3 ŞUBAT TA ÜRETİMDEN GELEN GÜÇ KULLANILACAK

Haber / Duyuru27 Ocak 2010 Çarşamba

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, TEKEL işçilerinin sorununun çözülmemesi halinde işçi ve memur sendikaları konfederasyonları olarak 3 Şubat 2010'da üretimden gelen güçlerini kullanma kararı aldıklarını bildirdi.

Tük-İş'in çağrısıyla işçi ve memur sendikaları konfederasyonları 26 Ocak Salı akşamı bir araya geldiler.

Toplantıya, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, KESK Genel Başkanı Sami Evren ve Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Arslan katıldı.

Kumlu, toplantının ardından yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, talepleri doğrultusunda 28 Ocak Perşembe günü saat 18.00'de kendilerine randevu verdiğini anımsatarak, Erdoğan'a teşekkür etti.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu'nun, bir yöneticilerinin vefatı nedeniyle toplantıya katılamadığını ifade eden Kumlu, Gündoğdu'nun da toplantıda alınan kararlara katıldığını bildirdi.

Tekel işçilerinin sorununun masa başında çözülmesi için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını vurgulayan Kumlu, bu nedenle 28 Ocaktaki görüşmeyi önemsediklerini söyledi. Kumlu, Tekel işçilerinin sorununun çözülmemesi halinde 3 Şubat 2010 Çarşamba günü Tekel işçileriyle dayanışma amacıyla üretimden gelen güçlerini kullanma kararını aldıklarını kaydetti.

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, eylemlerini sürdüren Tekel işçilerinin sorunlarının çözümüne ilişkin 28 Ocakta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yapacakları görüşmede, kendilerine getirilecek önerinin çok önemli olduğunu söyledi.

Kumlu, Türk-İş Genel Merkezi'nde, işçi ve memur sendikaları konfederasyon başkanlarının katıldığı toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kumlu, bir gazetecinin "3 Şubattaki bir günlük iş bırakma eyleminin devamının gelip gelmeyeceğine" ilişkin bir sorusu üzerine, şu an için bir şey söyleyemediklerini, durumu gelişmelere göre değerlendireceklerini ifade etti.

Türk-İş olarak "hükümete bir çözüm formülüyle gidip gitmeyeceklerine" yönelik bir soruya da Kumlu, işçilerin 4-C yasasını kabul etmeyerek, özlük haklarıyla kamu kuruluşlarına aktarılmaları konusunda ısrarcı olduklarını belirtti.

Kumlu, "Hükümetin bize ne önereceğini bilemediğimiz için şimdi bu konuda yorum yapmak yanlış olur. Bu, toplu sözleşme masasında yapılan müzakereye benzer. Hükümetin bize getireceği öneri çok önemli. O zaman onu değerlendireceğiz" dedi.

Kumlu, "hükümetten sorunun çözümünü sürece yayan bir öneri geldiği takdirde düşüncelerinin ne olacağının" sorulması üzerine de her türlü müzakereye açık olduklarını söyledi. "Şubatta yine de iş bırakacak mısınız?" sorusuna Kumlu, "Hayır, öyle bir gelişme olursa tekrar değerlendireceğiz" yanıtını verdi. Eylemlilik sürecinin devam edeceğini ancak açlık grevinin ise 28 Ocaka kadar ertelendiğini belirten Kumlu, bir soru üzerine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeleri Türk-İş olarak kendilerinin yapacağını, ihtiyaç duyulması halinde diğer konfederasyon başkanlarının da hazır olduğunu bildirdi.

İşçilerin genel grev beklentilerinin hatırlatılması üzerine Kumlu, "(Genel grev) ifadesi yanlış değerlendiriliyor. Genel grevin şartları farklı. Biz 'genel grev' değil 'eylem' diyoruz" dedi.

Kumlu, Memur-Sen'in de iş bırakma eylemi kararını kabul ettiğini sözlerine ekledi.
27 Ocak 2010 Çarşamba

Tasarım / Kodlama : Norm Yazılım