencenin olduğu çalışma hayatını hak etmektedir,
-Günümüz Türkiye’sinde hala devam eden aile içi şiddet, töre cinayetleri ve çocuk gelinler utancı son bulmalıdır.
-Eğitimde fırsat eşitliği sağlanmalıdır,
Daha insanca ve özgürlüklerin bulunduğu yaşam koşullarının olduğu, barış dolu bir dünya umudu ile 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun!

08 Mart 2016 Salı

Tasarım / Kodlama : Norm Yazılım